באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מגידו: הצבאים חוזרים הביתה

מגידו: הצבאים חוזרים הביתה

רשות הטבע והגנים שחררה במרחב הביוספרי רמות מנשה מספר צבאים שחלקם נמצאו בבתים פרטיים ביו”ש במהלך הנסיון למצוא את הנערים החטופים וחלקם עופרים שננטשו על ידי האמהות לאחר שבני אדם נגעו בהם.  

לאחרונה שוחררו באזור רמת מנשה מספר צבאים וצביות, שחלקם נמצאו בבתי תושבים ביו”ש, במהלך החיפוש אחר הנערים החטופים וחלקם עופרים שנאספו מהטבע, לאחר שעברו טיפול ושיקום ובתקווה שימצאו את מקומם ויחדשו את חייהם בטבע. בן רוזנברג, אקולוג מרחב כרמל ומנהל החי בר ובעבר פקח רשות הטבע והגנים באזור, מספר: “בארץ נאספות הרבה חיות בר פצועות, אותן מביאים לבית החולים לחיות בר, המשותף לרשות הטבע והגנים (רט”ג) והספארי ברמת גן. צבאים מגיעים אלינו או לבית חולים, בעיקר משלושה מקורות. האחד, מהבר, בעקבות דריסה או פציעה אחרת. השני, כאלה שמוחזקים בצורה לא חוקית על יד אנשים והמקור השלישי הוא של אנשים טובים, שמטיילים ורואים עופרים קטנים, חושבים שהם נטושים ואוספים אותם. חשוב להדגיש שאלה אינם עופרים נטושים, אלא גורים שהאם מחביאה בשיח ובאה כל פעם להניק אותם. מאוד אך ברגע שנוגע בהם אדם האם נוטשת את הגור”.

מרחב ביוספרי
הצבאים במהלך האקלום. צילום: ישי בן יוחאי.

את הצבאים מביאים למספר מכלאות  איקלום שאחת מהן נמצאת ברמת מנשה. במכלאת האיקלום מטפלים בהם ועוקבים אחריהם, כדי לראות שהם אוכלים, מתפקדים וכו’. כעבור כחודש, אם הכל בסדר, פותחים להם את השערים לטבע. זה נקרא שחרור רך. רט”ג מצמידה משדר לכל פרט בוגר, כדי לעקוב אחריו בתקופה שאחרי השחרור. בן מספר כי ביום שבו פתחו את המכלאה לצביות שנאספו ביו”ש ושוקמו, הגיעה צביה מן הבר, הן עמדו אחת מול השנייה הסתכלו זו על זו ויצאו יחד לטבע. בן: “יש באזור אוכלוסייה טבעית ואנחנו רוצים לחזק אותה ושתגדל. נכון להיום, לצערי, אני בתחושה שהאוכלוסייה הזו קטנה”. מאז ששוחררו הצבאים לטבע, ידוע לבן ואנשיו על שני צבאים שנטרפו וצביה אחת שנדרסה, במהלך מסיבה גדולה שהתקיימה באזור. שתי צביות עדיין שורדות. “הצבאים שוחררו לשטח ליבה במרחב הביוספרי, שאנחנו מנסים לקדם כשמורת טבע. כדי שנוכל לשמור ככל היותר על חיות הבר בכלל והצבאים בפרט. הצביה הראשונה ששיחררנו, נמצאה דרוסה לאחר מסיבה שנערכה בטבע. מה שמוכיח כמה חשוב להכריז על השטח כשמורת טבע. שני הדברים החשובים הם, אחד לא לאסוף עופרים שנראים נטושים ושניים ולקדם הכרזה על שמורות טבע, זאת על מנת שנוכל לאכוף את החוק ולשמור שבשטחי המחייה שלהם, לא יסעו ויתפרעו כלי רכב 4*4, לא יתקיימו מסיבות, למנוע צייד וכדומה וכמובן למנוע פיתוח תשתיות בלב השטח הפתוח. היינו מאוד רוצים לראות את אוכלוסיית הצבאים באזור הולכת ומתפתחת ואנחנו מאמינים שזה אפשרי ושזה בידינו” אומר בן.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter