באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

עמק יזרעאל: רגע שני של חקלאים

עמק יזרעאל: רגע שני של חקלאים

אדוה אופיר מאלון הגליל זכתה במקום השני בתחרות ‘רגעים של חקלאים’ של קנט בגין צילום של אביה הדבוראי, צביקה אופיר בעבודתו במכוורת. צביקה אופיר: “אני שמח על העלאת המודעות דרך זכייתנו בתחרות“.

חדשות YCOM: אדוה אופיר בתו של הדבוראי, צביקה אופיר מאלון הגליל שבמועצה האזורית עמק יזרעאל, זכתה במקום השני , בתחרות הצילומים ”רגעים של חקלאים” של קנט עם הצילום אבא, השקט וזמזום הדבורים בו תיעדה את אביה בזמן הטיפול בכוורות במכוורת שהקים באלון הגליל, כבר לפני שלושים שנה.  אדוה אופיר גדלה בין הכוורות וסייעה לאביה מגיל צעיר בגידול הדבורים. אהבתה לתחום הצילום ולדבורים, הביאה אותה לתעד את אביה בזמן עבודתו במכוורת. את הצילום מתארת אופיר: ‘אבא. חקלאי. דבוראי. נושם אדמה ויצירה, בתוך השקט של הטבע’.

דבוראים
אדוה אופיר מציגה את הצילום הזוכה יחד עם אביה. צילום: אדוה אופיר.

צביקה אופיר (57), דור שלישי לחקלאים, נשוי ואב לארבע, הגיע ליישוב אלון הגליל בשנת 1984 והקים ביישוב הצעיר את המשק במו ידיו. במשק יש מכוורת, כרם יין, יקב משפחתי בוטיק ומרכז מבקרים. את מאה הנחילים הראשונים קיבל צביקה אופיר מהוריו, דבוראים ותיקים מכפר חוגלה, ב-1984. הם היוו את הבסיס למכוורת, שכיום מונה מאות כוורות המוצבות בנקודות מרעה רבות בין חדרה לגבול הצפון. סוגי הדבש השונים שמייצרת מכוורת אופיר, נוצרים מצוף של פרחים שונים ונבדלים בטעמם, צבעם, ריחם והמרקם שלהם. במכוורת אופיר, מציבים את הכוורות בנקודות מרעה שונות על פי אזורי פריחה וסוגי הצמחייה: חרוב, הדרים, שיזף ותלתן. בכל אזור בו מציבים כוורות, מגוון פרחי הבר שונה, ולכן הדבש המופק בכל אזור, שונה בטעמו, צבעו, ריחו ומרקמו. בין האזורים: קדרים, מגדל, שלומי, שדה אילן, אלון הגליל.

צביקה אופיר על הזכייה: “העיסוק בחקלאות קשור לטבע, בעיקר כשמדובר בדבורים, למעשה, למדתי לחיות לפי עונות השנה והתנאים האקלימיים. הדבורים הם עולם מרתק וכמה שלומדים עליהם עדיין לא יודעים כלום” אומר אופיר ומוסיף, “אני שמח על העלאת המודעות דרך זכייתנו בתחרות, לענף החשוב ביותר לקיום החקלאות בארץ. על כל אחד מאתנו להבין את חשיבות המעופפת הקטנה לייצור מזון מן הצומח. עתיד האנושות תלוי בהישרדותן של דבורי הדבש, האחראיות להאבקת 80% מסך הגידולים החקלאיים בעולם. כבר לפני 60 שנים הזהיר אלברט איינשטיין, כי ארבע שנים בלבד לאחר העלמות הדבורים, לא תישאר חקלאות ולא יהיה מזון בעולם. לכן על כולנו להירתם ולעזור לשמור על קיומו של ענף זה”.

תחרות הצילום המסורתית של קנט התקיימה זו השנה ה- 11 תחת הכותרת ”רגעים של חקלאים” והוקדשה לחקלאי ופועלו. התחרות נועדה לחשוף לציבור הרחב את תרומתה הגדולה של החקלאות לפיתוחה של המדינה ואת יופיים המרהיב של הטבע והחקלאות בישראל.

ממועצת הדבש נמסר כי: “המועצה מברכת על הזכייה וקידום המודעות לענף הדבש והדבורים בתקופה קריטית זו, בה הדבוראים בארץ מתמודדים עם תופעת היעלמות הדבורים שמתרחבת עם הזמן וקיים חשש גדול לחיסול גידולי מזון ונזק לענפי הקוסמטיקה, הבריאות והטקסטיל”.

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter