באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

לומדים עברית על כוס קפה במרכז הצעירים יקנעם

התכנית הינה תכנית חווייתית  שנבנתה במטרה לסייע לעולים החדשים דוברי השפה הרוסית לרכוש את השפה העברית בצורה קלילה ולא מאיימת הנובעת מקשיי שפה, להעניק להם ביטחון ותחושת מסוגלות להשתלבות ביקנעם, ללמוד ולהכיר את המנטליות הישראלית, לפתח חשיבה חיובית ולקבל כלים ומיומנויות להתנהלות בחברה הישראלית. התכנית מיועדת למשפחות צעירות עולות, דוברות רוסית הנמצאות בארץ עד שלוש שנים ואשר עדיין לא מכירות את השפה או התרבות הישראלית. התכנית היא בחינם וללא כל עלות.אחד האתגרים הקשים ביותר, הן עבור עולה חדש, והן עבור המקום החדש בו הוא נקלט, הוא היכולת לתת מענה למעבר החד בין היותו של העולה עד לפני רגע תושב מדינה אחת, לבין היותו כעת אזרח חדש של מדינת ישראל על כל המשתמע מכך. העולה החדש נדרש, לעיתים ללא ימי חסד בכלל, להסתגל במהירות לשפה החדשה, לתרבות, להיכרויות כאלו ואחרות, להתנהלות מיידית עם מערכות פיננסיות, לדאוג לקבלת שירותים שונים, ועוד. כפועל יוצא מכך ומאחר ויקנעם היא עיר קולטת עלייה, החלו במרכז הצעירים ביישוב להוביל תכנית מיוחדת במינה –  “שיח קפה בעברית”.

במסגרת התכנית מגיעים למרכז אחת לשבוע הורים של  18 משפחות ולומדים את השפה העברית באמצעות שיח, קריאת טקסטים, משחקי תפקידים ועוד. השיעורים מובלים בצורה חווייתית ומשעשעת שמאפשרת ללמוד את השפה העברית בצורה הומוריסטית. כך למשל לומדים העולים החדשים מילים והבהרת דרך סדנת בלונים שהם משתתפים בה, לומדים על מאכלים דרך אכילת מאכלים וביניהם ניגוב חומוס ואכילת פלאלפל. דרך הכנת סלט משותף לומדים העולים את המילים שקשורות לבישול ולכלי מטבח, דרך ביקור רופא הם לומדים את שמות האיברים הפנימיים של האדם, דרך חפצים שונים הם לומדים על חגי ישראל, ועוד. בנוסף לאלו במהלך התכנית מקבלים העולים הרצאות חיצוניות ממומחים שונים לשם התנהלות בנקאית בארץ, התמודדות עם ראיונות לעבודה, ועוד. משתתפי הקורס שמגלים מעורבות גבוהה מתלהבים מאוד מהתכנית, והם מעידים שמעולם לא שמעו כל כך הרבה עברית.

תכנית “שיח קפה בעברית” נמשכת כעשרה חודשים והיא מועברת ע”י צוות מרכז הצעירים, וע”י קבוצת המנהיגות שנבנתה במרכז.

ראש העיר, מר סימון אלפסי:

“שיח קפה בעברית” היא תכנית מצוינת נוספת שאנו מובילים במרכז הצעירים.  יקנעם מראשית דרכה היא עיר קולטת עלייה ועלייה צריך לדעת לקלוט. אומרים שעברית היא שפה קשה והיכולת ללמד את השפה בצורה קלילה והומוריסטית מביאה גם לתוצאות וגם לכך שהכל נעשה בדרך חווייתית וללא קשיים מיותרים שממילא קיימים בסיטואציה של עלייה. יקנעם היא מודל לקליטת עלייה ותכניות שאנו מובילים ביישוב נלמדות במקומות אחרים. אני מברך את העולים ומאחל להם קליטה קלה ונעימה, ומודה לכל מי שמוביל את התכנית”.

סגן ראש העיר, מר רומן פרס:

“שליטה טובה בשפה עברית, זה תנאי חשוב מאוד להשתלבותם המוצלחת של העולים החדשים בחברה ישראלית. אולפן א’ נותן רק בסיס התחלתי ופרויקט “שיח קפה בעברית” משמש ככלי נוסף, איכותי ויצירתי לחיזוק השפה אצל העולים. יישר כוח גדול למרכז צעירים על היוזמה הברוכה”.

מנהלת מרכז הצעירים, הגב’ אביבית שלומוביץ:

“אנו במרכז צעירים נותנים מענה גם לאוכלוסיית עולים צעירים ומטרתנו לשלבם באופן מיטבי בחברה הישראלית. שילוב זה בא לידי ביטוי לא רק במציאת עבודה, מתן ידע וכלים לרכישת בית או להתנהלות בכלל, אלא גם במתן לגיטימציה להיבטים רגשיים כמו התחושה להיות שייך. שייכות באה לידי ביטוי בשיח כמו מה זה אומר להיות תושב יקנעם? מה זה להיות אזרח ישראלי? מהי היסטורית העם היהודי? אילו מנהגים קיימים? במפגשים הבאים העולים יעברו סימולציות להכנה לראיונות עבודה, הרצאת יעוץ פיננסי והתנהלות עם המערכת הבנקאית, נאכל יחד חומוס, הרצאות הנוגעות להיסטוריה יהודית, חגי ישראל ומסורת יהודית, פעילויות בחוץ ועוד הרבה הפתעות. והכל בעברית! כמובן שכל מי שעולה ומעוניין להצטרף לתכנית מוזמן לפנות אלינו למרכז צעירים”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter