באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

קרית טבעון: מתכוננים לקיץ

קרית טבעון: מתכוננים לקיץ

תכנית ההיערכות לשריפות הוצגה למליאת מועצת קרית טבעון על ידי האגרונום חנוך בורגר. התכנית מתבססת על השבילים הקיימים ממילא מסביב ליישוב ועל קוי הביוב תוך נסיון לפגוע בצורה מינימלית בטבע.

בישיבת מליאת המועצה המקומית קרית טבעון, שנערכה השבוע, הוצגה בפני הנוכחים התכנית המקיפה למניעת שריפות ביישוב. כזכור, בחודש יולי אשתקד פורסם בחדשות YCOM כי אושר תב”ר בסך 500 אלף ₪  לתכנון אזורי חייץ ביערות על מנת להגן מפני שריפות והצתות בקריה. לאחר מכרז הופקד התכנון בידיו של האגרונום חנוך בורגר.

שריפות קיץ
תרגיל כיבוי שריפה. צילום: דוברות קרית טבעון

במהלך הישיבה הסביר בורגר כי שריפות נגרמות, ב-99 אחוז מהמקרים, על ידי בני אדם, אם במזיד ואם בשגגה. התכנית שהציג שואפת להקטין את קצב התקדמות האש והיא מבוססת על מודל חדשני: “חשוב להעלות את המודעות בקרב התושבים ואת ההבנה בצורך שלנו בהיערכות וטיפול מקדים ומונע לאירועי שריפה” אמר. “התכנית  המוצעת עושה שימוש במודל חדשני לחיזוי קצב התפשטות האש והתאמתו לקרית טבעון. מודל זה משלב נתוני אקלים ביחד עם טופוגרפיה ונתוני צומח ועל ידי התניות שונות, מאפשר לאפיין את הסיכונים לשריפות במועדים שונים בשנה. המודל אף מאפשר לחזות את הכיוונים וקצב התפשטות האש על פי נקודות הצתה שונות ונתוני אקלים אמתיים לשטח נתון. המודל נבנה לטובת הפרויקט בקרית טבעון, מיושמים בו לקחים מיישובים אחרים ועלותו מוערכת ב-6.8 מילון שקלים, לכן היא חולקה למספר אזורים ובשישה שלבים”.

יש לציין כי התכנית עושה שימוש בדרכים קיימות והרחבתן (כמו שבילי ביוב וכד’) על מנת לצמצם, ככל שניתן את הפגיעה הנופית ומצד שני לאפשר לכבאית לעבור. בנוסף הודגש כי ישנה חשיבות מכרעת לתחזוקה השוטפת של השטחים המטופלים ובשל כך הם נכללים בעלות הפרויקט.עוד צוין כי חשוב מאד לטפל בשטחים הפרטיים, השטחים של קק”ל ורט”ג ותשתיות כמו: קווי מתח, פסולת, מבנים ישנים , שערים, גדרות וכד. בחודש הקרוב יצא מכרז ראשון על קטע מתוך שלב א.

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter