באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

תערוכת אמנות באתר רכבת העמק בכפר יהושע

תערוכת אמנות באתר רכבת העמק בכפר יהושע

התערוכה יוצרת מפגש בין דימוי הרכבת באמנות הפלסטית לבין המיקום ההיסטורי, המחבר, ממש כמו הרכבת, את העבר, להווה ולעתיד.

יפעת אלוק
יפעת אלוק

אתר רכבת העמק בכפר יהושע שוכן במבנים הטמפלרים ההיסטוריים של התחנה. כאן פעלה במשך קרוב לחמישים שנה תחנת תל – שמאם, שנבנתה על ידי הסולטאן הטורקי עבדל חמיד השני בשנת 1905 והייתה אחת התחנות המרכזיות של הרכבת החיגאז’ית. השלוחה של הרכבת הנ”ל בארץ-ישראל, שכונתה “רכבת העמק”, קישרה בין חיפה לצמח, ומשם המשיכה לדמשק. בשנת 2016 צפוי לנוע הקטר הראשון של רכבת העמק המחודשת. מסילתה נסללת כעת בסמוך לתוואי הרכבת ההיסטורית ותחנה חדשה עתידה להיבנות באזור כפר יהושע.

במתחם זה תוצג במהלך ימי פסטיבל חלב ודבש תערוכת אמנות הבוחנת את דימוי הרכבת בהקשרים שונים של מקום וזמן. תשעה-עשר אמנים יציגו את עבודותיהם בחללי התחנה המקוריים – בית מנהל התחנה, מגדל המים והקרונות. האמנים בוחנים את מושג ה’רכבת’, המתפקד בחיינו כדימוי טעון בהקשרים תרבותיים והיסטוריים רבים. בין העבודות יש המתייחסות לנופי המסע, לזיכרונות ילדות או זיכרונות קולקטיביים, לצד חווית נסיעה עכשווית ברכבת ישראל. באחרות הנושאים המוצגים קשורים לרכבת העמק עצמה, ולתקופה שבה פעלה.

בין האמנים המציגים: ארז ישראלי, צבי טולקובסקי, חיה גרץ רן, נעה יקותיאלי, שי אלוני, ועוד.

מסילת רכבת העמק חיברה בימים אחרים בין עמים שכנים, בין חיפה לרבת עמון ולדמשק. היום היא מקור לסיפורים וזיכרונות של תושבי העמק והצפון. מבנה התחנה שופץ ושוחזר, והוא משמש למוזיאון. בעתיד – התוואי החדש של רכבת העמק, שהולך ונבנה בימים אלו, נושא את התקווה שאולי יחזור ויחבר אותנו מחדש עם מקומות אחרים ועם זמנים אחרים.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter