באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

פרס איכותי

פרס איכותי

הקואליציה לבריאות הציבור קיבלה אתמול (שלישי) את פרס יו”ר הכנסת בתחום שיפור איכות הסביבה עם דגש על  קידום ויישום פעילות מדעית לרבות בשדה האנרגיה, לטובת החברה והמדינה.

לאחר שנים של מלחמה ברשויות זוכה הקואליציה לבריאות הציבור להכרה בפועלה על ידי הממסד וזוכה פרס יו”ר הכנסת בתחום שיפור איכות הסביבה. הפרס הוענק לעמותה על ידי יו”ר הכנסת, יולי אדלשטיין על פעילות רבת שנים בנושא הסביבתי ובעיקר בנושא איכות האויר. פעילותה של העמותה מתמקדת באזור מפרץ חיפה ובהשפעת הזיהום ממפעלי המפרץ על תחלואת בני אדם, איכות החיים והטבע. השפעת הזיהום על העמק הפכה את העמותה לכתובת אליה פונים נבחרי ציבור, עיתונאים ואזרחים מין השורה על מנת לקבל מידע מקצועי וייעוץ.

הקואליציה לבריאות הציבור
חברי הקואליציה עם הפרס. צילום: אומר אהרון

הקואליציה הוקמה בשנת 2001 על ידי 17 ארגונים סביבתיים מתוך צורך בגוף מקצועי שיעסוק בקשר בין סביבה ובריאות ויפעל למען בריאות הציבור. וזאת בשל התנאים הייחודיים שיש במדינה. ישראל היא מדינה צפופה, קטנה ומתועשת, שבה מוקדי התעשייה והתחבורה סמוכים מאוד לאוכלוסייה, לבתי מגורים, מוסדות ציבור וחינוך. רמות הזיהום הסביבתי (זיהום האוויר, הקרקעות והמים) בישראל היא גבוהה, יחסית לעולם המערבי, מה שמוביל לפגיעה באיכות החיים והוצאות בריאות גבוהות.

העומס על שטחים פנויים בישראל מזמן בעיות ייחודיות: מחצבות ליד ישובים, מיכלי כימיקלים ליד בתי ספר, מפעלי מתכות הפועלים בדרכים מיושנות ולא בטיחותיות ועוד. תמונת מצב זו גורמת לתחלואה גבוהה בקרב אוכלוסיות החשופות לזיהום, כגון מחלות כגון אסטמה ומחלות נשימה, מחלות לב, סוגים שונים של סרטן ועוד.

הקואליציה לבריאות הציבור מאמינה שלכל תושב ותושבת בישראל הזכות לנשום אוויר נקי, לחיות בסביבה בריאה ולכל אחד ואחת יכולת להשפיע על המקום שבו הם בוחרים לחיות. לאור חזון זה, מטרותיה המרכזיות הן: הפחתת זיהום האוויר הנובע מתעשיית המתכות, הכימיקלים, ייצור החשמל והתחבורה; קידום מחקר החושף את הקשר שבין זיהום סביבתי ובריאות; הפחתת החשיפות לחומרים מסוכנים במרחב הציבורי והפרטי: בית, מוסדות ציבור ומקומות תעסוקה; הנגשת מידע מקצועי ועיבודו לקהל הישראלי הרחב.

הקואליציה לבריאות הציבור היא הארגון הוותיק ובין הבודדים בישראל העוסק בקשר שבין בריאות וסביבה, המנתח את השלכות הזיהום הסביבתי על הבריאות, האוסף מידע מהשטח והמקדם מדיניות בנושא.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter