באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מסרבן לשריונר

מסרבן לשריונר

ב-29 בנובמבר 2016, ביום הגיוס לחיל השריון, 86 מתגייסים סירבו להגיע לחיל המשוריין והעדיפו להישאר במשך מספר ימים בבקו״ם, בסיס הקליטה והמיון. זה היה מחזור הגיוס בעל מספר הסרבנים הגדול ביותר שידע החיל.
חלק גדול מהסרבנים הגיעו לחיל השריון לאחר התלבטויות רבות. אותם חיילים המשיכו בהכשרה והתפזרו בין שלושת חטיבות השריון השונות. היום, במבט לאחור, הם יודעים להגיד שחיל השריון הוא כלל לא מה שציפו לו. אחרי שהצטרפו למשפחת השריון הבינו את העוצמה והייחוד שבטנק, והיום חלקם אף משכנעים סרבנים להצטרף לשורות החיל, וזהו סיפורם

מסרבן לשריונר - טנק
מסרבן לשריונר – טנק

סמל יובל מרמור מחולון, משרת כלוחם בחטיבה 401

מתי קיבלת את השיבוץ לשריון? מה חשבת בהתחלה?

קיבלתי את השיבוץ שלושה חודשים לפני הגיוס. לא חשבתי על זה הרבה, ידעתי שרציתי מגב. לא בדקתי, לא חשבתי על דברים אחרים. לא התעמקתי במה זה שריון. ניסיתי לשלוח פקס ומכתבים, וזה לא עבד, אמרו לי שאם אני אסרב אני אקבל את מה שאני רוצה אז החלטתי לסרב.

איך החלטת בסוף כן להתגייס לחיל?

הייתי שבועיים בכלא, בהתחלה בפלוגת הסרבנים. הייתי ממש נעול על מגב , אחרי שבוע וחצי בכלא 6 אתה עולה משפט מחדש ואמרתי שוב שאני מסרב. אחר כך אמא שלי דיברה איתי ושכנעה אותי ללכת, רציתי לעשות שירות משמעותי והבנתי שהכל לטובה.

בהסתכלות לאחור, מה דעתך על הבחירה שלך?

אני חושב שהכל בא לטובתי. הכלא גם היה לטובתי, עזר לי להבין מה אני צריך לעשות. מה שגרם לי לרצות להישאר לוחם זה הרצון העז לתת מעצמי, לא רציתי שלוש שנים לא למצות את עצמי במקום שאני משמעותי בו, מבחינה מקצועית וגם מבחינה אישית.

מסרבן לשריונר - טנק
מסרבן לשריונר – טנק

מתי שינית את דעתך לגבי שיריון? מה גרם לך לאהוב את השירות?

כשהגעתי לטירונות לא הייתה לי הרבה מוטיבציה כי הגעתי למקום שלא רציתי, לא נתתי את המאה אחוז, עדיין הייתי מבואס. אבל עם הזמן, אתה לומד להעריך את החיל, את האנשים, אתה רואה איפה אתה כן עוזר ואיפה השירות משמעותי בשבילך. לאט לאט אתה באמת מבין דברים שאתה לא חושב עליהם לפני הגיוס. שריון זה החיל הכי משמעותי מבחינה יבשתית לדעתי ואני שמח שבסוף הגעתי לכאן.

ספר על רגע משמעותי בשירות שלך:

כשמרץ 17 התגייסו, בחרו אותי לשכנע את המסרבים להתגייס לשריון. הייתי שם ארבעה ימים ושכנעתי 16 סרבנים להתגייס לחיל, ממש עזרתי להם להבין לאן הם מגיעים. כשאני באתי לשכנע אותם, סיפרתי על הסיפור שלי, אמרתי להם שמי שבא לעשות שירות משמעותי יעשה שירות משמעותי איפה שיהיה. והעובדה שבאתי להשפיע על אנשים שהיו בדיוק במקום בו הייתי לפני שנה מאוד ריגשה אותי וזה היה רגע מאוד משמעותי.

מה מיוחד בחיל השריון? מה אתה אוהב בשירות?

מה שגורם לי להעריך את השירות החיבור הזה לאנשים שלא חשבת שתתחבר אליהם, הכרתי אנשים שלא האמנתי שאכיר. אני חושב שמבחינה מקצועית, אנחנו מעל כולם. בכל מקום, אנחנו עושים מה שצריך, זה משהו ייחודי בשריון, אתה מבין שצריך לעשות משהו, אתה בא לעבוד. לא מתלוננים.

טיפ למתגייסים

מי שרוצה להיות לוחם ולעשות שירות משמעותי צריך להגיע לשריון. עם הזמן אתם תבינו איך השירות ממקצע אותך, תנסו למצות את עצמכם, גם מבחינה מקצועית, גם מבחינה חברתית. אני כל הזמן לומד דברים חדשים, וזוכר דברים ישנים. תמיד יש לאן לשאוף ואיך להשתפר.

סמל גלב קמייב, משרת כתותחן בטנק בפלוגה בבגדוד 46 בחטיבת השריון 401

מתי קיבלת את השיבוץ לשריון? מה חשבת בהתחלה?

לפני הגיוס, חששתי מאוד מהשיבוץ לחיל השריון. חלמתי להגיע ליחידה מובחרת, לסיירת כלשהי, אולם נקבע לי פרופיל רפואי נמוך שלא אפשר לי להגיע ליחידות אליהן רציתי להגיע.
לפני גיוסי גם אני שמעתי את הסטיגמות המוכרות על היציאות המעטות הביתה ועל הקושי הרב בתפקיד, ולכן נרתעתי מהגיוס לחיל. ביום גיוסי נשארתי בלשכת הגיוס וניסיתי להעלות את הפרופיל הרפואי שלי ולשנות את השיבוץ, אך ללא הצלחה.

איך החלטת בסוף כן להתגייס לחיל?

החלטתי שעליי לשנות גישה ולהגיע בראש פתוח, בסופו של דבר הכל לטובה והבנתי שזה שירות שהוא משמעותי ושלא כדאי לי לוותר.

בהסתכלות לאחור, מה דעתך על הבחירה שלך?

היום אני מבין שאני נמצא במקום הטוב ביותר שיכולתי להגיע אליו ולא מוכן להיות באף מקום אחר. התחלתי לאהוב את העבודה שבטנק ובעיקר את האנשים שנמצאים סביבי.

מתי שינית את דעתך לגבי שיריון? מה גרם לך לאהוב את השירות?

בימים הראשונים בטירונות הייתי מבואס ומאוכזב, אבל מהר מאוד התחלתי להתאהב בעשייה. היציאות הביתה לא היו קשות בכלל כפי שסופר לי והעשייה היומיומית הייתי מגוונת ומעניינת. בכל יום עשינו משהו אחר, ספורט, פעילויות, משימות וזה מה שגרם לי לאהוב את מה שאני עושה.

מסרבן לשריונר - טנק
מסרבן לשריונר – טנק

ספר על רגע משמעותי בשירות שלך

לעיתים קרובות אנחנו עושים ערבי שירי פלוגה וערבי גיבוש, אוכלים פויקה יחד ועושים פעילויות שמגבשות ומחברות בין הלוחמים, זה רגעים מרגשים וחווייתיים שאני אזכור גם אחרי השירות.

מה מיוחד בחיל השריון? מה אתה אוהב בשירות?

אמנם הסטיגמות ששמעתי על החיל שגויות לחלוטין, אך האמרה ״רעות שריונאים״ מדויקת לגמרי. כולנו כאן יחד, עוזרים זה לזה, מבינים, מקשיבים ותומכים. אתה נמצא בצוות עם שלושת החברים הכי טובים שלך שכבר יודעים עלייך הכל ומבלים איתך זמן רב. החברות והרעות הם הדברים החשובים ביותר בחיל, זה בטוח.
לכל חייל וחייל אחריות עצומה על כתפיו. כל אחד מאיתנו חשוב והכרחיבלעדי הנהג, הטען, התותחן או המפקד, לא נוכל לפעול כצוות בצורה הטובה ביותר.

טיפ למתגייסים

אני מאמין שרק כשתהיו בפנים תוכלו להבין במה מדובר. אני יכול להעיד על עצמי. הדעה שלי בנוגע לשירות בחיל השתנתה מקצה לקצה, הכרתי כאן חברים לכל החיים וגיליתי שהעשייה משמעותית ומאתגרת. מציע לכם לבוא לגלות ולהכיר את החיל מבפנים. מחכים לכם!

סמ״ר יעקב סוטו מנתניה משרת כלוחם בגדוד 77 בחטיבה 7

כשהייתי בן 18 עליתי מצרפת כדי להתגייס לצבא. במשך חצי שנה הייתי חייל בודד ובסוף הטירונות עלתה גם כל המשפחה והצטרפה אלי. היום אני לקראת סיום של ארבעה חודשי קבע כלוחם, תותחן מ״פ, בגדוד 77 שבחטיבה 7 של שריון.

מתי קיבלת את השיבוץ לשריון? מה חשבת בהתחלה?

בהתחלה קיבלתי שיבוץ לתותחנים וסירבתי.  אחרי כמה ימים במעצר הציעו לי להתגייס לפלס״ר 7. גם לאופציה הזאת סירבתי אבל בסופו של דבר מחוסר ברירה התגייסתי לחטיבה 7 והגעתי לגדוד 75, גדוד טנקים, אחר כך הגעתי לגדוד 77. בהתחלה ממש לא אהבתי את השיבוץ בשריון אבל לאט לאט התאהבתי.

איך החלטת בסוף כן להתגייס לחיל?

לא רציתי טנקים ולא תכננתי להמשיך בשריון. הגשתי מעבר תפקיד, מפקד הפלוגה שלי ייעץ לי לחשוב על זה לילה. התייעצתי עם אבא שלי, שהיה לוחם בפלס״ר 7. הוא אמר לי לעשות מה שטוב לי. באותו לילה הבנתי שעליתי לארץ כדי להיות לוחם ולהגן על המדינה. החלטתי להישאר בשריון ולעשות את הכי טוב שאוכל.

בהסתכלות לאחור, מה דעתך על הבחירה שלך?

היום כשמלש״בים מתייעצים איתי על תפקידים בצבא אני ישר שולח אותם לשריון. אני לא מתחרט לשנייה על הבחירה להישאר. השירות בשריון מגוון מאוד וכיפי. הכרתי חברים מדהימים ומצאתי משפחה בצבא. בסופו של דבר אפילו חתמתי קבע של ארבעה חודשים.

מתי שינית את דעתך לגבי שיריון? מה גרם לך לאהוב את השירות?

ברגע שהבנתי שעליתי מצרפת כדי להיות לוחם, עשיתי שינוי בראש. הרגשתי יותר משמעותי והתחלתי לאהוב את מה שאני עושה.
אני אוהב את האנשים ואת האווירה, בסוף הופכים למשפחה. בסופו של דבר אנחנו חמישה אנשים, ארבעה לוחמים וטנק.

ספר על רגע משמעותי בשירות שלך

כל פעם שאנחנו לוקחים חלק באירוע מבצעי אני יודע שאני עושה משהו משמעותי, ושזאת הסיבה שאני לוחם. אין מי שיעשה את העבודה הזו במקומי. אנחנו, חיל השריון, המילה האחרונה.

טיפ למתגייסים

קחו הכל בחיוך, לא משנה כמה מאתגר השירות אתם תהנו ממנו מאוד. תבואו בראש פתוח כי שריון זה חיל מיוחד ומשפחתי.

סמל שלו סאסי מבאר שבע, משרת כטען בגדוד 71 שבחטיבה 188

מתי קיבלת את השיבוץ לשריון? מה חשבת בהתחלה?

התגייסתי בנובמבר 2016. את השיבוץ לשריון קיבלתי כחודש לפני הגיוס. כשקיבלתי את ההודעה ניסיתי לעשות הכל כדי לא להגיע לשריון. בהתחלה חשבתי שלהיות בשריון זה לא באמת להיות לוחם אבל עכשיו אני מבין כמה טעיתי.

איך החלטת בסוף כן להתגייס לחיל?

ביום של הגיוס אמרו לנו לעלות על האוטובוסים לשיזפון ואני לא הסכמתי. החלטתי שאני לא הולך לשריון. נכנסנו, כל הסרבנים, למעצר בבקום. היינו שם יומיים. שם התחילו להסביר לי על התפקיד בשריון ועל הכוח שיש לטנקים. החלטתי לתת לתפקיד הזדמנות כי לא רציתי להתחיל את הצבא ברגל שמאל.

בהסתכלות לאחור, מה דעתך על הבחירה שלך?

יש הבדל ענק בין השמועות על שריון לבין מה שקורה במציאות. אני ממש שמח על ההזדמנות שנתתי, טוב לי איפה שאני נמצא. אני חושב שאם מראש הייתי עם הידע שיש לי עכשיו על שריון לא הייתי מסרב. להיות בשריון זה להיות לוחם עם כוח אש עוצמתי, זה מה שרציתי מלכתחילה.

מתי שינית את דעתך לגבי שיריון? מה גרם לך לאהוב את השירות?

בטירונות השתנתה הדעה שלי על שריון. כשהגעתי לשיזפון הכרתי את המפקדים שלי, עדיין הייתי מבואס מהשיבוץ. המפקד האישי שלי לקח אותי להרבה שיחות, הוא לימד אותי על החיל. לאט לאט התחלתי לאהוב את התפקיד, גיליתי דברים חדשים ולמדתי עוד על החייל. אני עדיין בקשר עם אליסף, המפקד שלי מהטירונות. הוא היה הממ שלי בטירונות ועלה איתי לגדוד אחר כך. היה לנו חיבור טוב מאוד.

מה מיוחד בחיל השריון? מה אתה אוהב בשירות?

אני אוהב את הכוח וההשפעה שיש לי. הטנק הוא מכונה עוצמתית. אני אוהב את החברים בצוות. אנחנו כל הזמן ביחד, מתגבשים מאוד. באמת חברים לחיים. יש אווירה טובה, וחיבור שלא נוצר באף מקום אחר. אנחנו עוזרים ודואגים אחד לשני כמו משפחה.

טיפ למתגייסים

תנו הזדמנות, תבואו בראש פתוח לאהוב את התפקיד. אחרי שנתתי הזדמנות לשריון הבנתי שזה מאוד שונה ממה שחשבתי, שונה מכל הסטיגמות.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter