באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

רגע לפני הגיוס…

רגע לפני הגיוס…

חודש נובמבר הוא חודש הגיוסים לחיילות הקרביים בצה”ל- חיל הרגלים, התותחנים, ההנדסה הקרבית ,השריון והאיסוף הקרבי. לרגל הצטרפותם של הלוחמים והלוחמות הטריים לשורות הצבא, איגדנו מספר תשובות לשאלות נפוצות על תפקידי הלוחמה השונים- כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול.

איזה הכנה עוברות בנות המתנדבות להתגייס לתפקידים קרביים?

לוחמות 2חיילות שהתנדבו לשירות קרבי מגיעות למכינת לוחמות לתקופה של שבועיים לפני תחילת הטירונות המעורבת עם הבנים. במכינה הן יכירו זו את זו, יתאמנו וישפרו את הכושר הגופני תוך התמודדות עם מצבי לחץ, כדי להכין אותן לשירות קרבי משמעותי. “יש בנות שמגיעות למכינה כשהן עם הרבה חששות והיסוסים. זה בדיוק הזמן להבין על קצה המזלג מה את עומדת לעבור בשירות”, הסבירה מפקדת כיתה בגדוד אריות הירדן, סמל ליבי ליפובסקי. “זו תקופה אינטנסיבית בה נמצאים הרבה בשטח, עד שמתרגלים ונהנים מהמצב”.
בשנים האחרונות חלה עלייה בשיעור הבנות המתנדבות להתגייס לתפקידי לוחמה . להלן דירוג חמש הערים המובילות בגיוס בנות לתפקידי לוחמה מהנתונים שנחשפו השנה:

מס’ עיר לחימה
1 אור עקיבא 12.3%
2 יקנעם עלית 10.0%
3 מגדל העמק 8.4%
4 נשר 7.5%
5 לוד 7.4%

 

כחייל בחיל רגלים, אילו כלי נשק ותפקידים אני יכול לקבל בטירונות?

לוחמי חירכל לוחם חי”ר מקבל בשלב הטירונות פק”ל (פקודת קבע לחייל) – תחום אחריות או תפקיד מסויים אשר ילווה אותו עד תום שירותו הצבאי. המפקדים והקצינים משתדלים להתאים לחיילים את התפקידים שיתאימו להם ביותר, שכן הם ישתמשו בהם מעתה ואילך בכלל האימונים ובזמן אמת ביציאה לקרב.

יש מספר כלי נשק בהם עושים שימוש בחטיבות החי”ר – רובה וכוונת קלעים (לצלף), מקלע קל (נגב), מאג (המאפשר כוח אש מסיבי), מטול (המתחבר לרובה ויורה רימונים למרחק 250 מטרים) וטיל כתף (טילים קטנים היעלים נגד טנקים ומבנים)- ולוחם המשתמש באחד מהכלים ישתמש בו באופן קבוע לאורך שירותו בחטיבה.

מלבד שימוש בכלי נשק מסויים, עומדת בפני הלוחם גם אפשרות לצאת לקורס מפקדים כדי לפקד על חיילים בעצמו, אם הפגין יכולות מנהיגות והובלה במשך ההכשרה. אופציה נוספת היא יציאה לקורס חובשים קרביים, שבסופו יחזור לחטיבה כחובש .

מה מייחד את הכשרת הלוחמים בנפה הסדירה של פיקוד העורף?

לוחמי נפה סדירהלוחמים בנפה הסדירה מקבלים בנוסף ליכולות החי”ר והלחימה  מיומנויות חילוץ הצלה, ומתמחים גם בטיפול באירוע אב”ך (אטומי, ביולוגי כימי). טכניקות החילוץ מתחלקות לארבע קטגוריות בהן מתמקצעים כלל הלוחמים: איתור לכודים בהריסות , תאורה והפעלת גנרטורים במקרה חירום, חילוץ באמצעות כלי שבירה וקידוח, ושימוש בכלי משיכה והרמת קירות.

חיילי הנפה הם היחידים בצה”ל כעת שמוכשרים להתמודדות עם אירועי חילוץ ואב”ך. בנוסף לכך, התעסוקה המבצעית שלהם מתרחשת באופן כמעט קבוע ביהודה ושומרון.

עבור המתגייסים לחיל השריון: אילו תפקידים קיימים בטנק וכיצד כל אחד מהם תורם להפעלתו?

לוחמים בשריוןצוות טנק מורכב מארבעה לוחמים: מפקד טנק, נהג, טען ותותחן, כאשר לכל אחד מהם תחום אחריות ברור. מפקד הטנק נמצא בקשר ישיר מול מפקד המחלקה או הפלוגה ומתאם מולם את פעולות הטנק. הנהג נוהג בטנק מעמדה לעמדה, הטען מכניס את הפגזים בתותח ומערכות נשק נוספות, והתותחן אחראי על הירי. כל אחד מהתפקידים הינו הכרחי וחשוב לתפקוד הצוות.

כיצד נראה שירותו של לוחם ימי?

הלוחמים הימיים מפליגים לפרקי זמן של ימים רצופים על מנת לשמור על גבולות המדינה הימיים. בעת אימונים ופעילות מבצעית, הלוחמים נמצאים בנתק מוחלט מהחוף – הפלאפונים כבויים והקשר עם היבשה נעשה רק באמצעות מכשירי הקשר מול בקריות השליטה הימיות.

ללוחמים חדרים בבטן הספינה, שם הם ישנים גם בימים בהם הם לא יוצאים להפליג, על מנת להרגיל את גופם לטלטלת הגלים ולהיות בכוננות תמידית. “צוות הספינה הוא משפחה של לוחמים שנמצאים שם אחד בשביל השני. כולם עוברים יחד את אותן החוויות ועל כן יכולים להבין אחד את השני הכי טוב ולתמוך בכל דבר” מספר מפקד דבורה, סרן רותם שור.

איזה לוחמים יכולים לצאת לקורס מפקדים, והיכן הוא מתקיים?

כל חייל שירצה וימצאו אצלו הכישורים הדרושים לכך, יוכל לצאת לקורסי הפיקוד השונים בהתאם לצרכי הצבא ולחוות הדעת של מפקדיו.
בבית הספר למקצועות הלחימה מתבצעים קורס מפקדי חי”ר וקורס מפקדים ליחידות המיוחדות; שייטת 13, דובדבן, אגוז, מגלן ודובדבן. קורסי המפקדים האחרים מתבצעים בבית הספר של המקצועות השונים, כלומר – קורס מפקדי טנק יערך בשיזפון בביסל”ש (בית הספר לשריון), וקורס מפקדי תותח מתניע יתבצע בשיבטה בביסל”ת (בית ספר לתותחנים ).

לסיכום, ניתן לראות שלכל יחידה קרבית יש את הייחוד הספציפי ואת תחום הפעולה שבו היא מתמקצעת. אך במידת הצורך כלל היחידות יידעו לשתף פעולה ולעבוד יחד – מה שמאפשר את שמירת השקט בגבולות ישראל.

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter