באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

קרית טבעון: סכנה לתושבים מחוות המיכלים

קרית טבעון: סכנה לתושבים מחוות המיכלים

שני סקרי סיכונים שבוצעו בשנים 2010-2011 מצביעים על סכנה חמורה לתושבי אלרואי וקרית חרושת במקרה של ארועים שונים בחוות המיכלים. באירועים מסויימים גם תושבי גבעת הבריכות נמצאים בסכנה. ראש המועצה אריאלי ” התושבים מוגנים באמצעות היתר הרעלים של המשרד להגנת הסביבה”

מועצת קרית טבעון דנה ביום ראשון בסקרי הסיכונים שנעשו בנוגע לחוות המיכלים באלרואי. מדובר בשני סקרי סיכונים שבוצעו בשנים 2010-2011 אך הגיעו לידי חברי המועצה רק עתה. חברי האופוזיציה שלטענתם קיבלו לידיהם את הסקרים רק לאחר שאיימו בפניה לעתירה מנהלית טענו כי ראש המועצה, דוד אריאלי, לא עשה דבר על מנת לקדם את יישום ההמלצות המופיעות בסקרים.

חברת המועצה, נאוה סבר “אנחנו שואלים מה ראש המועצה עשה לאור הממצאים החמורים הללו מלבד לנסות ולהסתיר אותם מאיתנו. אנו מצפים מראש המועצה, שהאחריות לשלום ובטיחות חיי התושבים מוטלת עליו, לפעול באופן מידי מול כל הגורמים הנוגעים בדבר להעברת המכלים ולדאוג כי כל עוד הם נמצאים במקום ינקטו

הוצא היתר רעלים
המיכלים מהווים סכנה לתושבים

כל האמצעים להפחתת רמת הסכנה, בהתאם להמלצות שהעלנו. המועצה החליטה שלא לבנות שכונה מכיוון שהחווה מסכנת את התושבים בזמן שיש במקום תושבים”.

ראש המועצה דוד אריאלי ” אולי נתכנן את השכונה החדשה אבל שיווקה ידחה עד שחוות המיכלים תעזוב. המסמכים לא הועברו מכיוון שהם אינם מסמכי מועצה ולכן הם לא כלולים בזכות העיון של חברי המועצה. ברגע שקיבלנו אישור מהגורמים המוסמכים חשפנו את הסקרים, ללא קשר לעתירה המנהלית. המתקן עומד בתקנים מאוד מחמירים של המשרד להגנת הסביבה ולאחרונה אף הוצא לו היתר רעלים. אני סומך על המשרד להגנת הסביבה ולהשקפתי התושבים מוגנים באמצעות היתר הרעלים”

על פי סקר הסיכונים שביצעה חברת ‘לשם שפר איכות סביבה’ בשל הנסיון לקדם את בניית שכונת ‘מול אורנים’, יש במתחם שלושה מיכלים פעילים ובהם 110,000 מ”ק דלקים שונים. על פי הדו”ח, הסיכון העיקרי נובע מהאפשרות להתלקחות והיווצרות של שרפה של כלל תכולת הדלק שהצטבר עקב השפך, שרפה שתיצור קרינת חום. סיכון נוסף נגרם בשל האפשרות להתנדפות של הפחמימנים הקלים, המהווים חלק מהדלק. התנדפות כזו עלולה ליצור ענן חומר דליק. במצב בו ריכוז החומר הדליק בענן יהיה מעל סף הנפיצות התחתון ומתחת לסף הנפיצות העליון, קיימת אפשרות כי מקור הצתה חיצוני כגון ניצוץ חשמלי או מקור אש גלוי יגרום להיווצרות פיצוץ. פיצוץ כזה יוצר על לחץ אשר עלול לגרום לפגיעה בנפש וברכוש. סיכון נוסף הוא אפשרות לפיצוץ של המיכל עקב שרפה שתגרום להתחממות פנימית של הדלק ובהמשך לפיצוץ. תרחיש כזה הוא קיצוני והסבירות להתרחשותו היא נמוכה ביותר, מה גם שאירוע כזה, אינו אירוע פתאומי אלא תוצאה מתמשכת של אירוע שניתן להתריע על התרחשותו ולהגיב בהתאם, עד כדי הפעלת אמצעים קיצוניים למנוע התרחשות כזו.

הסקר בדק ארבעה תרחישים שונים: פיצוץ ענן חומר דליק כאשר עוצמת הפיצוץ תלויה בכמות הפחמימנים אשר נמצאים בתחום הנפיץ, לתרחיש זה אין רדיוס סיכון. התלקחות של ענן חומר דליק, תוך כדי יצירת רשף אש, לתרחיש זה אין רדיוס סיכון. התפשטות של ענן אדי בנזין, תוך יצירת סיכון הנובע מרעילות הגזים.והתלקחות והיווצרות של ברכת אש הגורמת לקרינת חום. בתרחיש זה יווצר מוות פוטנציאלי בתוך 60 שניות ברדיוס של 184 מטרים וכוויות דרגה 2 בתוך 60 שניות ברדיוס של 255 מטרים. מדובר ברדיוס אשר כולל בתוכו חלקים משכונות אלרואי וקרית חרושת וחלק ממכללת ‘אורנים’.

בסקר שנעשה על ידי חברת ‘פז הנדסה וניהול’ בשנת 2010 נבדקו חמישה תרחישים. שריפה ושפך באזור מאצרת האחסון ארוע בו טווח הסיכון הוא 427 מטרים. שריפה בגג המיכל, ארוע בו טווח הסיכון הוא 252 מטרים. שריפה ושפך באזור מאצרת המיכל, ארוע בו טווח הסיכון הוא 581 מטרים ושריפה בגג של מיכל נוסף, ארוע בו טווח הסיכון הוא 346 מטרים.

הסקרים קבעו רשימה של המלצות להפחתת הסיכון כגון התקנת צינור בדופן המיכלים, בדיקת אטימות מאצרות ועוד. אך על פי רפי רגב מחברת תש”ן, צעדים אלה עדיין בשלבי ביצוע.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter