באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

עמק יזרעאל: כמה שעות לימוד מקבל הילד שלכם?

עמק יזרעאל: כמה שעות לימוד מקבל הילד שלכם?

תכנית המקור חשפה את נתוני שעות הלימוד ב-400 בתי ספר שונים ברחבי הארץ וביניהם מספר בתי ספר מעמק יזרעאל כשהנתונים מצביעים על פערים בתקצוב לבתי הספר השונים. דוברת המועצה: “ המועצה מתקצבת את בתי הספר בסכום פר תלמיד והשימוש בתקציבים אלה נעשה על פי שיקול הדעת של הנהלת כל בית ספר“.

אתר YCOM נבר במסמכים אשר נחשפו בתכנית ‘המקור’ של רביב דרוקר ורזי ברקאי לפני כשבועיים ובדק כמה שעות לימוד מקבלים תלמידי בתי הספר באזור ואילו שעות לימוד חסרות להם. בתכנית נחשפו שני מסמכים פנימיים של משרד החינוך המפרטים את כל שעות הלימוד שמקבלים הילדים ב-400 בתי ספר ברחבי הארץ, תוך חלוקה למקורות המממנים את אותן שעות לימוד. בסיס השעות הוא השעות הממומנות על ידי משרד החינוך, עליהן קיימת שכבה נוספת של שעות ממשרד החינוך הנובעת מפערים סוציו-אקונומיים בין היישובים השונים ומעליהן יש תכניות שונות שהמנהלים מצליחים להביא אל בתי הספר הנקראים “סלים”. בנוסף יש שעות הממומנות על ידי הרשות המקומית או על ידי ההורים. המסמכים גם חשפו את מספר שעות החסר בכל מקצוע אם קיימות כאלה.

בית הספר ‘מרחבים’ בכפר יהושע מקבל 625 שעות כש-581 מהן הן סל בסיס הממומן על ידי משרד החינוך ו-44 הן תוספת שעות הממומנות על ידי ההורים. לבית הספר אין כלל שעות הממומנות על ידי מקורות חיצוניים ואפילו המועצה אינה מממנת ולו שעת לימוד. למרות זאת רק מקצוע האומנויות נמצא בחסר שעות בבית הספר וגם כאן מדובר בשעתיים בלבד.

המקור
המועצה האזורית עמק יזרעאל. צילום: דוברות עמק יזרעאל

בית הספר ‘יחד’ בגבעת אלה מקבל 686 שעות כש-536 מהן הן סל בסיס הממומן על ידי משרד החינוך ו-61 הן תוספת שעות הממומנות על ידי הרשות המקומית. לבית הספר אין כלל שעות הממומנות על ידי מקורות חיצוניים אחרים ואין שעות חסר באף אחד מהמקצועות.

בית הספר ‘שדה יעקב’ מקבל 507 שעות כש-474 מהן הן סל בסיס הממומן על ידי משרד החינוך ו-33 הן תוספת שעות הממומנות על הרשות המקומית. לבית הספר אין כלל שעות הממומנות על ידי מקורות חיצוניים ואפילו המועצה אינה מממנת ולו שעת לימוד. הדבר מתבטא בין השאר בשמונה מקצועות הנמצאים בחסר שעות: שעה אחת באומנויות, זה”ב ומדע, שעתיים בגיאוגרפיה ומפתח הלב, 4 שעות עברית ו-6 שעות בספורט ובכישורי חיים.

בית הספר ‘רעים’ בשמשית מקבל 1065 שעות כש-836 מהן הן סל בסיס הממומן על ידי משרד החינוך, 134 שעות הן תוספת הממומנות על ידי המועצה ו-95 שעות הן “סלים” שבית הספר מצליח לגייס מתכניות נוספות. למרות זאת יש בבית הספר חמישה מקצועות בחסר שעות: 5 שעות בספורט ובמתמטיקה ו-4 שעות באמנויות, זה”ב וגיאוגרפיה.

דוברת המועצה האזורית עמק יזרעאל מסרה בתגובה: “המועצה האזורית עמק יזרעאל מתקצבת את בתי הספר בסכום פר תלמיד (סכום אחיד לכל בתי הספר היסודיים). כמובן שסך התקציב משתנה מבית ספר לבית ספר על פי מספר התלמידים.

המועצה איננה מעבירה שעות שבועיות לאף אחד מבתי הספר. השימוש בתקציבים אלה נעשה על פי צרכי בית הספר ושיקול הדעת של הנהלת כל בית ספר במסגרת הניהול העצמי הפועל בכל בתי הספר במועצה”.

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter