באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

צוותי מד”א כרמל ילדו שלוש נשים בלידות תאומים ועכוז יחדיו במהלך החודש האחרון

צוותי מד”א כרמל ילדו שלוש נשים בלידות תאומים ועכוז יחדיו במהלך החודש האחרון

לידה היא חוויה מיוחדת ושמחה לכל המשפחה בה היולדת בוחרת מראש את בית החולים בו היא רוצה ללדת ועושה את ההכנות הנדרשות יחד עם משפחתה לקראת מועד הלידה. רוב הלידות מתבצעות בין כותלי בית החולים והן לידות רגילותלעומת הלידות הרגילות  כ-2% מסך הלידות בישראל הן לידות של תאומים המצריכות התייחסות מיוחדת. מבין לידות התאומים קיים סיכון למצג לידה עכוז בו הישבן של העובר או רגליו קרובים לתעלת הלידה ויוצאים ראשונים, שם נדרשת היולדת לרוב לניתוח קיסרי. ותיקי החובשים והפראמדיקים במד”א כרמל אינם זוכרים צירוף לידות כה נדיר בהם נדרשו הצוותים לבצע מספר רב של לידות תאומים ועכוז בבית ובניידת של מד”א. במהלך שנת 2016 הוזעקו צוותי מד”א כרמל לכ-500 יולדות שהיו בשלבים שונים של לידתן, וחלקן אף יולדו בביתן, תוך כדי הפינוי בניידת מד”א ואף בסמוך להגעה לבית החולים. צוותי החובשים והפראמדיקים במד”א מוכשרים בתפקידם לקבל לידה ועוברים כל העת הכשרות בתחום זה, ביניהם קבלת לידה פעילה ואף התמודדות עם מצבי חירום וסיכונים שונים בלידה.

 

הבוקר הוזעק צוות ניידות טיפול נמרץ של מד”א לשכונת הדר בחיפה שם נמסר על אישה כבת 30 הנמצאת בשבוע ה-28 להריונה כשהיא עם צירי לידה ולאחר ירידת מים. כונן של הצלה-מד”א שהיה בסמוך החל את תהליך הלידה ויילד את התינוק הראשון, פראמדיק מד”א עופר ויניק שהגיע מיד לאחר מכן יילד את התינוק השני במצג עכוז בהצלחה. “כשהגעתי למקום הלידה הייתה בעיצומה, חתכתי את חבל הטבור של התינוקות ונמצא שמצבם תקין. לאחר מכן פינינו אותם יחד עם האם לבית חולים רמב”ם להמשך הטיפול”. האם הנרגשת סיפרה לצוות שהיא לא ציפתה שכך יהיה ההיריון השני שלה והודתה לצוות על ההגעה המהירה והטיפול המסור. האירוע השני התרחש בבוקר יום שישי האחרון בו הוזעק צוות ניידת טיפול נמרץ של מד”א לביתה של יולדת כבת 35 המתגוררת בקרית ביאליק ושלה כבר מספר ילדים. הפראמדיק מארק קוזמנקוב מספר כי התינוק הראשון נולד טרם הגעת האמבולנס באמצעות סיוע ותדרוך טלפוני של מוקדנית מד”א. “המשכנו את תהליך הלידה של התינוק השני שהיה במצג עכוז, בדקנו את התינוקות והאם ומצאנו כי מצבם טוב והעברנו אותם להמשך בדיקות בבית החולים רמב”ם. האירוע השלישי התרחש בסוף החודש שעבר בו הוזעק צוות ניידת טיפול נמרץ של מד”א בשעות הערב למפרץ חיפה ליולדת כבת 35 שנסעה ברכבה עם בעלה לכיוון בית החולים ובמהלכה החל תהליך הלידה כשהם ברכבם. תורנית מוקד מד”א נורית חיימוב שקיבלה את הקריאה מהיולדת ובעלה מספרת על ההתרגשות שהייתה ברקע ועל התדרוך הטלפוני אותו העניקה. “היה ניתן לשמוע מהקו השני של הטלפון את ההתרגשות, אך הבעל פעל כמצופה בהתאם להנחיות שהענקתי והוא סייע לאשתו בלידת הילד הראשון. זמן קצר לאחר מכן הגיעה ניידת טיפול נמרץ של מד”א למקום בראשותו של הפראמדיק שי מורדוך שמספר כי זו כבר לידתו השנייה באותו מקום וכי כל לידה היא מיוחדת בפני עצמה. “כשהגענו למקום המשכתי את תהליך הלידה שהיה לידת עכוז אותה סיימנו בהצלחה, ולאחר שהתינוקות והאם נבדקו, העברנו אותם לבית חולים רמב”ם להמשך טיפול”.

 

מגן שמעון ביטון, מנהל מרחב כרמל והמחוז הצפוני בחירום שבח את צוותי מד”א על הפעולות אותם ביצעו במקצועיות ובהצלחה. “צוותי מד”א עוברים כל העת הכשרות ייעודיות בנושאים מיילדותיים ושומרים על כשירות בתחום בדיוק למקרים מעין אלו שבהם נדרשת התערבות רפואית בסביבה שהיא אינה בית חולים. לעיתים רחוקות אנו מיילדים תאומים, לידות עכוז ועוד רצף שכזה בטווח זמן קצר איננו זכור לי, אך אני שמח שהצוותים עשו את מה שהם יודעים הכי טוב – להעניק שירות רפואי ברמה גבוהה לאזרח”.

 

 

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter