באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

קרית טבעון: כשלון לאנתרופוסופים

קרית טבעון: כשלון לאנתרופוסופים

משרד החינוך פרסם את דרוג מדלן לפיו בית הספר הטוב ביותר בקריה הוא קרית עמל כשבית הספר ‘שקד’ האנתרופוסופי משתרך הרחק מאחוריו. חצי הכוס המלאה מבחינת האנתרופוסופים היא רמת האלימות הנמוכה במיוחד.

בקרית טבעון מתגוררת קהילה אנתרופוסופית לא קטנה אשר מתפעלת בי”ס יסודי הנחשב לאחד הטובים באזור אלא שמבט על תוצאות דרוג מדלן של בתי הספר ביישוב מראה כי בתי הספר האחרים מגדלים תלמידים בעלי ידע רב יותר דבר אשר צריך להעלות סימני שאלה בכל המערכת . דירוג מדלן מבוסס על דירוג ההישגים במקצועות הליב”ה בבחינות המיצ”ב שנערכו בשנים 2009 עד 2012. דוח המיצ”ב מורכב משני חלקים: מבחני הישגים, ושאלוני האקלים והסביבה הפדגוגית. מבחני ההישגים

כשלון לחינוך האנתרופוסופי
קרית טבעון. צילום: רונן צומר

במיצ”ב נועדו לבחון באיזו מידה עומדים התלמידים ברמת הדרישות המצופה על פי תכנית הלימודים בארבעת מקצועות הליבה: שפת אם, מתמטיקה, מדע וטכנולוגיה ואנגלית. בדו”ח המיצב מצוין המיקום היחסי (עשירון) של ממוצע הציון בבית הספר ביחס לבתי הספר בכל הארץ.

דרוג מדלן הכלל ישובי של טבעון הינו 69 אלא שזה כולל גם את רמת הדסה, פנימיה שאינה שייכת לרשות ודרוגה הנמוך (15) מוריד את דרוג הישוב כך שהדרוג האמיתי אמור להיות מעט גבוה יותר.  צלילה עמוקה יותר אל הנתונים מראה כי שני בתי ספר אשר מעלים את הממוצע היישובי בצורה משמעותית הינם ביה”ס קרית עמל עם ציון מדהים של 98 וביה”ס נרקיסים עם ציון 90. בתחתית ניתן למצוא את ביה”ס הממלכתי דתי ‘יבנה’ עם ציון עלוב של 13 ובתווך את אורט גרינברג עם ציון בינוני של 78, ביה”ס רימונים עם ציון 70 ולאחריהם ביה”ס האנתרופוסופי ‘שקד’ עם ציון 54 מאכזב.

מצב האלימות בבתי הספר בקריה גם הוא אינו מזהיר, אם כי יש לציין כי מדובר ברמת אלימות שאינה יוצאת דופן גם בחתך כלל ארצי. גם פה המצב של ביה”ס ‘יבנה’ הוא הגרוע ביותר כש 75% מתלמידיו דיווחו כי חוו אלימות בחודש האחרון וניתן אף לאמר כי מדובר בנתון מבהיל. ביה”ס קרית עמל המצטיין בהישגיו הלימודיים גם הוא במצב לא טוב עם 29% מהתלמידים שדיווחו על אלימות בחודש האחרון, אחריהם ניצב ‘נרקיסים’ עם 22%, אורט גרינברג עם 18%, רימונים 14% וסוגר את הרשימה שלא במפתיע, ביה”ס שקד עם 8% מהתלמידים שדיווחו על אלימות.

שחיקת המורים גם היא מהווה נדבך חשוב ברמת ההשכלה לה זוכים ילדי ביה”ס. ומסתבר שהנתון הקשה ביותר הינו 50% מהמורות בביה”ס ‘רימונים’ שדיווחו על שחיקה לפניו  נמצא ‘אורט גרינברג’ עם 42% מהמורות שדיווחו על שחיקה, בקרית עמל ונרקיסים 25% מהמורות דיווחו על שחיקה וכמו במצב האלימות, גם כאן מדורג ‘שקד’ במקום הטוב ביותר עם 21% בלבד.

מדד נוסף הוא עד כמה טוב לילדכם בביה”ס ופה שוב מאכזב בית ספר ‘שקד’ עם 80% בלבד. פחות מנרקיסים (82%) וכמו קרית עמל. ‘רימונים’ נמצא גם הוא במקום טוב (79%) כשלאחריו ‘יבנה’ (75%) וסוגר את הרשימה אורט גרינברג עם 71%.

דוברת המועצה: העשייה החינוכית בקרית טבעון היא רבה ומשמעותית, הפעילות לטובת מערכת החינוך זוכה להערכה מהנהלת המחוז, אנו מובילים תהליכים חדשניים וגאים בדרך ובתוצאות. אצלנו התלמיד הוא תמיד במרכז, אנחנו לא מוותרים על אף ילד ולכן אנו מתאימים את החינוך לילד ולא את הילד לחינוך. מערכת החינוך ביישוב עברה שינוי רדיקלי בקדנציה הזו והיא זוכה לתשומת לב רבה ובהתאם לכך גם לתקציבים ומשאבים בעשרות מיליוני שקלים הן בפדגוגיה והן בחשיבה קדימה. ראה ההצלחה האדירה של תכנית אב לחינוך.
לעניין מבחני המיצ”ב,  מחלקת החינוך במועצה משתמשת  במידע זה למטרה לשמה הוא נועד, מצד אחד כדי להעצים את המקומות החזקים ומצד שני כדי להשתפר היכן שנדרש. מי שעוקב, בוודאי ישים לב שאנחנו בעליה מתמדת, בי”ס קרית עמל זכה בפרס החינוך, בי”ס אורט מוביל בציוני הבגרות וצוות המורים בבי”ס זכה לאחרונה בתעודת הצטיינות, אחוז הנשירה ממסגרות חינוך ביישוב היא הנמוכה ביותר בארץ, תלמידי התיכון מובילים באחוזי המתגייסים לצה”ל (וליחידות קרביות) ואחוז המסיימים את הלימודים וממשיכים לשנת שרות גם הם מהגבוהים בארץ.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter