באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

רמת ישי: נראה כמו הירושימה

רמת ישי: נראה כמו הירושימה

חשבתם שכשנסגר מפעל ‘עוף העמק’ הפסיקו המפגעים? תחשבו שוב. אסבסט שבור, בורות, קירות שבורים, עזובה ולכלוך מקדמים את פניו של מי שנכנס למתחם. הכניסה נכון לרגע זה פשוטה וקלה, לידיעת ההורים שילדיהם אוספים קרשים לל”ג בעומר.

תושבי רמת ישי נשמו לרווחה כאשר נסגר מפעל ‘עוף העמק’ הנמצא בכניסה לישוב אלא שלא בטוח כי יש על מה לשמוח ונראה כי המפגעים מהם סבלו התושבים כאשר המפעל תפקד, מסוכנים פחות מהמפגעים הנוכחיים. את הריחות והיתושים שהגיעו מהמפעל מחליפים סיבי אסבסט המגיעים מאסבסט שבור הנמצא במפעל ואשר ידועים

מפגעים קשים
חורבות עוף העמק

כמסרטן ודאי אשר אחראי על סרטן מסוג מזתליומה הידוע כאחד מסוגי הסרטן האלימים ביותר.

הכניסה למפעל הינה פשוטה ולמעשה ניתן להכנס הן מהשער הראשי אשר נחסם בחלקו. כל שיש לעשות הוא לדלג מעל קיר שגובהו כמטר. המקום השני דרכו ניתן להכנס הינו גן שוספי אשר משמש כגן משחקים עבור ילדים. מיד בכניסה נתקלים במראות הרס המזכירים את מלחמת העולם השניה. הרצפה זרועה בזכוכיות שבורות ונראה כי כמעט כל דבר בעל ערך הוצא מהמפעל. אפילו המכסים של בורות הביוב הוסרו מה שיוצר בורות מסוכנים אליהם עלולים ליפול ילדים אשר יגיעו למקום על מנת לאסוף קרשים לל”ג בעומר הממשמש ובא. כניסה למה שהיה בעבר מבנה המשרדים מגלה עזובה וחורבן, קלסרים הזרוקים על הרצפה. משם אני עובר אל מבנה הוטרינר שגג האסבסט שלו שבור, וחלקים ממנו פזורים על הארץ. המבנה הינו צמוד לבית ברחוב האלון ומרוחק עשרות מטרים בודדים מסמטת החבצלת ומהבתים הצפוניים של רחוב האורן. מעבר מהיר בין המבנים הנוספים במתחם מגלה מבנים נוספים שקירותיהם נשברו והם ספק עשויים אסבסט. הקירות השבורים גם מעלים ספק לגבי יציבות המבנים שעדיין עומדים על תילם וכניסה לתוכם, נראית לפחות כסכנת נפשות.

משם אני עובר אל החלק “הטוב” של הסיור, ביקור בחאן. מקום בו מעטים מבני רמת ישי ביקרו. מדובר במבנה עתיק השמור בצורה טובה וניכר שההרס המאפיין את שאר המתחם פסח עליו. בחלק התחתון ניתן לחוש בריח של שתן והעליה לקומה העליונה הינה בגרם מדרגות צר שעולים ממנו עשבים ונתקל בדלתות ישנות בסגנון ערבי  הצבועות בתכלת. מחומת החאן ניתן להשקיף על כל רמת ישי ואזור התעסוקה שלה כמו גם על השדות של קיבוץ אלונים וכפר יהושע. משם אני הולך לכיוון סמטת החבצלת, מדלג בקלות מעל המכשול שהוצב בין המתחם לבין גן שוספי ואני בחוץ.

כזכור רכש רמי לוי את הזכויות על הקרקע בזמן השביתה הגדולה במפעל. המפעל המשיך לעבוד עוד כשנתיים וחצי עד שנסגר ולפני מספר חודשים אף פרצה במקום שריפה קשה. כיום מהווה המתחם סלע מחלוקת בין הבעלים שרוצים להקים שטח מסחרי לבין המועצה שדורשת הקמת שטחי מגורים בלבד.

בור ביוב פתוח בעוף העמק
בור ביוב פתוח בעוף העמק

ממועצת רמת ישי נמסר בתגובה “היזמים הפרטיים בעלי המקום מבצעים בחודשים האחרונים פעולות פירוק למפעל תחת השגחה ופיקוח של המשרד לאיכות הסביבה”

לעומת זאת מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי טרם החלו פעולות הפירוק ” המשרד להגנת הסביבה מכיר את המקרה המדובר ואנשי המקצוע ערכו סיורים במקום אשר בעקבותיהם פנה המשרד אל האחראי מטעם רמי לוי, בעל השטח כיום, בהנחיה לפינוי שאריות האסבסט. האחראי התחייב לפנותן בחודש הקרוב על פי הנחיותינו”.

רמי לוי, הבעלים העיקרי של המפעל כלל לא ידע על המצב ואמר “אני מודה לך על ההערה ומבטיח שהמתחם יחסם לחלוטין מהר ככל האפשר”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter