באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

סוף שבוע סוער בגליל ובגולן

סוף שבוע סוער בגליל ובגולן

סוף שבוע סוער במיוחד עבר על הגליל והגולן ובמקומות רבים נערמו כמויות גדולות של שלג אשר גרמו לחסימת צירים. במשטרת ישראל המליצו לנהגים לא לצאת מהבית ואכן רוב תושבי הצפון העדיפו להישאר בחימום. מי שבכל זאת בחר לצאת זכה לראות את הכלים ההנדסיים של ‘נתיבי ישראל מפנים את השלג.

מזג האוויר הסוער של סוף השבוע שעבר העמיד בכוננות את הרשויות השונות, החל במשטרת ישראל וכלה בחברת ‘נתיבי ישראל’ אשר היתה אמונה על פינוי השלג מהצירים. למרות ההיערכות השלג הכבד שירד גרם למספר חסימות צירים בלילה שבין שישי לשבת, כשרק ביום שבת בצהריים נפתחו הצירים לתנועה מחדש. הכביש הראשון שנחסם היה כביש 864 בקטע שבין צומת סהלה לכיוון הכפר בית ג’אן וכמעט מייד אחריו נסגרו כביש 91 בקטע שבין קידמת צבי- צפון, צומת וואסט, כביש 959 בקטע שבין מצוק עורבים לצומת וואסט, צומת הבשן, צומת המפלים וכביש 866 בטע שבין גוש חלב לחורפיש. כשבכל הצירים החסומים לתנועה הכווינו שוטרי משטרת ישראל את ציבור הנהגים.

גם חברת ‘נתיבי ישראל’ היתה במצב כוננות בשל מזג האוויר. חברת נתיבי ישראל מרחב צפון הפעילה בסוף השבוע האחרון, מאות כלים הנדסיים כבדים, לפילוס השלג ופתיחת הכבישים לתנועה. בנוסף, טיפלו צוותי נתיבי ישראל בהצפות, פינוי עצים שקרסו, שאיבת מים, פיזור מלח למניעת קיפאון מים על הכבישים ופתיחת כלל הצירים לתנועה מחודשת.

צוותי חברת נתיבי ישראל פלסו באמצעות הכלים הכבדים את השלג שנערם בכבישים המרכזיים בפסגות הגבוהות של רמת הגולן, צפת והרי הגליל, באמצעות מפלסות, מחפרונים, שופלים ומשאיות לפינוי הכבישים, במטרה לאפשר נסיעה בטוחה בתוואי. המיקום סומן על ידי עגלות חץ להכוונת נהגים, עקב תנאי מזג האוויר. בנוסף, התקיימו סיורים של אנשי תחזוקה (יס”מ), מפקחים וסיירים, שהיו ערוכים לכל תרחיש מזג אוויר קיצוני נוסף.

מנכ”ל חברת נתיבי ישראל, נסים פרץ: “צוותי הכוננות של נתיבי ישראל, לווו במאות כלים הנדסיים לאורך כל סוף השבוע הסוער, נפרסו בכל כבישי הצפון, בנקודות אסטרטגיות ופעלו בכל תנאי מזג אוויר ובכל שעה לתיקון נזקי מזג האוויר באופן מידי”.

בבית החולים ‘זיו’ בצפת נערכו מבעוד מועד לקראת השלג אך לא נאלצו להתמודד עם אירועים מיוחדים. מנהל המרכז הרפואי ‘זיו’, ד”ר סלמאן זרקא: “נערכנו מיד עם בוא ההתרעות למזג אויר סוער, במקרה של שלג כבד ואפשרות של חסימת כבישי הגישה למרכז הרפואי, מגויסים רכבי שטח, בעלי יכולת עבירות בסופות ובשלגים שיועמדו לרשות המרכז הרפואי זיו, בכדי לתת מענה לחולים עם בעיות דחופות (כמו חולי דיאליזה) שלא יוכלו להגיע באופן עצמאי וכן על מנת לתת מענה לצוות הרפואי המגיע מכלל האזורים להחלפת משמרות. עוד מוסיף ד”ר זרקא, כי במקרה של שלג מתקיים קשר רציף עם מרכז החירום של עיריית צפת וכן עם פיקוד צפון וחברת נתיבי ישראל לפינוי כביש הגישה למרכז הרפואי זיו, הנמצא מבחינת הרשויות בסדר עדיפות ראשון לפינוי השלג וסיוע במידת הצורך לכלי הרכב בתוואי.

מנהל חדר המיון במרכז הרפואי ‘זיו’, ד”ר יוסף נביה מסר כי חדר המיון היה ערוך לקבלת חולים עם מכות קור והיפותרמיה ולצורך כך תוגבר מלאי עירויי הנוזלים החמים  ושמיכות החימום. עוד הוא אמר: “במקרים כאלה חשוב להקפיד על מספר כללים למניעת פגיעות עקב מזג האוויר החורפי. ירידת חום הגוף (היפותרמיה) היא תופעה שכיחה בחודשי החורף, בעיקר בקרב פעוטות, ילדים וקשישים הרגישים יותר לטמפרטורה נמוכה, לכן חשוב מאוד להקפיד ולשמור על טמפרטורה מתאימה בבית ועל לבוש מתאים בחוץ”. למרות זאת מזהיר ד”ר נביה מפגיעה משאיפת עשן בחימום בתנורי עץ או בשאיפת גז באמצעי חימום המופעלים על גז, העלולים לגרום להרעלה חמורה בגוף ומציע תמיד לשמור על אוורור חדרי הבית.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter