באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

קרית טבעון: בעיית הריחות בקרית חרושת תיפתר עד 2015

קרית טבעון: בעיית הריחות בקרית חרושת תיפתר עד 2015

מנכ”ל תאגיד המים ‘מעיינות העמקים’ ,יהודה סיסו, טוען כי בעיית הריחות בקרית חרושת תפתר לחלוטין רק עם בנייתו של המט”ש החדש אשר אמור להיות מושלם עד שנת 2015, בינתיים מנסה התאגיד לצמצם את הבעיה.

בעקבות שאילתא שהגישה חברת המועצה, נאוה סבר לקראת ישיבת המועצה שלח מנכ”ל תאגיד המים, מעיינות העמקים,יהודה סיסו, תשובה מפורטת בנוגע לבעיית הריחות ממט”ש כפר יהושע הפוגעת קשות באיכות החיים של תושבי קרית חרושת. בתשובתו התחייב סיסו לפעול על מנת לצמצם את מפגע הריח ככל הניתן וזאת עד להשלמת בנייתו של מט”ש חדש אשר אמור לפתור את הבעיה לחלוטין.

בתשובתו מודה סיסו כי אכן הגיעו מספר תלונות על ריחות במהלך דצמבר 2012 התלונות התמקדו בשעות הערב ולפנות בוקר כאשר עיקר התלונות היו על ריח בצומת כפר יהושע. בטבעון התלונות הגיעו בעיקר מקריית חרושת ואלרואי. כמו כן היתה השנה תלונה אחת משדה יעקב.

ריח בלתי נסבל
קרית חרושת, יחכו לבניית המט”ש החדש. צילום: מעלה היצירה

על פי סיסו  מדובר בבעיה מורכבת הנובעת ממספר סיבות: הראשונה היא שהמט”ש הינו מט”ש סמיאקטנטיבי הבנוי על בריכות שיקוע אנאירוביות )לבוצה(, ולאחר מכן מועברים המים לטיפול ביולוגי אירובי בבריכות איוור. בתהליך אנאירובי נוצר גז H2S אשר מהווה את המקור העיקרי לריח. רובו של גז זה מטופל בבריכות האירוביות ומקצתו נפלט לאוויר. הסיבה השניה היא שבסתיו, בעקבות שינוי בטמפרטורת המים, המשפיע על פעילות החיידקים והשינוי בכוון הרוחות, עצמת הריח המגיע לטבעון עולה . הסיבה השלישית הינה שחלק מהריחות נובעים גם ככל הנראה מנחל הקישון. השנה מבוצעות עבודות בצומת כפר יהושע, שבמהלכן גם נעשית הסדרה לשפך נחל הקישון והטיפול בבוצת הקישון מעלה ריחות מקרקעית הנחל.

לדברי סיסו, הפתרון המלא לבעיית הריחות יהיה עם הקמת המט”ש החדש הצפוי לקום במהלך 2014-2015 ,מט”ש מודרני זה יעבוד במתכונת אחרת לגמרי. תוצרי מט”ש זה מעבר לבעיית הריחות, יהיו מים באיכות שלישונית שיאפשרו השקיה לחקלאות ללא כל הגבלה.ההכנות להוצאת מכרז גדול זה בעיצומן והוא צפוי לצאת לקראת  מאי-יוני 2013. עד להקמת מט”ש זה השקיע השנה התאגיד כסף רב בשיפור מערכת האיוור, כדי להקטין את מטרד הריח. במקביל נערכים בתאגיד לשיפור הטיפול בריחות בניסוי מבוקר. לצורך טיפול זה פנה התאגיד למספר חברות על מנת לקבל הצעות לשיפור התהליך הביולוגי. סיסו מציין כי במסגרת הטיפול במערכת האיוור גם נבדקו מדגמית הריחות בנקודות שונות בטבעון. ואכן הובחן בשיפור בעצמת המטרד.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter