באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

עמק יזרעאל: יוקם פארק אקולוגי באגם ברוך

עמק יזרעאל: יוקם פארק אקולוגי באגם ברוך

השבוע התקיים במכללה האקדמית עמק יזרעאל מפגש ראשון לשיתוף הציבור בתוכניות להקמת פארק אקולוגי באגם ברוך. אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל: “הרעיון הוא שכלל הציבור ייהנה מהפנינה שנקראת אגם כפר ברוך”.

במועצה האזורית עמק יזרעאל החליטו לגבש חזון לאגם כפר ברוך וזאת במטרה להפוך את האגם שבלב העמק לפארק אקולוגי, שימשוך אליו מטיילים רבים ויהווה מוקד משיכה לחובבי טבע, צפרים וחוקרים כמו גם למטרת אטרקציה בצפון שתפנה למשפחות. על מנת לקדם את הפרויקט, קיימה השבוע רשות ניקוז ונחלים קישון, בשיתוף המועצה האזורית עמק יזרעאל, מפגש שיתוף ציבור במכללה האקדמית עמק יזרעאל.

מגבשים חזון לאגם. צילום: אלון לויטה
מגבשים חזון לאגם. צילום: אלון לויטה

לאירוע, שנוהל על ידי החברות ‘ליגם’ ו’אורבניקס’, הגיעו נציגים של כל הגורמים השותפים לתהליך: ביניהם נציגי חברת מקורות, המשרד להגנת הסביבה, קק”ל, רשות הטבע והגנים, משרד החקלאות ופיתוח הכפר,  הרשות לפיתוח הגליל, חיל האוויר, החברה להגנת הטבע, רשות העתיקות, מועצת רמת ישי ועוד. אייל בצר: “אנו רואים באגם כפר ברוך פנינה תיירותית. בחדר הזה יש היום מאות שנות נסיון ומוטיבציה, אני בטוח שיחד נתקדם ונהפוך את הפנינה שנקראת אגם כפר ברוך למוקד משיכה ארצי”.

במהלך המפגש התקיימו דיונים שבהם השותפים לפרויקט הציגו את תפיסותיהם לגבי האגם ואופי הפיתוח והשימור במקום. בין הנושאים שנדונו: הפיכת האגם לעוגן תיירותי בלבו של עמק יזרעאל, הקמת פארק תיירות אקולוגי וחינוכי נגיש לציבור, ושימור והבלטת האופי החקלאי של האזור.
מנהל התכנון של הפרוייקט רן מולכו הוסיף: “עמק יזרעאל הוא מקום רגוע ושלו שלא למד להיות מוקד משיכה בפני עצמו , אף על פי שהוא נמצא בציר מרכזי המחבר בין הצפון הרחוק למרכז. יש פה הזדמנות גדולה לגרום לכך שאגם ברוך הוא הדבר שיעשה את ההבדל ויגרום לתייר המקומי לחשוב האם כדאי לו להמשיך לנסוע עוד 80 ק”מ צפונה או להגיע לכאן”.

מנכ”ל ניקוז ונחלים קישון, חיים חמי: “יש לאגם פוטנציאל אדיר להפוך למוקד תיירותי אזורי וארצ, כנער שגדל באזור אני זוכר שבעבר, כשהאגם היה מלא, המקום משך אליו מאות מתושבי האזור. הוא היה פנינה בלב העמק. יש לנו חזון, רצון ושותפים רבים ואני משוכנע שנצליח להחזיר למקום את ימי הזוהר שלו”.

אגם כפר ברוך נחפר בשנת 1953 בלב עמק יזרעאל, על ערוץ נחל הקישון, לצורך תפיסת מי שיטפונות. במהלך השנים התפתחו בשולי האגם בתי גידול לצמחים מגוונים וייחודיים. בשנות ה-90 האגם יובש, בשל בעיית המלחה של קרקע ומים. כיום משמש המתקן לוויסות ותפיסת מי שיטפונות. רוב שטח האגם יבש ונמצא בשליטה של חורש אשלים.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter