באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מגידו: תוצאות ראשונות לפרויקט הפרדת הפסולת

מגידו: תוצאות ראשונות לפרויקט הפרדת הפסולת

בדיקת יעילות הפרדת הפסולת במועצה האזורית מגידו גילתה כי איכות הפסולת האורגנית המופרדת הינה 100%. מדובר בתוצאות מעולות  יחסית לרשויות האחרות בהן מתבצעת הפרדה.

המועצה האזורית מגידו הינה אחת הרשויות הראשונות בארץ אשר עברו להפרדת פסולת במקור אלא שבניגוד לשאר הרשויות שעדיין מתקשות למצוא פתרונות קצה אפקטיביים, במועצה מטפלים בפסולת האורגנית בעצמם. הפסולת האורגנית הנאספת בישובי המועצה, מועברת לאתר מרכזי במועצה, שם היא הופכת לקומפוסט ולאחר

הפרדת פסולת במקור
משמר העמק, לא כולם מפרידים. צילום: מיכאלי

מכן חוזרת אל גידולי השדה והמטעים שבקיבוצי ומושבי המועצה.

נכון לרגע זה רק כמחצית מישובי המועצה נכנסו לפרויקט הפרדת הפסולת והישובים הנוספים אמורים להצטרף אליהם בשבועות הקרובים. אלא שבמועצה החליטו לבדוק האם אכן הפרויקט מוצלח וכיצד ניתן לשפרו ולכן שכרו חברה חיצונית אשר תבדוק את יעילות הפרדת הפסולת במקור בישובים . עורכי הסקר בדקו  את איכות הפרדת האשפה על פי המצוי בפחים הירוקים  והאם התושבים הפנימו את המסרים של תהליך ההסברה. עורכי הסקר שמו דגש על  איכות הפסולת האורגנית בפחים החומים,  הרכב הפסולת בפחים הירוקים, היקף הפסולת בעלת פוטנציאל המחזור בפחים הירוקים  והיקף הפסולת האורגנית בפחים הירוקים. החברה בחרה פחים באופן אקראי , שקלה את הפחים החומים ובדקה את תכולתם, רוקנה את  הפח הירוק, מיינה את הפסולת ושקלה את כל המרכיבים.

במסגרת הבדיקה נסקרו שלושת הקיבוצים הראשונים שנכנסו לפרויקט הפרדת האשפה במועצה: גבעת עוז, משמר העמק והזורע. בכל קיבוץ נסקרו שלוש עמדות כאשר בכל עמדה היו בין פח אחד לשני פחים חומים ובין פח אחד לחמישה פחים ירוקים. בסה”כ נסקרו 9 עמדות ובהן 13 פחים חומים ו- 24 פחים ירוקים. על פי התוצאות איכות הפסולת האורגנית בפחים החומים עמדה על 100% , מה שמצביע על כך שהתושבים שכן ממחזרים עושים זאת בצורה טובה ויעילה ואינם זורקים לפחים החומים פסולת שאינה אורגנית. מצד שני, הממצאים הפחות טובים של הסקר נמצאו בפחים הירוקים. בגבעת עוז נמצא כי 43% מהפסולת בפחים הירוקים היתה פסולת אורגנית, בקיבוץ הזורע נמצא כי 47.7% מהפסולת בפחים הירוקים היתה פסולת אורגנית ואילו במשמר העמק 84.9% מהפסולת בפחים הירוקים היתה אורגנית. נתונים אלה מצביעים על כך שלא כל התושבים מפרידים פסולת וכי ניתן להוריד את עלויות ההטמנה של המועצה הרבה יותר כשכותבי הדו”ח מעריכים כי ניתן להוריד אותן ב-80%.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter