באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

שומרים על הבית

שומרים על הבית

ביום הקמת המדינה תבע דוד בן גוריון ז”ל את המונח “כל העם צבא, כל הארץ חזית”. כשנה אחרי מלחמת המפרץ, בה התחזקה ההבנה כי איתנות האזרחים, העורף, מהותית בלחימה, הוקם בשנת 1992 פיקוד העורף. אלוף (מיל’) זאב ליבנה ז”ל, היה למפקדו הראשון של הפיקוד, ויצר את הבסיס לפיקוד בעל המרחב הגדול ביותר, שאמון על איתנותם של האזרחים והכנתם לחירום.

הפיקוד מחולק לששה מחוזות: דרום, צפון, דן, מרכז, ירושלים וחיפה.

בשנת 2006, טרם מלחמת לבנון השנייה, הוחלט לאחד את מחוזות חיפה והצפון לכדי מחוז אחד.

צילום: דובר צה"ל​
צילום: דובר צה”ל​

​אך בעקבות לקחי מלחמת לבנון השנייה, הוחלט להפרידם – ולהקים מחדש את מחוז חיפה כגוף נפרד,על מנת לגשר על הפער בתיאום אל מול המרחב האזרחי. החלטה זו יושמה בשנת 2011. “מחוז חיפה הוקם מחדש, כחלק מלקחי לבנון השנייה, לאור הבנת האתגרים הרבים וחשיבות התשתיות הלאומיות והאסטרטגיות במרחב המחוז”, מפרט מח”ז חיפה, אל”מ צביקה צורן.

בשטח המחוז 30 רשויות מקומיות. הגדולות שבהן הן חיפה, נשר, טירת הכרמל, כל עיריות הקריות, חדרה וזכרון יעקב. תחילה, היו במחוז שתי נפות: נפת חוף, שאחראית ​בין היתר על שלוש ​הרשויות – חיפה, נשר וטירת הכרמל, ונפת דור, שאחראית על רשויות באזור חדרה, זכרון יעקב, בנימינה ואור עקיבא.

​ על מנת לאפשר קשב טוב יותר לרשויות ולאזרחים​ הוחלט בשנת 2014 על פיצול נפת חוף לשתי נפות. הנפה החדשה, שנקראת נפת מפרץ, אחראית על שבע רשויות, ביניהן הקריות וקריית טבעון, שטח המחוז הוא מהקריות ועד נחל אלכסנדר, שמהווה את גבולו הדרומי של המחוז.

בעתות שגרה, המחוז מקיים מגוון פעילויות שמטרתן הכנת הרשויות לחירום. ישנו קשר רציף עם הקב”טים (קציני הבטחון) ברשויות וראשי הרשויות השונות. כמו כן, במסגרת זו נערכים קורסי סע”ר (סיוע עצמי ראשוני) לקבוצות מתנדבים מכל אחת מן הרשויות המקומיות. קורסים אלה נערכים מתוך הבנה כי בשעת חירום, צוותים אלו הם הצוותים הראשונים שיוכלו לסייע עד הגעת ארגוני החירום וכוחות הביטחון​, ​מהסיבה הפשוטה שהם נמצאים במיקום הקרוב ביותר לאזרחים. בנוסף, המחוז מקיים תרגילים מסוגים שונים, ביניהם תרגילי שטח, בהם משתתפים גדודי המילואים של המחוז, קבוצות הסע”ר השונות וגופי חירום אזרחיים שונים, למשל, מד”א, כב”ה (כיבוי והצלה) ומשטרת ישראל.

 

צילום : דובר צה"ל​
צילום : דובר צה”ל​

כך, לפני מס’ שבועות, במהלך כנס קב”טים, אמר​ מפקד מחוז חיפה: “אני בטוח שכל מה שאנחנו בונים ומתרגלים כעת יכין אותנו היטב לחירום ומקווה שישמש אותנו באירועי חירום בלבד ולא במצבי מלחמה. האתגר הוא משמעותי, לא סתם הקימו מחדש את המחוז בשנת 2006, יחד עם זאת, יש פעילות ענפה של הרשויות המקומיות. כל רשות מקומית שרוצה שנתרגל אותה או נקיים איתה משחקי מלחמה תקבל את עזרת המחוז, המחוז פה בשבילכם וזוהי מהותו המרכזית.”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter