באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

קרית טבעון: להשאר בבתים

קרית טבעון: להשאר בבתים

זיהום אוויר חמור בקרית טבעון וזאת בשל שריפה שפרצה ביום שישי ליד מט”ש חיפה הממוקם בסמוך לצ’ק פוסט. השריפה כובתה אך בעיית איכות האויר תמשך מספר ימים בשל פליטת עשן. 

זיהום אויר
קרית טבעון, זיהום שחורג מערכי היעד. צילום: רונן צומר.

 זיהום האויר בקרית טבעון עבר את סף ערכי היעד היומיים בבדיקה חצי שעתית כאשר היום בשעה 11:00 נרשמה רמת אוזון (O3) באויר של 101, בעוד ערך היעד היומי הוא 100 בלבד. על מנת שמספר זה יהווה חריגה עליו להשאר ברמה זו במשך יממה שלמה אך עדיין מדובר בזיהום אויר הגבוה בהרבה מהרגיל. הזיהום נובע מארוע זיהום אויר שהמוקד שלו סמוך למט”ש חיפה ואשר משפיע גם על קרית טבעון. הארוע החל לאחר שפרצה שריפה בערמה גדולה (50 דונם) של פסולת המורכבת מגזם מעורב בפסולת, הערמה עצמה ממוקמת בצ’ק פוסט בצמוד למכון טיהור שפכים חיפה. יש לציין כי ככל הנראה משפיע הארוע גם על היישובים המערביים של המועצה האזורית עמק יזרעאל אלא שאלה אינם מנוטרים.

השריפה פרצה ביום שישי בסביבות ארבע וכובתה בלילה אך הערמות מעשנות וימשיכו לעשן עוד מספר ימים. אי לכך הודיע אתמול איגוד הערים לאיכות הסביבה מפרץ חיפה לרשויות הקרובות יותר למוקד (נשר, רכסים ויגור) כי היא ממליצה שתלמידי בתי הספר לא יצאו לפעילות בחצר אלא ישארו בכיתות סגורות עם מזגן אך בשל מרחקה של קרית טבעון ממוקד הזיהום והעובדה שרמת הזיהום לא עברה את ערכי היעד, המועצה לא קיבלה אתמול הוראות כאלה. אלא שכאמור היום, ככל הנראה בשל שינויים במזג האויר והרוחות עלתה רמת הזיהום ביישוב.

יו”ר אגוד ערים לאיכות הסביבה מפרץ חיפה, עפר דרסלר: “ערך היעד החצי שעתי הוא 240 והודענו לכל הרשויות שהגיעו ל-60% מערך זה כי עליהן להערך בהתאם”

דוברת המועצה המקומית קרית טבעון, עדנה פרידמן מסרה בתגובה: “המועצה פועלת בהתאם להנחיות המשרד לאיכות הסביבה. מבדיקה שערכנו נמצא כי: ערך היעד לאוזון הוא 100 מיקרוגרם למטר מעוקב, בממוצע 8-שעתי. ערך היעד הינו ערך בריאותי וחריגה ממנו אינה מצביעה על זיהום אוויר בלתי סביר. זאת,  על פי ההגדרות בחוק אוויר נקי.

זיהום אוויר בלתי סביר מוגדר כחריגה על ערכי הסביבה. ערך הסביבה בממוצע חצי שעתי לאוזון הינו 230 מק”ג/מ”ק. ערך הסביבה בממוצע 8 שעתי הינו 160 מק”ג/מ”ק.
מבדיקת נתוני איכות אוויר בטבעון שנרשמו בימים ראשון ושנ עולה כי: ביום שני 16.6, לא נרשמו, עד  שעה 16:00, חריגות מערך הסביבה ה-8 שעתי וגם לא מערך היעד ה-8 שעתי (100 מק”ג/מ”ק). הערך הממוצע ה-8 שעתי המרבי שנרשם היה  97 מק”ג/מ”ק בשעה 16:00.

הריכוז החצי –שעתי המרבי של אוזון בטבעון (עד שעה 16:00) היה 107 מק”ג/מ”ק ב-11:30 (שעון חורף). כאמור, ערך זה יש להשוות לתקן החצי שעתי, 230 מק”ג/מ”ק (ולא ל-100…)

גם ביום א’ 15.6, לא נרשמו רכוזים מעל ערך היעד או הסביבה.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter