באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

שווים במדים

שווים במדים

זרוע הים משלבת בתוכה חיילים  מרקעים שונים. שיתוף פעולה מבורך, של עמותת אקים וצה”ל
בסיס ההדרכה של זרוע הים משלב בתוכו חיילים ומפקדים מרקעים שונים. שוחחנו עם שניים מהם.

סמל קים מרוואני ורב”ט בן ברונשטיין משרתים באפסנאות הבה”ד. שניהם מתנדבים לצה”ל.

בן, מאובחן עם פיגור שכלי והגיע דרך תוכנית “שווים במדים”. זהו שיתוף פעולה של עמותת אקים וצה”ל שנוצר בכדי לתת הזדמנות לאנשים בעלי פיגור שכלי להתגייס ולהשתלב בחברה. הוא בן 26, מתגורר בחיפה עם אמו. בן למד בבית הספר הנרייטה סאלד שבקרית אליעזר שבחיפה המיועד לילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית. הוא החל בשנת התנדבות לצה”ל שבסופה הפך לחייל. הדרך שעבר לא הייתה קלה, הוא התחיל בבסיס בצ”ת – בסיס הציוד והתובלה של זרוע הים ובהמשך הגיע לבסיס ההדרכה של זרוע הים. אם תשאלו אותו היום, הוא ישמח להישאר בקבע עוד שנים רבות.

קים בן ה-21 מחיפה הגיע לפניו, הוא התנדב לצה”ל לאחר שאובחן בPDD המתבטא בקשיים בכישורי תקשורת ויצירת יחסי גומלין, יצירת קשרים חברתיים, ליקויי למידה ותחומי עניין מצומצמים. קים מספר על עצמו כי למד בעירוני א’, בכיתה לאנשים שמתקשים בקליטת חומר. “עשיתי 3 בגרויות, בהיסטוריה, 3 יחידות במתמטיקה ו-4 באנגלית. את האנגלית למדתי דרך הערוץ הילדים קרטון נטוורקס בו סדרות באנגלית.” בזמנו הפנוי קים עובד עם אביו בפיצרייה “רק עליי הוא סומך, נגיד אם הוא בחו”ל אני מחליף אותו. אני רוצה לחתום קבע וכשאסיים אעבוד עם אבא בעסק”.

מפקדם הישיר של החיילים אשר מלווה אותם ביום יום, מפקד אפסנאות אט”לית , רב סמל מתקדם מהנא סרחאן בן ה-38 מכפר מרר, נשוי ואב ל-2. רס”ם מהנא בעבר היה מצטיין רמטכ”ל ובן העדה הדרוזית, הוא מפקדם הישיר של בן וקים, אפשר להגיד ש”אימץ” עוד שני ילדים (חיילים) אותם הוא  אחראי ללוות. מהנא עבר תפקידים רבים בזרוע הים, הוא מגיע לבה”ד אחרי שנים רבות בבסיס עתלית ובמספנה אך זהו אתגר חדש בו הקשיים רבים אך התמורה שווה אותם “הם חיילים טובים שמגדילים ראש, מלבד משימותיהם היום יומיות כמו התאמת מדים למידות חיילים, ספירות מלאי וכן, הלאה הם תמיד עושים יותר. מתן שירות לפרט ברמה הגבוהה ביותר שיש. הם שותפים בתמיכה לוגיסטית לקורסים, גיבושי, גדנ”ע וטירונות בנוסף לכלל קורסי ההכשרה של בה”ד זרוע הים. אני שולח אותם בראש שקט למשימות מחוץ לבסיס כמו עבודה מול בסיסים מזרועות אחרים ומרכזי אגף טכנולוגיה ולוגיסטיקה”.

בן תמיד הולך עם חיוך על הפנים, קצת ביישן. כששואלים מה הוא הכי אוהב בבסיס הוא עונה שאת האוכל ואת החברים הרבים שלו: קים, עדן, ירדן, פרנקו ורבים אחרים שנכנסו לליבו בזמן הקצר שנמצא בבסיס. רס”ם מהנא מציין שבן אף פעם לא איחר. הוא מגיע לפניי, 07:30 מתייצב כל בוקר בשערי המחסן. עושה את העבודה עוד לפני שמבקשים ממנו.

סמל קים קיבל לאחרונה דרגה – סמל. “לא חשבתי שאקבל אותה כי לא חשבתי שאהיה כל כך הרבה זמן בצבא אבל עזרו לי להישאר כאן. אבא הביא פיצות והיה מרגש.”  ביום העצמאות קים קיבל ביטוי נוסף להערכה של הבסיס כלפיו והוענק לו תואר מצטיין יום העצמאות של הבסיס “זה היה מעמד מיוחד בשבילי.” קים מעיד על עצמו כי הוא טוב בספירה רק של כסף, בו אף פעם לא טעה. אך כשזה מגיע לדברים אחרים.. “אני עובד על זה, כבר עכשיו השתפרתי”.

רב”ט בן הגיע לבסיס אחרי תהפוכות רבות, אחד מרגעי השיא של השירות שלו היה כשאביו, אשר מתגורר בארה”ב הגיע לבסיס לבקר אותו. אביו לא האמין כי בנו יתגייס ושמח לראות כי הוא מצליח ומסתדר. בזמנו הפנוי בן משחק כדורגל “אני חלוץ ובכל משחק מכניס לפחות עשרה שערים!” מספר בחיוך רחב. לבסיס מגיע ללא ליווי, באוטובוס. כשאמו טסה לחו”ל הוא נשאר בבית בעצמו ומסתדר מעולה, זה לא מובן מאליו והרבה מכך הוא בזכות הצבא.

את ההשתלבות שלהם בצה”ל מסכם מפקד פלגת הלוגיסטיקה, רס”ן יניב דהן בן ה-38 מנהריה, נשוי ובקרוב יהפוך לאב לראשונה בחייו. יניב עבר תפקידים רבים בלוגיסטיקה של זרוע הים שם גם פגש את אשתו אשר משרתת היום כקצינה בדרגת רב סרן במספנה. ” לפני שנתיים וקצת פנו אלינו ואמרו שיש מתנדבים עם בעיות שונות בעלי רצון עז להגיע ולשרת בצה”ל שירות מלא. הראשון שנקלט הוא קים שרואה את העולם בצורה שונה, יכולת ההבנה וההתפתחות מוגבלת בנוסף הוא סובל מבעיות פיזיות רבות בגינן היה מאושפז אך קיבלתי אותו בשמחה”.
הלבטים היו רבים, אך הוא מעיד על עצמו כי הוא אינו מתחרט אפיל לרגע  על ההחלטה לקבל אותם תחת פיקודו ” זו מצווה לשלב נערים בעלי מוגבלויות בחברה רגילה. צה”ל הוא כור היתוך בו נפגשים אנשים משלל העולמות. גם אזרחים חלשים יותר נפשית ופיזית צריכים להיקלט למסגרת צבאית מותאמת אשר תפתח אותם ותתרום להם. מצד שני, הם עוזרים לחיילים להבין אותם ומשנים את דעותיהם על אנשים בעלי מוגבלויות. אחד הלבטים הגדולים ביותר שחווה היה הפחד שיקניטו את החיילים הצעירים בגלל המוגבלות , לפני שהם הגיעו כנסתי את כול החיילים ועשינו שיחה, הסברנו על האירוע ומה מצופה מהם. אני יכול להגיד בלב שלם שהחיילים הפתיעו אותנו לטובה. הם קלטו את קים ואחריו את בן וגרמו להם להרגיש בבית. היו שני חיילים שהשתחררו כבר, שליוו את קים לכל מקום ובזכותם הוא הסתגל ופרח כאן אחרי ההצלחה עם קים, יניב הבין כי הפלוגה שלו מוכנה לקלוט עוד חייל  את בן שהגיע עם פיגור שכלי, לאחר תקופה שהגיע לכאן, בה עוטפים אותו מקצה לקצה באהבה ,מרגש לראות אותו , שמח להגיע כל בוקר מחדש. בחודש הבא צפוי להגיע חייל נוסף, שלא אפשרו לו להתגייס”.
יניב פונה במסר אחרון לכולנו :”זו הזדמנות להכניס ערכים ואוכלוסיות נוספות, הגיוון תורם לכולם. שילוב של אדם שונה מאיתנו, מכניס לפרופורציות ומעניק הזדמנות לגדול ולצמוח מהחיבור הזה”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter