באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

תכנית “מעברים” מיושמת במוסדות החינוך ביקנעם

תכנית “מעברים” מיושמת במוסדות החינוך ביקנעם

במטרה להתמודד עם המעברים הקריטיים בין מסגרות הלימוד השונות ולהקל על הילדים והתלמידים את המעברים הללו , נבנתה באגף החינוך ביקנעם  תכנית מיוחדת להקלת המעבר.

במשך תקופת חיינו, אנו עוברים בין מסגרות רבות ומגוונות, מסגרות אלו דורשות מאיתנו הסתגלות והתמודדות מחודשת בכול פעם. מעברים אלה מתחילים כבר מגיל צעיר מאוד- מעבר ראשון איתו אנו מתמודדים , הינו המעבר מחיק הבית לגן, אחריו עוברים מגן חובה לבית-הספר היסודי, מבית-הספר היסודי לחטיבת הביניים ומהחטיבה לתיכון…

כול אחד מהמעברים הללו, מעמיד אותנו מול תנאי סביבה שונים, דבר אשר דורש מאיתנו הסתגלות רגשית, חברתית וכמובן לימודית. לאור זאת, נבנתה בוועדת ההיגוי העירונית בראשות מנהלת אגף החינוך סימה ניסלבאום ואשר שותפים בה אנשי האגף, מפקחי משרד החינוך, מנהלות בתי הספר ואנשי השירות הפסיכולוגי,  תכנית עירונית ששמה דגש מיוחד על הילד ממעברו הראשון ולאורך כל השנים עד לכיתה י”ב.

במסגרת התכנית העירייה ואגף החינוך מזמינים את ההורים בגיל הרך לסדרת מפגשים במהלך חודשי פברואר ומרץ עם יועצת חינוכית וקלינאית תקשורת ובהם הם מקבלים מידע על המעבר, ההשלכות, בשלות הילד, מה מצופה ממנו ועוד. המפגשים מושתתים  על  מערכת קריטריונים  שבנו גננות ומטפלות בפורום  משותף כאשר הרציונל הוא מה מצופה מהילד וכיצד ההורה יכול לעזור לו ולהקל עליו את המעבר. במהלך המפגשים מקבלים ההורים טיפים שיעזרו להם בזיהוי ואיתור של בעיות הדורשות התייחסות/טיפול שונים ויעניקו להם דגשים חינוכיים ורגישים שיש לשים אליהם לב. כך למשל, קלינאית תקשורת  תעזור להורים לזהות את השלב השפתי בו הילד נמצא ותיתן להם טיפים בעניין. סדרת המפגשים מתקיימת חצי שנה לפני המעבר מתוך מטרה לתת לתלמידים להסתגל באופן מלא, וכן לסייע בזמן לתלמידים וילדים הזקוקים למענה טיפולי מקצועי מבעוד מועד.

תכנית מעברים היא חלק מתכנית עירונית כוללת. במסגרת המעבר מגני חובה לבתי חינוך,  מוזמנים ילדי הגנים המזינים את בתי החינוך  למפגשים של הילדים עם בית החינוך ועם הצוות החינוכי , ילדי החובה מוזמנים להשתתף בשיעורים, בטקסים, בימים פתוחים וכיוצ”ב, וכך נוצרת היכרות של הילד עם מסגרתו הבאה ועם הצוות המקצועי, והמקום הפיזי – שכבר לא נראה גדול ומאיים. התוצאה- הילד חווה דרך השיעורים והפעילויות מה זה בית הספר ומגיע ליום הראשון שמח ונרגש. גם את  המעבר מכיתה ב’ לכיתה ג’ ביססו היטב, נקלטו מתל”יות( מאבחנת תפקודיים לימודיים) בכל בתי הספר היסודיים בעיר והן מאבחנות ילדים שנצפו אצלם קשיים , בונות תוכניות אישיות מותאמות עם המחנכות  ומנחות ומדריכות את הצוותים  החינוכיים.

ראש העיר מר סימון אלפסי:

“תכנית “מעברים” היא תכנית חשובה מאוד שמביאה ליום המעבר את כל המערכת מוכנה יותר. ההורים יודעים טוב יותר כיצד להתמודד עם הילדים, הילדים מגיעים למקום שאינו זר להם וגם הצוות החינוכי החדש כבר מכיר את הילדים.כל זה נוסך ביטחון בכולם והופך את היום הראשון ואת הימים שלאחריו לחווייתיים וללא מאיימים.”

אחראית תכנית “מעברים” ורכזת הגיל הרך בעיריית יקנעם, הגב’ איריס סלע:

“מעבר הוא תהליך אוניברסאלי, שיכול להיות מסקרן ומאתגר ומצד שני עלול להיתפס כאירוע טראומטי ומפחיד. לכן נדרשת הכנה שיכולה לעזור לילדים להתמודד ולהסתגל למצב החדש באופן הדרגתי. תוכנית “המעברים” שגובשה ביקנעם, הינה תוכנית התערבות הנותנת מענה לילדים ולהוריהם ומהווה חולייה מתוך  תוכנית הוליסטית של רצף חינוכי. במסגרת התוכנית נכלל המעבר הראשון-המעבר של ילדים בגיל הרך  ממסגרות חוץ למערכת הממלכתית והפורמאלית. צומת זה הוא משמעותי עבור הילד, ולא פחות חשוב מכך, להוריו- ואני מזמינה את ההורים לקחת חלק במפגשים עם אנשי המקצוע.”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter