באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מפרץ חיפה: זיהמו וישלמו

מפרץ חיפה: זיהמו וישלמו

המשרד להגנת הסביבה הטיל על נמל חיפה קנס כספי בסך 3,660,800 ₪ בשל פריקת אניות בניגוד להוראות חוק אוויר נקי• במשך חודשים התעלמה הנהלת הנמל מהוראות המשרד וגרמה למפגעי אבק וזיהום אוויר בזמן פריקת סחורות• ענני האבק התפשטו גם לאזורי מגורים וסיכנו את בריאות התושבים.

 לאחר שהטיל קנס בסך 1.8 מליון ₪ על חברת דור כימיקלים, הודיע המשרד להגנת הסביבה כי הוא מטיל קנס כספי גם על נמל חיפה. הקנס בסך 3,660,800 ₪ מוטל בשל פריקת סחורות בניגוד לחוק. לטענת המשרד התעלמה הנהלת הנמל מההוראות במשך חודשים וגרמה למפגעי זיהום אוויר שהתפשטו גם מעבר לגבולות הנמל אל אזורי מגורים. כזכור כבר לפני חצי שנה פורסם בחדשות YCOM כי דו”ח של הקואליציה לבריאות הציבור מצא כי הנמל הוא המזהם הגדול ביותר מבין מפעלי המפרץ.

ענן האבק שבגינו נקנס הנמל. צילום: איה הכט המשרד להגנת הסביבה
ענן האבק שבגינו נקנס הנמל. צילום: איה הכט המשרד להגנת הסביבה

במקרה הנוכחי מדובר בחלקיקים נשימים, מסוכנים לבריאות האדם, העלולים לחדור לדרכי הנשימה. המשרד להגנת הסביבה דרש מהחברה לנקוט בכל האמצעים למניעה וצמצום זיהום אוויר בנמל ובכלל זה להתקין טכנולוגיות מיוחדות המפחיתות פליטת אבק בזמן פריקת סחורות מאוניות ולפרוק סחורות אשר עלולות לגרום למפגע אבק ברציפים המרוחקים ביותר מאזורי מגורים. אמצעים אלה לא הותקנו בנמל כמו כן גם הדרישות של המשרד להגנת הסביבה להתקין מצלמות לניטור ובקרה והכנת תוכנית לביצוע דיגומי אוויר לריכוזי אבק בסביבה. במהלך השנה האחרונה פקחי המשרד להגנת הסביבה דווחו ותעדו את המפגעים שנגרמו כתוצאה מפריקת תערובות מזון לבעלי חיים ותירס. באחד המקרים ובניגוד לנהלים נפרקה סחורה למיכלים פתוחים והתפזרה תוך היווצרות ענני אבק. למשרד להגנת הסביבה הגיע תלונה של אזרח תושב העיר התחתית בחיפה המתגורר כ- 300 מטר מהנמל, על חלקיקים צהובים שנחתו בביתו וגרמו לו לתחושת מחנק. לאור הצטברות המקרים וההפרות הוחלט במשרד להגנת הסביבה להטיל על הנמל עיצום כספי גבוה.

מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה דוד לפלר: “לצד אכיפה בלתי מתפשרת אנחנו מכינים תוכנית לאומית להפחתה נוספת בזיהום האוויר באזור מפרץ חיפה. תושבי חיפה צריכים לדעת שגם כשהאבק התקשורתי יפוזר יש מי שדואג ומטפל בהם”

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter