באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מפרץ חיפה: פורום חברי מועצות יפעל למניעת הזיהום

מפרץ חיפה: פורום חברי מועצות יפעל למניעת הזיהום

הוקם פורום חברי מועצות במפרץ חיפה על מנת לפעול לעצירת זיהום האוויר באזור. בין הדרישות: העברת חוות המיכלים מאלרואי, ניטור כל 28 החומרים המזהמים והכרזה על מפרץ חיפה כעל אזור מוכה זיהום.

חדשות YCOM: במפגש של פורום חברי מועצות בערי מפרץ חיפה שהתקיים השבוע בקרית טבעון, נכחו עשרות חברי מועצה ממרבית היישובים הנפגעים מזיהום האוויר וסכנות המפעלים והמתקנים במפרץ בניהם ממועצת עיריית חיפה, נשר, קרית מוצקין, קרית ביאליק קרית ים, קריית חיים, שפרעם, ממועצת זבולון, כפר חסידים, נופית וחברי המועצה מקרית טבעון . במפגש הביעו חברי מועצה רבים זעם רב על המצב הקיים וההחמרה המתמשכת במצב התחלואה והסיכון הנגרם מפעילות התעשייה המזהמת במפרץ. הוחלט כי חברי המועצה יחברו יחדיו לפורום מאבק משותף בכדי להביא לשינוי בהתייחסות הממשלה, הכנסת והרשויות המקומיות למפרץ חיפה ולבעיית זיהום אוויר שבו. למפגש הגיע גם יו”ר הכנסת לשעבר חבר המועצה היום מנשר דן תיכון אשר חשף בפני הנוכחים כי מאחורי התוכנית להרחבת המפעלים עומדים שיקולים אינטרסנטיים של בעלי הון  לדברי תיכון: “מקריבים את התושבים על מזבח ההון הגדול והמוות מתהלך ברחובות . הוא נכנס בשקט , הוא לא דופק על הדלת” .

זיהום אוויר
יו”ר וועדת איכות הסביבה של קרית טבעון, עמית אפרתי בכנס. צילום: יח”צ

במפגש טבעון הוחלט על כמה צעדים דחופים ביניהם הודעה שיצאה עם מסר שבו חברי המועצות נבחרי הציבור לא יושבים בשקט ופועלים בנושא בכך שכל אחד לוקח על עצמו לדבר עם כל מי שהוא מחובר אליו מפלגתית ועם כל אחד מתושביו שיפעל למען שינוי המצב ועצירת התכניות שהולכות להגדיל לנו את הזיהום ואת כמות המחלות אצל מבוגרים וילדים. וכן לרתום את כל התושבים בכל הערים והמועצות במפרץ לפעילויות השונות ולהפגנות כגון הפגנת הענק שתתקיים ביום ראשון הקרוב בערב בקריית חיים.

בתום הכנס הוציאו המשתתפים הודעה משותפת לפיה: “חברי הפורום  מייצגים כנבחרי ציבור אוכלוסייה המונה למעלה מ- 800 אלף תושבים שחשופה מדי יום לזיהום אוויר חריג הנפלט מארובות ומיכלי המפעלים והמתקנים במפרץ חיפה, ולסכנת מוות מממשית עקב ריכוזי החומרים המסוכנים העצומים והקטלניים במפרץ. תושבי האזור דורשים כי שמירת ביטחונם ובריאותם של התושבים תעמוד בראש סדר העדיפויות לפני כל שיקול חשוב אחר ותשפיע על התכנון הכולל”.

כמו כן הציבו חברי המועצות חמש דרישות: “הכרזת אזור מפרץ חיפה וסביבותיו כאזור מוכה זיהום, על פי חוק אוויר נקי והקצאת המשאבים הנדרשים לטיפול בהפחתת פליטות המזהמים ע”פ התקנים והתנאים של ה OECD, הקצאת תקציבים מיידים  לניטור כל 28 החומרים המסוכנים אותם דורש חוק אוויר נקי כאשר כיום מנוטרים שמונה חומרים בלבד, פינוי מיידי של חוות מיכלי הדלק בקרית חיים ובאלרואי שבקרית טבעון, עצירה מידית של כל התוכניות להוספת מתקנים מזהמים ומסוכנים חדשים במפרץ חיפה עד לסיום עבודתה של ועדה ממלכתית לבחינת עתידו של המפרץ. לרבות בחינת ההשפעה המצרפית של כל התכניות על זיהום האוויר במפרץ חיפה, הקמת ועדה ממשלתית ממלכתית  ובה יהיו חברים מומחים רלוונטיים ונציגי ציבור מהאזור הבקיאים היטב בנעשה במפרץ, לבחינה כוללת ומקיפה של כל התוכניות העתידיות במפרץ חיפה במטרה  להפחית משמעותית  את  זיהום האוויר מכל מקורות הזיהום והפחתה משמעותית בריכוזי החומרים המסוכנים באזור. הועדה תגיש מסקנותיה עד מרץ 2016 והן תקבלנה תוקף חוקי בכנסת”.

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter