באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

רמת ישי: דו”ח קשה על מצב החינוך

רמת ישי: דו”ח קשה על מצב החינוך

דו”ח קשה על מצב החינוך הוגש השבוע לחברי מועצת רמת ישי על ידי גיא זקס. הדו”ח כולל בעיות אבטחה, צפיפות כיתות, קריסת הסכם בית הספר הקולט ותלמידי חינוך מיוחד ללא מענה. זקס “התנהלות תקציבית מונעת את פתרון הבעיות”

חבר המועצה והמועמד לראשות המועצה, גיא זקס הגיש השבוע לראש המועצה ולשאר חברי המועצה דו”ח קשה על מצב החינוך ברמת ישי. הדו”ח מתייחס לכלל ההיבטים החינוכיים ביישוב כשזקס מניף אצבע מאשימה כלפי ראש המועצה, עפר בן אליעזר אשר כזכור הניף את דגל החינוך במערכת הבחירות הקודמת.

אבטחת גנים

על פי הדו”ח, ישנם 11 גני מועצה ברמת ישי, ועוד 3 במעון “נשות חירות” הידוע בכינויו המעון הצהוב. הגנים מרוכזים למעשה באשכולות גנים, כאשר גני “נשות חירות” הוא מוסד חינוכי פרטי שאינו מצוי באחריות המועצה.

מתוך 11 גני המועצה , ל-7 גנים אין פתרון אבטחה קבוע בדמות מאבטח מוסדות חינוך במקום. במילים אחרות, ל-63% מגני המועצה אין פתרון אבטחה ראוי. אם מחשיבים את גני הילדים של “נשות חירות”, הרי שהאחוז גדל ל-71% .

גנים חדשים          

גני הילדים החדשים ברחוב הכלניות יצאו לדרך למעשה עוד בסוף 2012, עת הצביעה מליאת המועצה פה אחד על תקציב של כמיליון וחצי שקלים שהתקבל במסגרת יישום מסקנות וועדת טרכטנברג.

טרכטנברג
החצר בגן צאלון, לא מוכנה בזמן. צילום: גיא זקס

בישיבת המועצה בחודש ינואר 2013 עדכן ראש המועצה את מליאת המועצה בדבר הגעת ההרשאות התקציביות, אולם המכרז לבחירת הקבלן המבצע לא יצא לדרך עדיין. התוצאה: רק בחודש אפריל, לאחר חופשת הפסח, החלה הבנייה בפועל. היא נועדה להסתיים עשרה ימים לפני פתיחת שנת הלימודים, אולם בפועל חצרות הגנים לא הסתיימו גם חמישה ימים לאחר פתיחתה.

בית ספר ארזים

מאז בניית המדרכה החדשה ברחוב הארז , בוטל אחד משערי הכניסה לביה”ס. כתוצאה מכך, הוזזה עמדת השמירה של מאבטח ביה”ס אל מאחורי שלט המברך את הבאים בשעריו של המוסד החינוכי. לדברי זקס, מדובר במחדל אבטחתי ממדרגה ראשונה, ויותר מכך, חוסר התחשבות בסיסי בצרכיו של השומר. ראש המועצה בן אליעזר סירב בתחילת שנה”ל הקודמת להסדיר את העניין, בהבטיחו שהעניין יוסדר לקראת שנת הלימודים הנוכחית.

צפיפות כיתות

הדו”ח משתמש בנתוני דו”ח מדלן מלפני מספר חודשים וקובע כי הכיתות ברמת ישי הן הצפופות ביותר באזור. על פי הדו”ח, בבדיקה דומה שנערכה ב-2010 היו ברמת ישי 28.6 תלמידים בממוצע לכיתה, ואילו עתה יש 31 תלמידים בממוצע לכיתה – עלייה של 8.3%. לדברי זקס, מצב זה מציב את רמת ישי במקום השני מבחינת אלימות תלמידים באזור, במקום הראשון בשחיקת מורים ובמקום האחרון בשביעות רצון התלמידים ממערכת החינוך:

זקס גם טוען כי פיצולן של כיתות ג’ השנה, לא נעשה על חשבון המועצה, אלא על חשבון משרד החינוך, עם הקטנת תקן התלמידים החל מכיתה ג’ ל-38 תלמידים בכיתה.

בית ספר קולט

קריסתו של הסכם בית הספר הקולט חוזרת על עצמה, וביתר שאת: רק 37 תלמידים, אליבא דמנהלת החטיבה העליונה של ביה”ס, נרשמו לבית הספר בקיבוץ מזרע. זאת על רקע בעיות קשות שכללו תקריות אלימות, החרמת הטיול השנתי וקצרי תקשורת עם ההורים. רוב העולים לכיתה י’ השנה מבני רמת ישי החליטו ללמוד ב’אורט גרינברג’ בטבעון וב’כרמל-זבולון’ ביגור. ליגור בלבד נוספה הסעה שלמה של תלמידים מרמת ישי, וזאת בשעה שעלות ההסעות עבור כל ילד להורים עלתה ב-10% ביחס לשנה שעברה, מ-3000 ₪ לשנת לימודים, ל-3300 ₪

בוטקה
עמדת השומר בבית הספר ארזים. צילום: גיא זקס

חינוך מיוחד

בנוסף לילדת החינוך המיוחד שאינה פוקדת את הגן מכיוון שאין בעבורה ליווי להסעה כפי שפורסם לראשונה באתר YCOM. מגלה זקס בדו”ח כי קיים נער בכיתה י”א אשר לא נמצאה לו מסגרת חינוכית למרות הסכם בית הספר הקולט אשר לכאורה מבטיח כי כל תלמידי רמת ישי יוכלו ללמוד בעמק יזרעאל. שיחות שנערכו בין זקס להנהלות שלושת המוסדות שאליהן ניסה הנער להתקבל עלו בתוהו, והוא פנה לסגן שר החינוך, ח”כ אבי וורצמן. רק לאחר פנייה זו הוסדרה פגישה בין משפחתו של הנער לבין מחוז צפון של משרד החינוך, בה מסתמן פתרון לבעייתו.

ראש מועצת רמת ישי, עפר בן אליעזר ודוברו נועם רגב, בחרו שלא להגיב לידיעה.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter