באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מגדלים בריא יותר

מגדלים בריא יותר

גידול משמעותי בשימוש חקלאי בשרוולי גידול מנותקים מהקרקע המאפשרים הפחתת הדברה
חלק מטרנד הבריאות העולמי? עם עליית המודעות לצורך בצמצום הזיהום ושמירה על איכות הסביבה, בחברת ‘טוף מרום גולן’ מדווחים, כי בהזמנות מצעי גידול לקראת שתילות החורף נרשם שינוי מגמה, מגדלים רבים החליטו להפסיק לגדל בקרקע המסורתית ומעבר לגידולים במצעים מנותקי קרקע. לקראת העונה הקרובה נרשם גידול בהזמנת שרוולי גידול (גרובגים בשפה המקצועית) המאפשרים גידול מנותק מהקרקע, בעל יתרונות פיקוח, סניטציה, בריאות והפחתת הוצאות.
“מצע הקוקוס הינו אורגני וידידותי לסביבה ומפחית באופן משמעותי את הצורך בשימוש בחומרי הדברה מפני מזיקים, דבר המאפשר גידול איכותי ובריא הרבה יותר לצרכן” מציין יוני אוסרוביץ אגרונום טוף מרום גולן ומוסיף: “המצע המנותק יוצר חייץ בין שורשי הגידול (לדוגמה- עגבנייה) לקרקע המאולחת ומאפשר הפחתה בהדברה ולעתים ללא צורך כלל בהדברה, כך שניתן לטפח גידול של תוצרת נקיה ממזיקים, בריאה מחומרי הדברה ועל ידי שיטה זו גם שמירה על הסביבה בהפחתת המזהמים במי התהום”.
עוד מציין אוסרוביץ, כי במצע מנותק מהקרע קיימת אחיזה גבוהה יותר של הצמח וכן אספקת מים זמינה לצמח, תכולת אוויר גבוהה במתחי מים נמוכים, צפיפות גושית נמוכה והמצע עצמו במשקל קל. כמו כן קיימת מוליכות הידראולית (ברוויה) גבוהה לצורך ניקוז יעיל ומהיר והקניית יכולת עיגון לצמח.
מלבד היתרון הבריאותי של הפחתת שימוש בחומרי הדברה והרחקת הגידול ממזיקי קרקע, מדובר בחיסכון עבור המגדל, שכן אינו נאלץ להשקיע כספים ברכישת חומרי ריסוס ובתהליך ריסוסם על הגידולים. המצב האיכותי מאפשר לחקלאי גם חיסכון בשימוש במים. כמו כן המצעים נמצאים בזמינות קלה יחסית.
ה’גרובגים’, שרוולי המצעים המנותקים, מיועדים לגידול ירקות באופן אינטנסיבי. לאור מידותיהם הקטנות של שרוולי הגידול, איכות הקוקוס שבתוכם ולאחידות הרכב השרוולים חשיבות רבה מבחינת המגדל. בנוסף על יתרונות החיסכון במים והפחתת הריסוסים, הרכב המצע מאפשר גידול בכמות היבול.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter