באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

נוער יקנעם תמיד בראש

נוער יקנעם תמיד בראש

קבוצת בני נוער מיקנעם זכתה במקום ה-1 בגמר הגדול של תכנית ‘אקוטק’ לאחר שפיתחה אפליקצייה לחיבור וקשר בין בני נוער לבני הגיל השלישי

הישג אדיר: מתוך 10 קבוצות שהעפילו לגמר הארצי- שלוש מיקנעם

הישג מדהים ליקנעם: שישה בני נוער הלומדים בזמן הפנאי בעמותת מחשבה טובה הפועלת בעיר ואשר מנגישה טכנולוגיה לאוכלוסיות מהפריפריה זכו בתחרות הארצית של תכנית ‘אקוטק’. השישה פיתחו את אפליקציית  Old-school – אפליקציה המחברת ומקשרת בין בני הגיל השלישי לבני הנוער ואשר מהווה גשר, מחברת ומפגישה ביניהם, וזכו בגמר הארצי של התחרות שהשתתפו בו 10 קבוצות מרחבי הארץ, וזאת לאחר שפיתחו מיזם חברתי וכתבו את כל התכנית העסקית הכלולה בו. האפליקציה תיתן מענה לקשישים בודדים הנמצאים בביתם לבדם. החיבור בין הקשישים לבין הנערים ייעשה בעזרת אלגוריתם חיבור שיזהה מכנה משותף דומה בין בני הנוער והקשישים. הקבוצה זכתה בלפטופים אישיים לכל אחד מחברי הצוות מתנת סיטיבנק ישראל. במיזם השתתפו משרד הרווחה ומשרד החינוך. שעות ההתנדבות של בני הנוער יוכרו כמחויבות אישית ומשרד החינוך יסייע בחיבורים לאפליקציה דרך בתי הספר. משרד הרווחה יסייע בחיבור לקשישים.

בנוסף לקבוצה הזוכה הגיעו לגמר הארצי עוד שתי קבוצות מיקנעם. קבוצת Scan4me הגיעה לגמר בזכות מיזם הצמיד הרפואי שפיתחה – צמיד היפו אלרגני שמכיל שבב NFC עם פרטי חירום אודות אדם שנמצא במצוקה. בעת סריקת השבב באמצעות הטלפון הנייד מתקבלים פרטיו הרפואיים של האדם כגון מחלות אלרגיות וכדומה, וכן פרטים חשובים ופרטי קשר למצב חירום. קבוצה נוספת, שלישית מהעיר, הגיעה לגמר עם פיתוח אפליקציית ‘עצה לדרך AdviceToGo’ אשר פועלת על חכמת ההמונים. משתמשי האפליקציה יכולים בהגדרת יעד ומועד לקבל רשימת ציוד מדויקת, אטרקציות, מלונות, יעדים ומזג אוויר במקום, מה שיסייע להם רבות בתכנון הטיול שלהם.  בסך הכל השתתפו בתכנית מיקנעם שלושה עשר בני נוער מהשכונה הוותיקה ומשאר רחבי העיר ואלו התחלקו לשלוש קבוצות.

אירוע הגמר מתקיים כל שנה בחודש יולי בהשתתפות מאות בני נוער מכל הארץ שמציגים לשופטים את המיזמים הטכנולוגיים שפיתחו במהלך השנה, וזאת לאחר שעברו קורס חדשני מעשיר ומעצים שהקנה להם מיומנויות וכלים טכנולוגיים. השופטים בתחרות הם אנשי עסקים, יזמים ומובילים חברתיים  מהמשק הישראלי. השנה, בשל משבר הקורונה אירוע הגמר התקיים בזום.

תכנית ‘אקוטק’ הינה תכנית להעצמה טכנולוגית. זוהי תכנית שכונתית המחברת נוער לאפשרויות השכלה ותעסוקה באמצעות הקניית ידע טכנולוגי מקצועי הכולל מעטפת של לימוד, כישורי יזמות עסקית, ומיומנויות בין אישיות. התכנית מעניקה קורס פיתוח אפליקציות לבני נוער בגילאי כיתות ז’ – י”א,  ובמסגרתה נלמדה השנה שפת התכנות – Javascrip.

התכנית התקיימה ביקנעם בשותפות העירייה, פדרציות אטלנטה וסנט לואיס, הרוח הישראלית של הסוכנות היהודית ושבילי הלב.  בימים אלו נפתחת ההרשמה ליו טק תשפ”א ונערות ונערי יקנעם מוזמנים להירשם ולנסות בעצמם.

עמותת מחשבה טובה חרטה על דגלה לקדם אוכלוסיות מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית בישראל על ידי חיבור שלהן לאפשרויות הרבות שמציעה הטכנולוגיה.

ראש עיריית יקנעם, מר סימון אלפסי:

“הישג מדהים ומעורר השראה. אני מברך את הנערות והנערים על ההישג הנפלא שמוכיח שעם אמונה ורצון, השקעה והתמדה אפשר לכבוש כל פסגה. העובדה ששלוש קבוצות מיקנעם הגיעו לגמר היא מדהימה. יקנעם התברכה במערכת חינוך מעולה ובנוער איכותי. אני גאה שתלמידי יקנעם מקבלים את החינוך הטוב ביותר החל מגני הילדים, בבתי הספר, במרכז המדעי וגם בפרויקטים כמו במרכז הטכנולוגי ובמעבדת החדשנות שפתחנו עם עמותת “מחשבה טובה”.

מנהלת אגף החינוך, ד”ר סימה ניסלבאום:

אומרים שכל הנחלים זורמים לים“, כמה נפלא שהחינוך ביקנעם מבוסס על חיבור בין  החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי על מנת לתת כמה שיותר אפשרויות לכל אחת ואחד למצוא את מקומו, לזהות את נקודות החוזק ומשם לצמוח. החיבור עם מחשבה טובה והפדרציות יחד עם שבילי הלב ובית הספר יצר מצב שקבוצה נפלאה  פיתחה אפליקציה מחוברת ברגישות יתרה לקהילה. נוער שמקדיש שעות רבות לחשוב על הדור המבוגר וכיצד לתרום לו.אני אוהבת את היםהזה. גאה מאד בערכיות והיצירתיות של המשתתפים“.

מנכ”לית מחשבה טובה, אורנית בן ישר:

מחשבה טובה גאה מאוד בקבוצת יוטק בכלל ובצוות הזוכה בפרט. הקבוצה עברה שנה לא קלה, בה למדה במשך כשלושה חודשים מרחוק. הנערים והנערות התמידו בלמידה וראינו כולנו את הפירות באירוע הגמר. תודה גדולה לשותפים שלנו בפרויקט שיחד יצרנו תוכנית איכותית ומקצועית לנוער ביקנעם. אנו בימים אלו מתחילים גיוס של קבוצה חדשה מוזמנים להצטרף!”.

חניך בקורס:

הקורס הזה היה מסע יוצא דופן, מסע שבזכותו רכשתי מיומנויות וכלים רבים, חיזקתי את עבודת הצוות שלי, את היצירתיות שלי, ואם אתחיל למנות את הדברים שרכשתי, לא רואה מתי אסיים את זה“.

צילום: דוברות עיריית יקנעם

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter