באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

ציון נכשל בשקיפות

ציון נכשל בשקיפות

עיריות יקנעם ומגדל העמק קיבלו ציונים נמוכים במיוחד בדו”ח מדד השקיפות של הרשויות המקומיות שפורסם השבוע ושתיהן נמצאות במקומות לא מחמיאים בתחתית רשימת הערים שנבדקו.

עמותת שקיפות בינלאומית ישראל פרסמה השבוע את דו”ח מדד שקיפות הרשויות המקומיות לשנת 2013. הדו”ח בו נבדקו ערים בלבד בחן את רמת השקיפות של הרשויות ועד כמה נגיש המידע על התנהלותן לאזרח שהציונים להם זכו העיריות בעמק הם נמוכים במיוחד ומציבים אותן בתחתית הרשימה. עירית יקנעם עלית ניצבת במקום ה-38 מבין 48 עיריות שנבדקו על ידי העמותה עם ציון נמוך במיוחד של 34.5 ואילו עיריית מגדל העמק נמצאת במקום נמוך עוד יותר ומגיעה רק למקום ה-43 (5 מקומות מהתחתית) עם ציון של 32.5.

מדד השקיפות
עיריית יקנעם, איפה השקיפות? צילום: רונן צומר.

מהדו”ח עולה כי אזרח המעוניין למצוא תשובות לשאלות חשובות, בתחומים שונים, שנוגעים להתנהלות הרשויות המקומיות לא ימצא תשובות. עוד עולה מהדו”ח כי 94% מהרשויות אינן מפרסמות פרוטוקולים הנוגעים למכרזי העירייה ו-84% מהן אינן מפרסמות את הדו”חות הכספיים שלהן באופן מלא. אך המצב הבעייתי ביותר, נמצא בתחום שקיפות המידע הסביבתי – 96% מהרשויות אינן מפרסמות מידע בנוגע לזיהומי קרקע וו- 71% אינן מספקות מידע על תוצאות מדידת איכות האוויר.  רק 63%  מהרשויות פרסמו נתונים אודות זיהומי מים.27% מהרשויות פרסמו תוצאות של מדידת קרינה מייננת ובלתי מייננת. ורק 12.5% מהרשויות מפרסמות את תוצאות מדידות הרעש בעירן.

דובר עיריית יקנעם מסר בתגובה: “עיריית יקנעם מקפידה לפעול בשקיפות ודואגת לעדכן את אתר האינטרנט שלה על בסיס קבוע, ולהעלות את כל המידע החיוני הנדרש על פי החוק. מבדיקתנו עולה שלא כל הממצאים שפורסמו בדו”ח אכן תואמים את המציאות. כך  למשל באתר כן יש את פרטי מבקר העירייה. בסעיף מענקים ותמיכות לדוגמא, נדרש פרסום על הקצאות קרקע, אולם לא היו כאלו בשנה הנבדקת ולכן לא היה מה לפרסם. בנוסף לאלו, אין שום חוק שמחייב צילום ישיבות מועצה בווידיאו. ללא כל קשר, אתר העירייה עובר שדרוג בחודשים האחרונים ואנו נמשיך להעלות חומרים בהתאם למה שמחויב על פי החוק ונפעל לתקן את הטעון תיקון”.

מעיריית מגדל העמק נמסר בתגובה כי: “עיריית מגדל העמק קיבלה את הדו”ח ובימים אלה בוחנת את משמעות הליקויים.ראש העיר הנחה את המנכ”ל לטפל אישית ולפעול לשיפור הנושאים.”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter