באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

פורסמו נתוני הגיוס של ערי העמק

פורסמו נתוני הגיוס של ערי העמק

משרד החינוך פרסם השבוע את נתוני הגיוס של ערי העמק ויקנעם הגיעה למקום ה-6 והמכובד במדד המשוכלל. במגדל העמק האוכלוסיה החרדית מורידה את המיקום . אלפסי ” אשרי העיר שאלה הן בניה ובנותיה”

משרד החינוך פרסם השבוע את נתוני הגיוס של ערי העמק השונות ויקנעם ניצבת במקום ה-6 והמכובד מבחינת גיוס בנים לצה”ל במדד המשוכלל הכולל גם התייחסות לשירות קרבי וקצונה. במדד של גיוס לצה”ל בלבד הגיעו בני יקנעם למקום השני עם שיעור גיוס של 91.8% , כשרק הבנים של יהוד עוקפים אותם. במגדל העמק, עיר עם אוכלוסיה חרדית גדולה שאינה משרתת, הנתונים פחות טובים והיא נמצאת במקום ה-54 בלבד מבחינת המדד המשוכלל של גיוס בנים. הבנות ביקנעם, מתגייסות פחות לצה”ל וברשימה זו נמצאת העיר רק במקום ה-18 ואילו מגדל העמק הבנות דווקא מראות מוטיבציה ומגיעות למקום ה- 37.

מנהלת מחוז הצפון של משרד החינוך אמרה בתגובה לפרסום התוצאות” הרשימה מאששת את העובדה שהצפון אמנם מוביל בכל הקשור הן לשירות משמעותי והתנדבותי ביחידות לוחמות והן בדרגי פיקוד וקצונה .  זהו עיטור של כבוד , מקור לעוצמה ולגאווה עבור מורי ותלמידי הצפון והוכחה ניצחת לנכונותה של האמירה כי דווקא

פורסמו נתוני הגיוס
גדוד קרקל באימון חורף. צילום: דובר צה”ל

ה’פרובינציאליות’ ו’הפריפריאליות’ הם המרכז האמיתי וכאן החממה  המטפחת ערכים של אהבת המולדת  ובית היוצר ושדה הגידול לפטריוטיות , לנתינה ולתרומה ”. עוד ביקשו להדגיש במשרד החינוך כי על פי תכנית העבודה המחוזית תופעל ביקנעם בשנה הקרובה תכנית ‘נכונות לשירות ומוכנות לצה”ל’ ב 60 בתי ספר . כמו כן תורחב הפעילות במגזר הבדואי בתחום הגדנ”ע  ובנוגע לעידוד לשירות אזרחי-קהילתי למגזר דוברי הערבית , פעילות הכנה לצה”ל  תתקיים גם בכל יחידות קידום הנוער ובכלל זה : ‘נערים בנתיבי נעורים’ , יציאה לבסיסי אימונים , ‘מיצג חילות’ , ‘יום בעקבות לוחמים’ , סדנאות לקראת שירות  , ועוד. כמו כן יופעלו עבור צעירים יוצאי אתיופיה תכניות מלש”בים לתהליך הגיוס  וקבוצות חברתיות” .

ביקנעם ובתיכון “אורט אלון”  מרוצים מאוד מן הנתונים , וכבר עובדים במרץ על תכנית לגיוס השנתון הבא, כאשר המטרה המרכזית היא להביא העלאה נוספת של אחוזי הגיוס לצה”ל וזאת על ידי חיזוק נכונות ומוכנות לשירות משמעותי תוך הדגשת חשיבותו של המערך הלוחם.  בתכנית מושם דגש בין היתר על המרכיב הערכי ועל מרכיב המידע.

במגדל העמק התכניות לעידוד הגיוס הן מעט אחרות. ההכנה מתחילה כבר בכיתה י’ בה מעבירים תכנים הקשורים למחויבות למדינת ישראל והמשמעות להיות אזרח במדינה, חשיבות התרומה לקהילה דרך תכניות ההתנדבות , בגרות חברתית וקבלת תעודת זהות בכנסת. בכיתה יא’ מתקיימת הכנה לקראת צו ראשון, פגישה עם מפקד לשכת גיוס, הכנה להורים ולתלמידים, שיעורים ערכיים בהכנה לגיוס שמעבירים מד”נים וחיילי נח”ל ויציאה משותפת  של כל השכבה ללשכת גיוס לצו ראשון. בכיתה יב’ מתקיים סיור “בעקבות לוחמים” ברמת הגולן, מייצג חיילות, תכנית “מדברים מהשטח” במסגרתה מתקיים מפגש עם בוגרי ביה”ס שמשרתים בצה”ל ומגיעים על מנת לספר לתלמידים על השירות שלהם ועוד.

ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי “אני חש גאווה עצומה לנוכח הנתונים המצוינים שעולים משנה לשנה ומוכיחים שוב את איכותם של בני הנוער ביקנעם שמתגייסים באחוזים גבוהים מאוד ולשירות משמעותי.  ביקנעם הגיוס לצה”ל בכלל ולשירות משמעותי בפרט הוא יעד מרכזי. הנתונים מרחיבים את הלב ומעידים שההשקעה הגדולה שלנו שווה, וביקנעם גדל נוער ערכי שיודע ומוכן לתרום למדינה ולסביבה. אשרי העיר שאלו הם בניה ובנותיה.”

ראש עיריית מגדל העמק, אלי ברדה, אמר בתגובה לנתונים ” נתוני הגיוס במגדל העמק והמוטיבציה לשירות הם מהגבוהים ברמה הארצית כחלק מהמטרה לעודד את הנוער לשירות משמעותי בצה”ל. הרשות משקיעה באמצעות מערכת החינוך משאבים רבים כחלק מהחזון לפיו מערכת החינוך תצמיח בוגר איכותי שישרת שירות משמעותי בצה”ל, יוכל להתקבל לכל פקולטה שירצה, ישתלב בתעשיית ההייטק בעיר וישוב להשתקע בה. בביה”ס התיכון “אורט רוגוזין”  פועלת תכנית טרום גיוס שמהווה חלק משמעותי בהכנה ובהעלאת המוטיבציה לקראת הגיוס”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter