באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

נבחרה על ידי המוזיקה

נבחרה על ידי המוזיקה

ריקי גל היא הדיווה הישראלית האולטימטיבית ואלבום חדש המלווה בסיבוב הופעות נפלא הוא סיבה מצויינת לראיון עם מלכת הרוק המקומי. על הילדות במנזר, העבודה עם יהודה פוליקר ובעיקר על האלבום. ריקי גל דקה לפני כותרת בעיתון.

צילום: אוהד רומנו
צילום: אוהד רומנו

נערת הרוק הנצחית, ריקי גל הוציאה לאחרונה אלבום חדש בשם ‘ענבים כחולים’ האלבום החדש מלווה בסיבוב הופעות שבו גל מביאה לבמה את כל האנרגיות המאפיינות אותה מתחילת הקריירה ונותנת הופעה בלתי נשכחת הכוללת את שירי האלבום האחרון כמו גם את כל להיטיה המוכרים החל מ’בני ילד רע’, דרך ‘ילד אסור ילד מותר’ וכשריקי מגיעה  אל ‘נערת רוק’ הנהדר, הקהל פשוט משתולל.

‘ענבים כחולים’ מגיע 5 שנים אחרי אלבום האולפן האחרון של ריקי גל והוא כולל 11 שירים מתוכם כבר הכרתם את “ניצוצות” ו”דקה לפני כותרת בעיתון”. ארבעה שירים באלבום נכתבו ע”י ריקי גל (“מחשבות ב80 קמ”ש”, “מיליונר בת”א”, “עד אלייך” ו”דקה לפני כותרת בעיתון” יחד עם מאיר גולדברג). וכשהיא נשאלת האם היא לא מרגישה חשופה לשיר שירים שכתבה בעצה עונה גל “בכל האלבומים שלי כתבתי חלק מהשירים ואין לי הרגשה שאני חשופה. אני מביאה את עצמי בכל שיר שאני שרה”. על האלבום היא מספרת “זה אלבום אחר, שונה לחלוטין ממה שעשיתי עד היום בכל מובן. ביום בו הגעתי לביתו של יהודה פוליקר לתחילת עבודה שנמשכה כשנה וחצי, שנינו יושבים צמוד אל מול המקלדות, המיקרופונים, צגי המחשבים, הגיטרות ובצמוד למטבח. בישלנו לאט ובסבלנות אין קץ, עם כל המשתמע מזה, את התבשיל הקסום הזה שנקרא ” ענבים כחולים”.  עכשיו אנחנו מציעים לכם להצטרף ל”שולחן” ולהנות מארוחה ששנינו בשלנו באהבה גדולה. זה דיסק מאוד מיוחד מבחינתי מפני שיש בו המון סגנונות, גם רוק, גם בלדות וגם קצת מוטיבים יווניים שהכניס פוליקר”. לדברי גל, לא היה קשה לשכנע את פוליקר להפיק את האלבום “עבדנו יחד בעבר והיתה לנו הצלחה מאוד גדולה עם ‘היי שקטה’ ועם ‘תפילות הילדים’, כך שהכרנו זה את זו וברגע שבאתי אליו בהצעה לכתוב לי שיר או שניים, הוא כבר זה שהציע לי לעשות לי אלבום שלם ומאוד שמחתי”.

שירי הרוק שבתקליט מזכירים שריקי גל היא אחת הדיוות של הרוק הישראלי ומעלים את השאלה לאן נעלם הרוק בארץ “אני לא חושבת שהרוק נעלם הוא נמצא וקיים במועדונים. יש להקות רוק צעירות שבועטות לא מעט. יש גם שילובים של רוק עם ראפ ורוק עם מזרחי. באומנות בכלל ובמוזיקה בפרט יש תמיד תנודות”

צילום: אוהד רומנו
צילום: אוהד רומנו

לגל יש אמנם תדמית קצת מחוספסת אך מסתבר שמסתתרת בתוכה נפש רומנטית, היא מעידה על עצמה כי היא מאוד אוהבת את העונה הזו בשנה ” אני מאוד אוהבת גשם וחורף. אני נהנית לראות את הירוק שמבצבץ אחרי הגשמים. הסתיו והחורף זו תקופה של 4-5 חודשים מקסימים” וכשאני שואל אותה על התדמית הפרועה שלה היא טוענת כי היא בכלל לא מרגישה פרועה “אני מרגישה חופשיה”

גל נולדה בירושלים להורים שהגיעו מרקע חרדי, כבר בגיל צעיר התגרשו הוריה והיא נדדה בלא מעט תחנות, ביניהם שני קיבוצים ומנזר. את המנזר היא זוכרת כחוויה נפלאה למרות הנוקשות שאינה מתאימה לאופיה. גל מסבירה “אדם ששר וחי בעולם חופשי, שזכה להצלחות ואוהב את מה שהוא עושה אז כל מה שהוא עבר היה לטובה. תקופת המנזר היתה תקופה יפהפיה של שונות מוחלטת. זו היתה חוויה מאוד מעניינת וטובה”.

הרקע של גל כילדה שעוברת ממקום למקום אולי מסביר את העיסוק שלה בילדים עזובים הן בשיר ‘ילד אסור, ילד מותר’ והן ב’נערת רוק’ אלא שגל מתייחסת דווקא למה שהם עושים לאנשים אחרים ולא למה שהם עושים לה “אני לא מתרגמת את השירים הללו ואני חושבת שכל אחד מפרש אותם בדרך שלו, זו בדיוק העבודה שהשירים שלי עושים. משתמשים בהם בסדנאות טיפוליות, בתי חולים וזה מאוד משמח אותי מפני שזה אומר שהשירים אכן מדברים על בעיות של אנשים וההזדהות איתם היא הדרך הטיפולית שעוזרת ותומכת בנפשם של אנשים. זו ברכה אמיתית מפני שאני יודעת שדרך השירים הללו אני נוגעת באנשים” ריקי מוסיפה ומספרת על נערת רוק “נערת רוק הוא שיר בועט אבל אף פעם לא פחדתי לשיר אותו. אני ומתי כספי שעבד איתי על התקליט באותה תקופה מצאנו אותו במקרה. ישבנו בבית קפה בתל אביב שהיה בתוך חנות ספרים. השיר היה באחד העיתונים שהיו זרוקים בסל העיתונים. לא אמרנו מילה, היה ברור מהמבט שזה זה ושאנחנו הולכים לעשות את השיר הזה. אמרתי לו שמבחינתי היינו צריכים לעשות את השיר אתמול. השיר הזה כתוב כל כך יפה, כל כך רגיש וכל כך מזדהה עם הבלבול של אנשים צעירים, אוהבי רוקנרול וזה בדיוק מה שאני”.

לחלק מהקוראים זכורה ריקי גל כשופטת קשוחה בעונות הראשונות של כוכב נולד ומסתבר ששופטת קשוחה היא כנראה מורה מעולה, שכן גל שימשה כמורה בבית הספר לאומנויות ‘רימון’ ותחת ידיה עברו כמה מהזמרות היותר מוכשרות הפעילות כיום בארץ כמו דין דין אביב, קרן פלס ומירי מסיקה. גל שהיתה אחראית על כיתת ביצוע השירה והופעה על במה מפרגנת לכולן “כולן היו מאוד מוכשרות אבל זו שזיהיתי אצלה את הפוטנציאל הגבוה ביותר היתה מירי מסיקה. אני מאוד שמחה כשאני רואה תלמידות שלי מצליחות”

מה גרם לך להתחיל לעסוק במוזיקה?
“לא יודעת, זו קארמה. לא אני בחרתי במוזיקה, המוזיקה בחרה אותי”

מה עושה אותך מאושרת?
“אהבה, טבע, אומנות מכל הסוגים, בני אדם טובים ויפים ויופי גדול”

מה החלום שלך?
“החלום שלי מתגשם כל הזמן”

הופעות קרובות :

20.11.15 – רדי בר בית קשת

25.12.15- גריי יהוד

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter