באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

רמת ישי: ענן צהוב כיסה את הבית

רמת ישי: ענן צהוב כיסה את הבית

תושבים מתלוננים על הדרך בה פונה עוף העמק ללא מתן אתרעה למתגוררים בסמוך. שחר קומר המתגורר בסמוך “זה כאילו ירו עלינו גז מדמיע. השתעלנו וחשנו צריבות בגרון ובעיניים ובסוף ברחנו מהבית”

תושבי הרחובות הסמוכים למתחם עוף העמק זועמים על המועצה המקומית רמת ישי לאחר שזו לא הודיעה להם על פינוי האסבסט ממתחם עוף העמק מבעוד מועד. התושבים שדרשו את הפינוי של החומר המסוכן אשר סיביו גורמים לסרטן המזתליומה הנחשב לאחד מסוגי הסרטן האלימים ביותר טוענים כי היה על המועצה להודיע להם כי המתחם עומד להיות מפונה על מנת שיוכלו להערך ולא לשהות באזור בזמן שענני האבק הכוללים חומרים מסוכנים מכסים את בתיהם.

עוף העמק
אסבסט עם פוליאורטן מוקצף במתחם עוף העמק.

שחר קומר המתגורר בסמוך למתחם עוף העמק ” אני גר כעשרה מטרים מהמפעל. התעוררנו בשש בבוקר לקולות של טרקטורים והריסות. ראינו שמתחילים לפנות את המתחם ואז עלתה עננה אדירה של אבק סמיך שכיסתה את כל האזור. מדובר באבק צהוב-כתום ותוך כמה דקות התחלנו להחנק, ולחוש צריבות בעיניים ובגרון. הברחתי את הבת הקטנה שלי מהבית ואטמנו אותו. אחר כך הסתבר שמדובר כנראה באבק מלוחות האסבסט והפוליאורטן המוקצף. זה היה כאילו ירו עלינו גז מדמיע. אחר כך לקחנו תיק וברחנו ליומיים לאור עקיבא שם גרים הוריה של אשתי. כולנו נחנקנו אבל הבת שלי סבלה הכי הרבה, הגרון שרף לה במשך כמה ימים” באשר לחלקה של המועצה בנושא אמר קומר “הפקירו אותנו כמו כלבים. הם היו יכולים להרים טלפון יום לפני ולהגיד לנו להערך. אי אפשר להפיל את זה עלינו בשש בבוקר, במצב כזה שרק מתעוררים לא יודעים מה לעשות בכלל”

גם מספר שלוש ברשימתו של גיא זקס ,מור ליברמן מתגוררת ברחוב הדקל הסמוך למפעל “זה לא עניין פוליטי אלא עניין של בריאות הציבור. בימי פינוי האזבסט ממפעלך עוף העמק לא הזהירו אותנו ולא התריעו אל עננת האבק הצפויה, ואני חשתי כאבי ראש, כאבי גרון וסחרחורות במשך יומיים. לא ייתכן שעל כל הפסקת מים מודיעים שבוע מראש, ועל עניין כזה שמשליך על הבריאות, לא יודיעו”.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה “מדובר במקום פרטי ועל כן המשרד להגנת הסביבה פעל מול בעלי השטח על מנת להסדיר את עבודות הפינוי. למועצה המקומית, כמו גם במקומות פרטיים אחרים, אין נגיעה להליך הפינוי. העבודות קיבלו את היתר המשרד להגנת הסביבה שבוע קודם לביצוען. על פי המידע הידוע לנו על המתרחש בעולם, חשיפה לסיבי אסבסט אינה גורמת לתגובות המתוארות. ההשלכות הבריאותיות מחשיפה לאסבסט, נחשפות לאחר שנים של חשיפה ממושכת לסיבי החומר. יצוין כי בדיקה שערכנו העלתה כי לא הגיעו כל פניות בנושא למשרדנו באשר למפגעים הקשורים לאסבסט”.

ראש מועצת רמת ישי, עפר בן אליעזר ודוברו נועם רגב, בחרו שלא להגיב על הידיעה.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter