באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מכללת אורנים : “מקיר לקיר”

מכללת אורנים : “מקיר לקיר”

‘הקיר’, מצופה טיח אפור בגובה 2 מטר וברוחב של 4 מטרים, ניצב במרחב הפתוח, אינו חלק משום מבנה. כל ייעודו הוא לשאת עבודות אמנות עכשוויות.

הקיר הוקם על גבעה בקצה הגן הבוטני הצופה על הר הכרמל ועל שדותיו של קיבוץ שער העמקים, המהווים פרוזדור אקולוגי בין עמק יזרעאל ועמק זבולון. באופק – מפרץ חיפה והמפעלים הפטרוכימיים הניצבים בלב אזור עירוני וגורמים לזיהום אויר לתושביו .

מיזם זה הינו תוצאה של שיתוף פעולה בין הגן הבוטני במכללת אורנים ובית הספר התיכון “שקד”  בקרית טבעון. מטרתו ליצור נקודת מפגש תרבותית. הקיר מהווה במה לביטוי חופשי אמנותי של תלמידים , סטודנטים ואומנים, על הקשר שבין אדם, טבע וסביבה.

הקיר מצופה טיח אפור בגובה 2 מטר וברוחב של 4 מטרים. הוא ניצב במרחב הפתוח, אינו חלק משום מבנה. כל יעודו הוא לשאת עבודות אמנות עכשוויות, על חזיתו הקדמית ו/או על חלקו האחורי. כדי להגיע אליו יש לעבור דרך מגוון הצמחים הגדלים בגן הבוטני  תוך חשיפה לקסמו ויופיו של טבע המקום. עבודות האמנות ניצבות ברצף שבין היופי הטבעי , יצירת האמנות של הבריאה, לבין יצירת האמנות של האדם. מיקומו של הקיר בנקודה הצופה על סביבה החשופה ללחצי השפעתו של האדם, מאפשרת שיח בנושאים הקשורים למערכת היחסים בין האדם לבין הטבע המקומי שבסביבתו, כולל ההיבט הפוליטי.

סטודנטים לאמנות וסטודנטים מתחומים אחרים במכללת אורנים, תלמידי תיכון שקד, אמנים ישראלים ואמנים בינלאומיים, כולם מוזמנים להביא לידי ביטוי את החזון שלהם בנוגע ל”קיר” .

המושג “קיר” עשוי לרמוז על קירות וחומות ידועים אחרים העולים בדעתנו כחומות של הפרדה. חומת ברלין, או החומה המפרידה בין ישראלים לפלסטינאים לאורך קילומטרים במדינת ישראל. אולם, מטרתו של ה”קיר” הזה הוא  דווקא לייצג את יכולתו של האדם לגבור על חומות והפרדות, ליצור במשותף ולחלוק דיעות ורעיונות. את הקיר הזה ניתן להקיף סביב, לראות אותו משני צידיו, כלומר, פרספקטיבה חדשה נפתחת למתבונן.

מרכיב משמעותי נוסף במיזם הנוכחי הוא  בניית קירות נוספים במקומות נוספים. מתוכננים כרגע עוד קירות: בשטוטגרט, ברלין, פריס ונצרת. הכוונה היא לפרוש בעולם רשת “מקיר לקיר”. על גבי הגלריות הפתוחות הללו אפשר יהיה להיפתח לרעיונות חדשים, להפרות ולהעשיר אחד את השני. הפרויקט כולו יתועד בצילום ובסרט תעודה שייפתחו רשת נוספת של קשר.

בשנות השישים, בגרמניה, קבוצה של אמנים עזבה את הגלריות המסורתיות ויצאה החוצה כדי  לעבוד באתרים עירוניים פתוחים, או בטבע. האמן יוזף בויס היה אחד הכוכבים של תנועה זו. הוא זה שתבע את המונח ” פיסול חברתי” ובכך הגדיר מחדש את המושג “אמנות”.

עבודות כמו “משאבת הדבש במקום העבודה” או “7000 אלונים” שהוצגו בקאסל, מביאות לידי ביטוי את משאלתו של האמן לפעול באופן ישיר בתוך הקהילה האנושית, או יותר מכך – לראות את פעילות עיצובן של קהילות וחברות אנושיות כעבודת אמנות.

יוזף בויס הוא אביו הרוחני של “הקיר”. הוא נהג לומר: “כל אחד הוא אמן”. מכאן שכולם משתתפים בפרויקט הפיסול החברתי הזה שנקרא “מקיר לקיר.  גם הגננים שדואגים לצמחים בסביבה, הם אמנים.

פרויקט “מקיר לקיר” רואה עצמו מחוייב למשנתו של יוזף בויס, תוך כוונה  שהאמנים והעבודות שייבחרו, ייתרמו לדרך בה אנו מסתכלים על קירות – משני הצדדים, ומפסלים ביחד את חיינו המשותפים.

יזמים ואחראים על המיזם הם סטפן קולה (בי”ס שקד) וד”ר מוקי גרוס (מנהלת הגן הבוטני במכללת אורנים).

בהקמת ‘הקיר’ נעזרו אנשי הגן בסטודנטים, תלמידים ותושבי הסביבה, שהגיעו לעבוד בהתנדבות בבניית טראסות לישיבה וטיפוח סביבת המקום.

הכניסה לגן חופשית ופתוחה גם לציבור הרחב שאינו קשור למכללה.

הגן הבוטני בקמפוס מכללת אורנים הוקם בשנת 1958 על ידי הקרן הקיימת לישראל, כחלקת איקלום לעצים שהובאו מרחבי העולם. סביב חלקת האיקלום צמח גן לתפארת, המשתרע היום על 40 דונם ומכיל לא פחות מ-900 מינים של צמחים.

הגן הוא ריאה ירוקה בלב הקמפוס, המשמשת למחקר בנושא טבע, מדע וסביבה ולעיתים אף לבילוי ייחודי. הגן מהווה נכס יקר ומשאב בלתי נדלה למגוון פעילויות מסוגים שונים. הוא משרת במהלך השנים את הסטודנטים בקורסי טבע וביולוגיה, את הילדים המחוננים המגיעים אחת לשבוע למכללה, את ילדי הקייטנות בחודשי הקיץ, את תלמידי הגנים ובתי ספר בסיורים, וכן סקרנים, מתבודדים, זוגות אוהבים, ומבקרים.

במהלך השנה מתקיימים בגן פעילויות שונות לקהל הרחב, כמו טיבוע ציפורים, קורס ‘רישום בוטני’, קורס הכרות עם צימחי מרפא, סיורים ב’שביל השירה’ ובגן הביומימיקרי היחיד במדינה.

 

הקמת הקיר:

https://www.youtube.com/watch?v=48ea6UF-dbA

 

ביום חמישי, 17.12 בשעה 14:00 תתקיים ההשקה של ‘הקיר’.

העבודה הראשונה שתוצג במקום היא עבודתו של האמן יונתן אופק.

אופק בנו של הצייר והפסל אברהם אופק ז”ל, נולד בשנת 1973 בירושלים. את ילדותו העביר בין ירושלים, רומא וחיפה. הוא ללמד בבצלאל ובאוניברסיטת חיפה ובמשך שנים עבד כרועה צאן, השתלם ביציקות ברונזה ושימש שוליה למספר אמנים מובילים. יונתן הציג בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות ועבודותיו מצויות באוספים שונים. הוא זכה במספר פרסים וכיום יוצר וחי עם משפחתו במושב אניעם שברמת הגולן.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter