באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

משלחות של עשרות ראשי ערים מהעולם ביקרה ביקנעם.

משלחות של עשרות ראשי ערים מהעולם ביקרה ביקנעם.

משלחת גדולה של עשרות ראשי ערים מהעולם, ובין היתר מארה”ב, קנדה,  טאיוואן, הולנד,  סנגל, סרביה, אלבניה, פנמה, אורוגוואי, טורקיה ועוד, ביקרה ביקנעם במסגרת כנס ראשי ערים בינלאומי שהוביל משרד החוץ בשיתוף עם מרכז השלטון המקומי.

DSC05261בחלק מהכנס השתתפו גם ראשי ערים מישראל וביניהם יו”ר מרכז השלטון המקומי וראש העיר מודיעין – מכבים – רעות חיים ביבס, וכן ראשי הערים והיישובים של נתניה, רעננה, חולון, יהוד מונוסון, טירת הכרמל, רמת ישי, שלומי דיר אל אסד, עוספייה, דליית אל כרמל ועוד.

הביקור היוקרתי החל בתיאטרון יקנעם. ראש העיר המארח, סימון אלפסי בירך את הקולגות שלו מעבר לים ואמר שיקנעם שמחה מאוד לארח אותם, והוסיף שהוא מעריך אותם אף יותר על שהגיעו במיוחד בתקופה זו. רה”ע אמר לאורחים שכאן הם יראו את ארץ ישראל היפה והטובה שרוצה וחותרת לשלום, כי זו ישראל האמיתית. רה”ע אמר לראשי הערים שיקנעם היא מודל לחיים בדו קיום וסיפר על שיתופי הפעולה  עם יישובים לא יהודיים שמקודמים בבתי החינוך, בגני הילדים, בקבוצת הכדורגל המקומית, בפארק התעשייה “מבוא כרמל” המשותף ליקנעם, מגידו, עוספייה ודליית אל כרמל, ועוד. רה”ע נתן לאורחים סקירה על יקנעם ודיבר בין היתר על היותו של היישוב יישוב קולט עלייה, על מפעל “סולתם” שקרס, ועל ההגירה השלילית שאפיינה את היישוב בשנות ה-80. אלפסי ציין שכבר אז האמין ביישוב וכחלק מחשיבה ארוכת טווח שלו הוחלט להקים כאן פארק הייטק, והרשות נתנה ליווי אישי לכל חברה שרצתה להגיע ליקנעם. רה”ע ציין שכיום יקנעם היא אחת הערים היפות והמבוקשות ביותר, והוסיף שיקנעם היא עיר חינוך מצטיינת, מרכז הייטק מוביל עם כמאה חברות, ומכאן יוצאים פיתוחי טכנולוגיה לעולם כולו במחזור שכיום עומד על כשישה מיליארד דולר בשנה. יו”ר המועצה האמריקנית ליהדות העולם, נשיא הקונגרס היהודי אמריקאי, ג’ק רוזן אמר שיקנעם היא עיר קטנה שעברה כברת דרך גדולה והצליחה מאוד בזכות החזון של רה”ע. בסיום הדברים ענה רה”ע לשאלות ראשי הערים שהתעניינו בהצלחת פארק התעשייה כאן. לארח מכן ביקרה המשלחת בפארק “מבוא כרמל” המשותף ואלפסי ציין שהוא רואה בפארק הזה פארק של אחדות ואחווה. מהנדסת העיר, עירית טלמור סיפרה על המיוחדות של הפארק, ושהוא חלק ממרחב ביוספרי. משם המשיכו כולם לביקור בחברת “ביוסנס וובסטר” ושמעו על פיתוחי הטכנולוגיה של החברה. יו”ר מרכז השלטון המקומי וראש העיר מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס בירך על הכנס ואמר שהוא מאמין שדרך השלטון המקומי אפשר להגיע להישגים רבים יותר מאשר דרך הממשל והוא מברך על הקשר שרקם עם רוזן. נשיא הקונגרס היהודי אמריקאי ג’ק רוזן אמר שהוא שמח להיות כאן. רוזן דיבר על חשיבות חיבור השלטון המקומי לכנס, וציין שמטרתו של הכנס היא להמחיש לראשי הרשויות מכל העולם שניתן לחיות ביחד, והאלימות שקיימת היא נקודתית ובשוליים ואינה מאפיינת את החיים במדינה. רוזן הדגיש שראשי רשויות מתארים מציאות אמיתית, והם מדברים ישירות לציבור כי הם מחוברים לשטח. רוזן ציין שבין ראשי הערים יש מנהיגים מאוד משמעותיים ולכולם יש פוטנציאל להגיע לגדולות, והם יכולים לפתור בעיות אפילו יותר מהממשלה עצמה. בין ראשי הערים שהגיעו לכנס היה גם ראש העיר של פונטה דל אסט מאורוגוואי, אנדראס ג’אפיפ שהוא ראש העיר היהודי הראשון בעיר. הפתיע במיוחד ראש העיר מוארט הזינדר ממחוז אינסטנבול שבטורקיה שציין שהוא חבר באופוזיציה לארדואן בארצו והסביר על החשיבות שברקימת יחסים בין ראשי ערים ממדינתו לאלו מישראל, ועל חשיבות תפקיד ראשי הערים כמגשרים.

ראש העיר, סימון אלפסי:

“שמחנו לארח כאן בבית משלחת מכובדת מאוד שהגיעה למרות המצב הביטחוני וראתה את ישראל ויקנעם היפה. לכנס חשיבות רבה כי ראשי הערים הללו יהיו שגרירים שלנו במדינתם ויספרו את האמת ולא מה שמוצג בתקשורת. אני מאמין שמכאן ייצאו שיתופי פעולה, הן בין הערים השונות והן בין המדינות לחברות ההיי טק. אני מודה למשרד החוץ, למחלקה לקשרי חוץ במרכז השלטון המקומי, וליו”ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס על שבחרו בנו לארח את הכנס”.

יו”ר מרכז השלטון המקומי, וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, חיים ביבס:

“השלטון המקומי מהווה דוגמא למנהיגות אחראית ומשמש קול שפוי העומד מול הספינים הפוליטיים וההצהרות שמבטאים הפוליטיקאים לאחרונה. ראשי הרשויות הם המפתח לשיתוף פעולה ולהרגעת הרוחות בעת המתוחה הזו, הם אלו הקשובים לתושבים ורואים את הנעשה בשטח מדי יום. חיזוק הקשרים הבינ”ל עם ערים ברחבי העולם הוא צעד משמעותי שיתרום לביסוס והעשרת העשייה הציבורית של השלטון המקומי בישראל”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter