באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

עמק יזרעאל: מצילים את בקיית יזרעאל המצויה בסכנת הכחדה חמורה

עמק יזרעאל: מצילים את בקיית יזרעאל המצויה בסכנת הכחדה חמורה

במסגרת מבצע ההצלה של הצמח הנדיר שתלו תושבי תל עדשים 150 פרטים בנחל עדשים וזאת כאשר בעולם כולו יש פחות מאלף פרטים של הצמח, כולם ברמת הגולן והחרמון.

חברי מושב תל עדשים החזירו לאדמת העמק את שתילי צמח בקיית יזרעאל המצוי בסכנת הכחדה וזאת במסגרת פרוייקט לשימור וטיפוח נחל עדשים, שאותו יזמו אנשי רשות ניקוז ונחלים קישון בשיתוף עם רשות הטבע והגנים ,בקיית יזרעאל הינו צמח נדיר מאוד, אנדמי לישראל. הוא מופיע בספרות המקצועית כבעל ‘המספר האדום’ הגבוה בישראל בגלל העובדה שהוא כולל שלושה קריטריונים שכולם מצויים בדרגה המירבית לסכנת הכחדה: נדירות רבה, קצב הכחדה מואץ ואנדמיות. צמח בקיית יזרעאל הוא

מין אדום
מחזירים את בקיית יזרעאל לעמק. צילום: רשות ניקוז ונחלים קישון

מין אשר נמצא בסכנת הכחדה משמעותית מאד. כיום, ככל הידוע, נותרו מעט מאוד פרטים של בקיית יזרעאל ברכס קטע שבחרמון, ובמאגר בני ישראל אף הוא ברמת הגולן. תצפיות שנעשו בשנות התשעים – לא הניבו ממצאים חדשים אלא רק נסיגה בכמויות של בקיית יזרעאל.
המבצע שיזמה רשות ניקוז ונחלים קישון ביחד עם רשות הטבע והגנים, בנחל עדשים, עשוי להבטיח את בקיית יזרעאל מפני איומים אפשריים. זהו שטח שמוקדש כולו לטיפוח הנחל ולכן סיכוייו של הצמח לשרוד גבוהים מאד.הצלחת המבצע תתברר בין חודש מרץ לחודש מאי, אז אפשר יהיה לדעת אם השתילים נקלטו ומחזיקים מעמד.
המבצע היה חלק מפעילות שבוצעה על ידי תושבי המושב תל עדשים, אשר החליטו לאמץ את נחל עדשים, לטפח ולהנגיש אותו לציבור הרחב. את התהליך כולו ואת העבודות בתוואי הנחל ליוותה טל רטנר, אחראית תחום קהילה וחינוך ברשות ניקוז ונחלים קישון.

אקולוג רשות הטבע והגנים יפתח סיני, העביר זרעים של הצמח הנדיר אל משתלת הרדוף, שם הם הונבטו והפכו לשתילים אשר הובאו אל נחל עדשים והושבו, בסיוע התושבים, אל מקום תפוצתו הטבעי של הצמח הנדיר.
במסגרת הפעילות לטיפוח נחל עדשים, התכנסו חברי הישוב ליד הנחל ובמקום תעלה שזרמה בין שדות, הם פגשו נחל חי. הם הרחיבו את אפיק הנחל, מיתנו את הגדות ויצרו איים ושטחים בוציים אשר יצרו מגוון בתי גידול. לצד הנחל, פותחה טיילת להנאת התושבים. במסגרת האירוע נטעו חברי הישוב עצים ושתילים ליד הנחל, סייעו בבניית פינת ישיבה מאבני לקט והשקו את העצים הצעירים במי הנחל.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter