באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

רשות נחל הקישון: הושחתו צמחי נעצוצית סבוכה שהושבו לנחל

רשות נחל הקישון: הושחתו צמחי נעצוצית סבוכה שהושבו לנחל

אלמונים השחיתו צמח נדיר ממין נעצוצית סבוכה, אשר הושב לאחרונה במאמצים רבים לגדות מורד נחל קישון. מנכ”לית הרשות, שרון נסים ” הרשות תמשיך ותפעל להשבת מינים שהיו חלק מהמערכת הטבעית בנחל ובסביבתו”

השבוע  גילו בתדהמה אנשי רשות נחל הקישון, כי כל 50 השתילים של הצמח הנדיר, נעצוצית סבוכה, שהושבו אל הנחל באביב השנה הושחתו , זאת על אף שהאזור תוחם, סומן ושולט בשלטי הסבר ואזהרה. ברשות דאגו לטפל בשתילים הצעירים ולהשקות אותם בחודשי הקיץ, על מנת שיעמיקו שורש ויתבססו באיזור הגידול הטבעי של הצמח.

נעצוצית סבוכה
אזור שתילת הנעצוצית הסבוכה לאחר ההשחתה.צילום : רשות נחל הקישון

הרשות הצליחה להרבות את המין הנדיר והמצוי בסכנת הכחדה, בסיוע מומחה לגידול זני בר של צמחי ארץ ישראל ובמימון משותף של הרשות עם המשרד להגנת הסביבה באמצעות קולות קוראים לשיקום נחלים שפרסם המשרד. תחילה ערכה הרשות איסוף זרעים ואלה הונבטו במשתלה המתמחה בכך, הוקם גרעין רבייה של הצמח וחמישים פרטים ראשונים נשתלו באזור מלחת הקישון הייחודית.

ברשות ציינו, כי השבת הצמחייה הנדירה לקישון שכמעט ונעלמה מנוף ארצינו, מהווה נדבך חשוב בשימור המגוון הביולוגי באיזור רגיש זה של הנחל.

לדברי שרון נסים, מנכ”לית רשות נחל הקישון: “על אף תופעות מצערות מעין אלו, הרשות תמשיך ותפעל להשבת מינים שהיו חלק מהמערכת הטבעית בנחל ובסביבתו. בכוונתינו לחדש את גרעין הרבייה של הנעצוצית הסבוכה ולהשיבו יחד עם עוד מינים נדירים נוספים, כמו תלתן צר עלים וכף צפרדע איזמלנית.”

נחל קישון הוא נחל הזורם מאזור ג’נין  שבשומרון, לאורך כ-70 ק”מ, דרך עמק יזרעאל  ועמק זבולון, עד הישפכו לים במפרץ חיפה. בין יובליו האחרים של הנחל נמצאים נחל השופט, נחל יקנעם ונחל ציפורי.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter