באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

רשות נחל קישון: נעצוצית סבוכה הושבה לנחל

רשות נחל קישון: נעצוצית סבוכה הושבה לנחל

לראשונה בארץ! הושב צמח נדיר ממין נעצוצית סבוכה לגדות מורד נחל קישון. רשות נחל הקישון ערכה איסוף זרעים לצמח הנדיר, נעצוצית סבוכה; הזרעים הונבטו ע”י מומחה לגידול זני בר של צמחי ארץ ישראל ונשתלו 50 שתילים בסמוך למלחת הקישון המיוחדת במינה.

על פי סקר בוטני שנערך עבור רשות נחל הקישון התגלו 100 פרטים של הצמח הנדיר, נעצוצית סבוכה, בגדות מורד נחל קישון. לגילוי הצמח הנדיר אחראים יואב גרטמן וחוה להב בעת שערכו סקר בוטני כחלק מסקר אקולוגי מקיף, שנערך עבור הרשות באזור שלוחת האפנדיקס של הנחל. נעצוצית הסבוכה היא קוץ רב שנתי, בעל פרחים כחולים, בגובה 30 ס”מ. הצמח גדל באדמות כבדות מלוחות במישור החוף המרכזי והצפוני. תפוצתו הצטמצמה עם פיתוח הארץ והוא נתון בסכנת הכחדה. ברשות נחל הקישון ציינו כי בחודשי הקיץ (יולי עד ספטמבר) ניתן יהיה לצפות בפריחתו היפה של הצמח המעטר את נופי גדת הנחל בצבעי תכול-סגול.

נעצוצית סבוכה
שתילה של נעצוצית סבוכה. צילום: רשות נחל קישון

זרעי הנעצוצית הסבוכה נאספו והועברו לשימור בבנק הגנים הישראלי של משרד החקלאות. עם גילוי הצמח נעצוצית הסבוכה בגדות הנחל, פעלה הרשות לשמר ולסמן בשילוט את אזור הגידול הטבעי של הצמח וערכה תיעוד ומעקב אחר אוכלוסיית מין זה, כמו גם עבור שאר המינים הנדירים שנמצאו בקישון, בהם תלתן צר עלים, המקיים כ- 30 פרטים בקצה מלחת הקישון (ה”אפנדיקס”).

הצמח, תלתן צר עלים, הינו נדיר במיוחד (אנדמי לישראל) וכיום אין עדויות על הימצאותו בשום מקום אחר בעולם. למעשה, הוא נחשב כנכחד עד להימצאותו בסמוך לקישון. גם לתלתן צר עלים, כמו לנעצוצית סבוכה, נערך איסוף של מספר פרטים מהצמח והם הועברו למשתלת צמחי בר נדירים בכפר יהושע. במשתלה התבצע תהליך הרביה של הצמח באופן טבעי באמצעות איבוק על ידי חרקים. בכוונת הרשות לשתול בשנה הבאה את צמחי התלתן צר העלים בגדות מורד הנחל ובמלחת הקישון. אישוש הצמחייה הנדירה במורד הנחל מבוצע על ידי רשות נחל הקישון במסגרת פרויקט השבת מינים ושיקום בתי הגידול בקישון ובמימון משותף של הרשות עם המשרד להגנת הסביבה, באמצעות קולות קוראים לשיקום נחלים שפרסם המשרד.

לדברי שרון נסים, מנכ”לית רשות נחל הקישון: “פרויקט השבת הצמחייה הנדירה לקישון מהווה נדבך חשוב בשימור המגוון הביולוגי. המינים הנדירים שנמצאו בגדות הנחל, נעצוצית סבוכה ותלתן צר-עלים, כמעט ולא מצויים בנוף ארצנו ועל כן החשיבות לשמר אותם, ובפרט אל מול לחצי הפיתוח הקיימים באזור מורד הנחל.”

נחל קישון הוא נחל הזורם מאזור ג’נין  שבשומרון, לאורך כ-70 ק”מ, דרך עמק יזרעאל  ועמק זבולון, עד הישפכו לים במפרץ חיפה. בין יובליו האחרים של הנחל נמצאים נחל השופט, נחל יקנעם ונחל ציפורי.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter