באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מרכז רפואי העמק: ללדת בקיסרי, להרגיש כמו בטבעי

מרכז רפואי העמק: ללדת בקיסרי, להרגיש כמו בטבעי

לראשונה בארץ, במרכז רפואי העמק מבצעים ניתוח קיסרי הכי קרוב ללידה טבעית בשיטת ‘עור לעור’. מנהל חדרי הלידה בבית החולים ” הגישה הזו נותנת פתרון נהדר למצוקה אמיתית של אימהות שמעוניינות לראות את הלידה, להרגיש את התינוק על גופן ממש כמו בלידה טבעית ולהניק סמוך ללידה”.

מהרגע שאישה יודעת שהיא בהריון, היא מתכוננת לרגע השיא – ללידה הטבעית שמיד אחריה היא תפגוש את תינוקה, וייווצר ביניהם הקשר והחיבור הראשון. אולם כ- 20% מהלידות בישראל ובעולם מסתיימות בניתוח קיסרי מסיבות שונות כגון: תנוחת העובר ברחם, גודל העובר, ניתוח בלידה קודמת וסיבות מגוונות אחרות.  במרבית בתי היולדות בארץ ובעולם עדין נהוג לבצע את הניתוחים הקיסריים בגישה השמרנית, שלפיה קיים חוצץ גדול בזמן הניתוח אשר לא מאפשר ליולדת לראות את הניתוח, והמפגש הראשון בין האם לתינוק הוא קצר וחטוף, ומיד לאחריו נלקח התינוק על ידי הצוות של התינוקייה, ובדרך כלל יעברו שעות ארוכות עד לרגע שבו האם תאחז בידיה את הרך הנולד. גישה זו מצריכה היערכות מוקדמת והתארגנות של כל אנשי הצוות המעורבים בניתוח ובהם הרופאים המרדימים, רופאי היילודים, המיילדות, ואחיות מהתינוקייה ולכל אחד תפקיד חשוב במעגל הזה.

ראיד סלים
צוות הרופאים והאחיות של חדר הלידה. צילום: דוברות מרכז רפואי ‘העמק’

לדברי פרופ’ משנה קליני ראיד סלים, מנהל חדרי הלידה, בחטיבת נשים ויולדות בניהולו של פרופ’ אליעזר שלו, “הניתוח הקיסרי הטבעי זו גישה חדשה שהחלה באוסטרליה, ואנחנו בעמק אימצנו בחום ומציעים אותה ליולדות שמסיבות שונות נאלצות ללדת בניתוח קיסרי מתוכנן. הגישה הזו נותנת פתרון נהדר למצוקה אמיתית של אימהות שמעוניינות לראות את הלידה, להרגיש את התינוק על גופן ממש כמו בלידה טבעית ולהניק סמוך ללידה”.

ד”ר יוליה כרמלי, אחראית תחום מיילדות במחלקת ההרדמה וחדרי הניתוח מסבירה שהניתוח קיסרי הטבעי דורש מהרופא המרדים תכנון והערכות מוקדמת וייחודית בכדי לאפשר ליולדת ליהנות מהרגעים הראשונים של המפגש עם התינוק. “אנחנו משתמשים בטכניקה של הרדמה המאפשרת לאשה להישאר פעילה ושותפה בלידת התינוק. הרופא המרדים מלווה את האישה רגשית ומקצועית מהדקה הראשונה של הכניסה לחדר ניתוח ועד תום הניתוח”.

בדומה ללידה הטבעית, גם בניתוח הקיסרי הטבעי משתתפת מיילדת מחדר הלידה, “המיילדת נוטלת את התינוק מידיו של הגניקולוג, מניחה אותו על פלג גופה העליון של האם ומשגיחה על האם והתינוק בזמן שהגניקולוג ממשיך לתפור את הרחם ואת החתך של הניתוח. במובן זה ההליך דומה מאד ללידה, ובשעה שהאם חווה רגעי אושר אימהיים עם תינוקה שמונח עליה, הניתוח למעשה נמשך”, מסבירה אילנית ברקוביץ, אחות אחראית בחדר הלידה.

לדברי יעל עמיר, אחות אחראית במחלקת התינוקות: “נשים שעוברות ניתוח קיסרי טבעי מעוניינות בדרך כלל להניק כמה שיותר סמוך ללידה ורוצות שהתינוק יקבל רק חלב אם, וגם לכך מצאנו פתרון. כמה שעות לפני הניתוח המתוכנן, אחות מהתינוקייה שלנו מגיעה אל האישה ההרה ומסייעת לה לשאוב חלב אם, זהו הקולוסטרום המזין והעשיר. את החלב אנו שומרות בתנאים סטריליים ולאחר הניתוח, אנו מאכילות את התינוק בחלב האם, עד שהאם מסיימת את ההתאוששות מהניתוח והיא מוכנה להניק בעצמה. כאשר האם מועברת מחדר ההתאוששות אל המחלקה, ממשיכות אחיות ויועצות ההנקה שלנו להביא את התינוק אל האם ומסייעות לה בהנקה, עד שהאם קמה מהמיטה וחוזרת להיות ניידת”.

“נשים שכבר עברו אצלנו את הניתוח הקיסרי הטבעי מדווחות שזוהי חוויה הכי קרובה ללידה, ואחד היתרונות הבולטים הוא שההתאוששות מהניתוח הופכת יותר קלה משום שהאם פחות עסוקה באי הנוחות ובכאבים שנלווים לניתוח, וכולה עסוקה באימהות ובטיפול בתינוק כבר מן הרגע הראשון”, מסכם פרופ’ משנה ראיד סלים.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter