באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

קרית טבעון: נסגרה הקומה השניה במתנ”ס קרית חרושת

קרית טבעון: נסגרה הקומה השניה במתנ”ס קרית חרושת

קשיים בהנגשת הקומה השנייה של מתנ”ס קרית חרושת הביאו לסגירתה לאחר שנציבות השוויון לאנשים עם מוגבלויות דחתה כל פתרון שהציעה המועצה להנגשת המקום. המועצה קוראת לתושבים להצטרף למאבק.
חדשות YCOM: חלם בקרית טבעון. המועצה סוגרת את הקומה השניה של מתנ”ס קרית חרושת מכיוון שאינה מסוגלת לעמוד בעלויות הנגשתה ולאחר שנציבות השיוויון לאנשים עם מוגבלות דחתה את כל הפתרונות שהוצעו לצורך הנגשת הקומה לבעלי מוגבלות, כך שהקומה השניה לא תשמש גם אנשים בריאים. השבוע נשלח לתושבי קרית חרושת מכתב הקורא להם להצטרף למאבק של מועצת קרית טבעון כנגד הקשיים והמגבלות המערימים על הרשות המקומית נציגי נציבות השוויון למוגבלים, בשאיפה להגיע לפתרון הטוב וההולם ביותר להנגשת הקומה השנייה במתנ”ס קרית חרושת. על המכתב חתום מנכ”ל המועצה יאיר אודם.

נציבות השיוויון למוגבלים
הרמפה לקומה הראשונה במתנ”ס. צילום: דוברות קרית טבעון.

חוק ההנגשה, שנכנס לתוקפו ב1.4.15, קובע כי זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות ומחויבותה של החברה בישראל לזכויות אלה, מושתתות על ההכרה בעקרון השוויון, על ההכרה בערך האדם שנברא בצלם ועל עקרון כבוד הבריות. מטרת החוק היא להגן על כבודו וחירותו של אדם עם מוגבלות, ולעגן את זכותו להשתתפות שוויונית ופעילה בחברה בכל תחומי החיים, וכן לתת מענה הולם לצרכיו המיוחדים באופן שיאפשר לו לחיות את חייו בעצמאות מרבית, בפרטיות ובכבוד, תוך מיצוי מלוא יכולתו. יחד עם זאת, נציגי נציבות שוויון למוגבלים דורשים יישום החוק במתקני הרשות הישנים בעלויות, שהן בניגוד מוחלט ליכולות הכלכליות של המועצה המקומית קרית טבעון.

במכתב שנשלח ממועצת קרית טבעון לתושבים נכתב: “המועצה המקומית קרית טבעון פועלת בשנים האחרונות על מנת שכל המתקנים של הרשות יעמדו בדרישות חוק הנגישות. כך גם עשתה עם המבנה של מתנ”ס קרית חרושת”.

תחילה הונגשה קומת הקרקע של המבנה על ידי רמפה המובילה מהרחוב לדלת הכניסה, הוספו שירותים המותאמים למוגבלים בהתאמה לדרישות החוק ויושמו במקום דרישות החוק נוספות (רוחב פתחים, סימונים, מעקות וכו’).  ההנגשה אושרה על ידי המומחה לנגישות אדריכל דוד ילין ועל ידי נציבות השוויון למוגבלים. אלא שהטיפול בקומה השנייה בשלוחת זו של מתנ”ס קרית חרושת מורכב הרבה יותר. על מנת להנגיש הקומה הוצע ותוכנן מעלון אך פתרון זה נדחה על ידי הנציבות. בהמשך, כאשר נבחנה הקמת מעלית חיצונית (מעלית פנימית לא ניתן להתקין) הובן כי הקמתה תמנע בניית שירותי נכים בקומה השנייה, דבר העלול לייצור מצב אבסורד בו אדם המוגבל בתנועתו, אשר יגיע להרצאה בקומת שנייה וירצה להשתמש בשירותי הנכים, יידרש לרדת במעלית, לצאת מתוך הבניין ולהיכנס בשנית לקומת הקרקע, שם נמצאים שירותי הנכים – פתרון לא סביר לחלוטין.

פתרון אחר שתוכנן על ידי המועצה ואשר אושר על ידי אדריכל דוד ילין הינו הקמת רמפה אשר תשמש ישירות את באי אולם התכנסות של המתנ”ס. על פי התכנון, מיקום הרמפה יאפשר גם בנית שירותי נכים במפלס הקומה השנייה ובכך היא פותרת את הסרבול שבהצעה בסעיף הקודם. לתדהמת המועצה, הנציבות לא קיבלה ההצעה.

עקב כך הוחלט במועצה כי לאור העובדה שנציג נציבות שוויון למוגבלים  מסרב בתוקף לקבל כל פתרון שהוצע על ידי הצוות המקצועי ברשות המקומית, ברשות  נאלצים להפסיק את הפעילות בקומה השנייה של המתנ”ס.  בנוסף, המועצה המקומית קרית טבעון מוחה בכל תוקף על דרך התנהלות נציבות השוויון למוגבלות, הרשות המקומית עומדת על כך כי בחנה ובדקה את הנושא בכל דרך אפשרית והשקיעה משאבים רבים על מנת לייצר פתרון ראוי והולם בשאיפה למנוע את הפגיעה הקשה בחיי הקהילה במקום.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter