באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

קרית טבעון: חדר מצב

קרית טבעון: חדר מצב

הקואליציה לבריאות הציבור דורשת להקים חדר מצב לטיפול באירועים בהם מעורבים חומרים מסוכנים בתחום מפרץ חיפה הכולל גם את טבעון וחוות המיכלים וזאת בעקבות כשלים בטיפול באירוע במפעל גדיב.

בעקבות השריפה החמורה שאירעה לאחרונה באחד מתנורי הבעירה במפעל גדיב במתחם בתי הזיקוק, ובעקבות פניות רבות שקיבלה הקואליציה לבריאות הציבור, ניסו בעמותה לקבל מידע מחלק מהרשויות והמענה שקיבלו רק הדאיג אותנו יותר.

הקואליציה לבריאות הציבור
חוות המיכלים, יוקם חדר מצב?

מהעמותה נמסר כי האירוע הזה הצטרף לשורה ארוכה של אירועים מסוכנים שאירעו במתחם בתי הזיקוק בשנים האחרונות והציבור באזור נותר המום מהעובדה שאירוע כל כך חמור נעלם לחלוטין מסדר היום הציבורי, ואף חמור מכך, התושבים לא קיבלו כל התראה או הודעה בעת האירוע המסוכן הזה. בעמותה טוענים כי בעקבות בירור ראשוני שעשינו בקרב מספר גורמים שהיו מעורבים בטיפול באירוע והתייעצות עם מומחים לחומרים מסוכנים ניתן להצביע, כבר היום, על מספר כשלים חמורים בטיפול הרשויות באירוע.

לדברי העמותה המשרד להגנת הסביבה לא נקט בכל האמצעים המתבקשים באירוע כזה, ולטענת נציג מחוז חיפה, הסמכויות באירוע חומרים מסוכנים הועברו לשירותי הכבאות וההצלה. חשוב להדגיש שגם אם חלק מהסמכויות הועברו, על פי חוק החומרים המסוכנים, התשנ”ג 1993- , למשרד להגנת הסביבה יש תפקיד מרכזי ומגוון של אחריות סמכויות שעליו להפעיל במקרים מהסוג הזה, במיוחד כאשר מעורבים חומרים מסוכנים, נפיצים ודליקים – כדוגמת החומר קסילן.

לפי המידע שהתקבל בעמותה, ההשתלטות על האש ארכה לא פחות מ 19 שעות, בהן כל האזור היה תחת סכנה ממשית של זיהום אוויר ואף פיצוץ או התפשטות של הדליקה. כל זאת כשאף רשות לא מצאה לנכון להזהיר את התושבים שגרים בסביבה או נמצאים במקומות הבילוי שבסמוך, מהסכנות של אירוע מסוג כזה.

מהעמותה נמסר כי לא ברור להם האם החומר קסילן דלף לסביבה, באיזה כמויות, האם נפתחה חקירה בעניין ועוד שאלות רבות המדירות את שנת התושבים באזור. חשוב להדגיש שלדליפה של החומר קסילן יש השפעות בריאותיות ובטיחותיות רבות ומיידיות.

הקואליציה לבריאות הציבור דורשת א. לפעול מיד ובמשותף להסדרת תחום החומרים המסוכנים באזור מפרץ חיפה הכולל בין השאר גם את חוות המיכלים בקרית חרושת, לפי קריטריונים של בריאות הציבור ובטיחותו , ולהקמת חדר מצב שיהיה ממונה על רישום, מעקב ופעולה בזמן שגרה ובזמן חרום.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter