באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

עם הפנים לקהילה

עם הפנים לקהילה

מפגש להקניית הרגלי בטיחות להורים ביוזמת המרכז הרפואי זיו והמועצה המקומית חצור הגלילית בשנת 2016 אירעו בארץ 118 מקרי מוות של ילדים מתאונות בבית
מפגש להקניית הרגלי בטיחות להורים, התקיים במרכז לגיל הרך בחצור הגלילית, ביוזמת המרכז הרפואי זיו, בשיתוף מועצה מקומית חצור הגלילית, ארגון בטרם, משרד הבריאות, משרד הרווחה,  קופ”ח כללית, עמל סיעודית ועמותת צעדים.

הכינוס נפתח בהרצאה של ד”ר דנה קרופיק, מנהלת המחלקה לרפואה דחופה בילדים במרכז הרפואי זיו שתיארה את מגוון הסכנות האורבות לילדים בבית ובחוץ, ביניהן: כוויות, הרעלה, נפילה, התחשמלות, חנק, פציעה, טביעה ועוד.
במפגש נכחו גם צופית בנימין ובתה נועה, שלפני חודשים ספורים באה במגע עם חומר הדברה מסוכן  ומצבה היה אנוש, עד שהתאוששה והחלימה בזכות הזיהוי במיון ילדים והטיפול הממושך והמסור של רופאי המחלקה לטיפול נמרץ בילדים במרכז הרפואי זיו.
ד”ר קרופיק הדגישה, כי מטרת המפגש הנה להעלות מודעות ולדבר על מניעה ולא על דרכי הטיפול בפגיעות השונות. “הבית אמנם נתפס בעיני רבים כמקום מבטחים”, אומרת ד”ר קרופיק, “אולם מרבית הפגיעות בילדים מתרחשות בבית, או בשעות הפנאי. לפיכך מירב כובד האחריות לביטחון הילדים נמצא בידיהם של ההורים. אנחנו חיים בעידן רב הסחות דעת ולכן כדאי מראש לשמור על הסביבה הקרובה מותאמת ובטוחה, כדי שהיסח הדעת לא ייגמר באסון”.

בסיום ההרצאה נערך פאנל אנשי מקצוע בו השתתפו: ד”ר דנה קרופיק, ד”ר נילי גבאי סער רופאת ילדים מקופ”ח בחצור הגלילית, חכמייה אגבריה עובדת סוציאלית מהמרכז הרפואי זיו, גליה שפריר ציונוב מנהלת מרחב צפון בארגון ‘בטרם’ לבטיחות ילדים ודינה דהן אחות ראשית ב’טיפת חלב’ בחצור הגלילית. במהלך ההרצאה והפאנל התקיימה פעילות יצירה ומשחק עבור הילדים, מה שאפשר להורים לשאול את אנשי המקצוע שאלות ולהעלות דילמות מחיי היומיום.

הודיה קבסה, אם ל-3 מחצור הגלילית שהשתתפה במפגש אמרה, כי חשוב מאוד להציף את הנושאים הללו שוב ושוב על פני השטח. “רוב הדברים ברורים וידועים אמנם, אך השיגרה שוחקת ומדחיקה אותם הצידה ולכן תמיד טוב להזכיר ולהיזכר כיצד לשמור מפגיעה ולהימנע חלילה מהגעה עם ילדינו לחדר המיון”.
מנתוני ארגון ‘בטרם’ לבטיחות ילדים עולה, כי בשנת 2016, אירעו בארץ 118 מקרי מוות של ילדים מתאונות בית וחוץ. עוד נמצא כי למעלה מ- 50% מהפניות למלר”ד (מרכז לרפואה דחופה) וכשני שליש ויותר מכלל האשפוזים בקרב ילדים, הן בגין פגיעות בית או פגיעות חוץ בשעות הפנאי.

פגיעות בבית נגרמות בעיקר בשל העובדה שהבית מתוכנן ומאובזר למבוגרים ואינו מותאם לצרכיהם של הילדים. בית שחיים בו ילדים מחייב היערכות, ערנות והקפדה יתרה על כללי הבטיחות. חומרים מסוכנים כמו חומרי ניקוי, הדברה ותרופות, חובה לאכסן במקום בטוח, באריזה המקורית, הרחק מהישג ידם של ילדים. למניעת כוויות, רצוי להתקין מגביל טמפרטורת מים על הברזים במטבח ובמקלחת. כדי למנוע החלקה באמבטיה, יש להדביק על רצפתה מדבקות נגד החלקה. למניעת צביטת אצבעות במשקופי הדלתות, יש להשתמש במעצורי דלת. מומלץ להשתמש באביזר לקיבוע רהיטים כבדים לקירות למניעת נפילתם. לסיכול התחשמלות, יש לכסות שקעי חשמל בעזרת מגן שקעים. על מנת לשמור מפני נפילה מגובה, להגביל יכולת פתיחת חלונות בעזרת אביזרים המותאמים לכך או באמצעות התקנת סורגים. חובה להשתמש אך ורק באמצעי חימום בטוחים לילדים, כמו מזגן או רדיאטור. יש להתקין שערי בטיחות במעלה המדרגות ובמורדן ומעקות בעלי שלבים אנכיים במרווח של עד 10 ס”מ ובגובה 1.20 מטר לפחות. גלאי עשן הם הכרח ולא מותרות. רצוי להתקינם באזור המטבח וחדרי הילדים וכן לתלות במקום נגיש מספרי טלפון להזעקת שירותי החירום.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter