באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מגדל העמק: רשות ניקוז ונחלים קישון מנעה התמוטטות קברים בבית העלמין

מגדל העמק: רשות ניקוז ונחלים קישון מנעה התמוטטות קברים בבית העלמין

מי נחל צבי החלו לחלחל אל מתחת לבית העלמין בעיר ואנשי רשות ניקוז ונחלים קישון פעלו כדי לייצב את ערוץ הזרימה ולמנוע התחתרות של מי הנחל אל מתחת לשטח הקברים

בית העלמין של מגדל העמק היה נתון בתחילת החורף בסכנת קריסה. הסיבה לכך היתה חלחול איטי ומתמשך של מי נחל צבי הסמוך אל מתחת לשטח הקברים במקום. פעולה נמרצת של אנשי רשות ניקוז ונחלים קישון, לייצוב גדות הנחל ולשמירה על ערוץ הזרימה, מנעה בסופו של דבר את הפגיעה החמורה בעשרות רבות של קברים. אין ספק כי בית העלמין היה נפגע באורח חמור מגשמי הסערה הנוכחית לולא הטיפול אנשי הרשות. נחל צבי זורם מכיוון הרי נצרת אל עבר הקישון. בדרכו חולף הנחל על פני בית העלמין של מגדל העמק המצוי בשטח גיאוגרפי נמוך יחסית. בשל הפיתוח המואץ של מגדל

פעולה מהירה של הרשות
נחל צבי לאחר הסדרתו. צילום: רשות ניקוז ונחלים קישון

העמק וסביבתה, הלכו והצטמצמו השטחים שבהם התאפשר למי הגשמים לחלחל באופן טבעי אל בטן האדמה. בשל כך, גברה מאד הזרימה בתוואי ערוץ נחל צבי ובהגיעו אל שטח בית העלמין הצטברו בו כמויות גדולות מאד של מים. בשל הלחץ הגדול על הנחל, החלה התחתרות אשר גרמה לגדותיו להתפורר ומים רבים חילחלו אל עבר בית העלמין. כאשר הוזעקו אנשי רשות ניקוז ונחלים קישון לטפל בבעיה, החשש היה כי ההתחתרות תגרום לקריסת קברים המונית בבית העלמין של מגדל העמק.
אנשי רשות ניקוז ונחלים קישון יצרו תוכנית לחיזוק משמעותי של גדות נחל צבי באזור המדובר באמצעות אבנים מסותתות שנבנו כמסלעה על גדות הנחל. העבודה החלה לפני כשלושה חודשים והושלמה בשבועיים האחרונים. כחלק מהפרויקט, נפתרה גם בעיית הגישה אל בית העלמין לקבורה אזרחית. אנשי רשות ניקוז ונחלים קישון בנו במקום גשר אשר חוצה את נחל צבי.
מנכ”ל רשות ניקוז ונחלים קישון, חיים חמי, אמר השבוע: “נחל צבי הוא עורק ניקוז משמעותי בעמק יזרעאל. נדרשנו לפעולה זריזה ולפתרון יסודי של בעיית ההתחתרות במקום. עשינו זאת בתיאום ובשיתוף פעולה מלא של אנשי העירייה ותוך גילוי רגישות בשל מורכבות הנושא”.
ראש עיריית מגדל העמק, אלי ברדה אמר: “אני מברך על שיתוף הפעולה המצויין עם רשות הניקוז שעושה עבודה טובה בכל המרחב. כאשר נדרשה כאן פעילות דחופה לפתרון הבעיה בנחל צבי, הם נרתמו בזריזות ונתנו מענה מקצועי ואיכותי”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter