באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

קיבוץ חנתון: סוף הסכסוך

קיבוץ חנתון: סוף הסכסוך

אחרי סכסוך של שנים פסק בשבוע שעבר בית המשפט העליון כי חברי גרעין הנוער העובד יאלצו להתפנות מקיבוץ חנתון. בינתיים במשרד החקלאות שוקלים להפוך את הקיבוץ לישוב קהילתי.

חברי גרעין הנוער העובד יאלצו לפנות את הבתים בקיבוץ חנתון, כך קבע בשבוע שעבר השופט העליון ,יצחק עמית. בכך הגיע לתומו סכסוך רב שנים בין קבוצת המתיישבים המקורית לבין הגרעין ששאף להקים במקום קיבוץ מחנכים.

סוף סכסוך רב השנים
קיבוץ חנתון. צילום: מעלה היצירה

קיבוץ חנתון הנמצא בסמוך למחלף המוביל נוסד בשנת 1984 על ידי גרעין עולים מארה”ב וידע במשך השנים הרבה עליות ומורדות אך מעולם לא הצליח לבסס את עצמו כקיבוץ. מספר השיא של חברי קיבוץ נרשם בשנת 1987 כשמספר החברים עמד על 35 אך מספר זה ירד בהתמדה עד שהגיע בשנת 2000 ל-13 בלבד. בשנת 1997 הגיע לקיבוץ גרעין של הנוער העובד והלומד אשר רצה להפוך את הקיבוץ לקיבוץ מחנכים אך נקלע לסכסוך עם חברי הקיבוץ הותיקים אשר סירבו לקבל את חברי הגרעין כחברי קיבוץ. הסכסוך הגיע לבית המשפט מספר פעמים ולקיבוץ אף מונה בשלב מסוים מפרק  . חברי גרעין המחנכים, התנגדו להחלטת רשם האגודות השיתופיות לפנותם, וטענו כי יש להם זכויות בקרקע. מנגד, עמדת הרשם היתה כי אין להם זכות להמשיך להתגורר בנכסי הקיבוץ, בוודאי לא מהיום בו הודיע להם המפרק כי עליהם לפנות את המקרקעין. הסוגיה נדונה בבתי המשפט השונים עד שהגיעה לפתחו של בית המשפט העליון שקבע כאמור כי על חברי הגרעין להתפנות. עם זאת יש לציין כי יתכן כי חנתון לא ישאר קיבוץ כלל.לפני מספר חודשים החליט משרד החקלאות להכנס לעובי הקורה. מנכ”ל המשרד ביקש דו”ח על מצב העניינים בקיבוץ כשבכוונתו לכנס את ועדת הסיווג על מנת שתמליץ על פירוק הקיבוץ לאלתר והפעלת חנתון כיישוב קהילתי. המועצה האזורית עמק יזרעאל מתנגדת למהלך ויש להמתין ולראות כיצד יפול דבר.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter