באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

לא בכל מחיר

לא בכל מחיר

מומחי כללית  בחיפה מתריעים: חולי סוכרת ומחלות כרוניות מסכנים עצמם בצום יום הכיפורים, בניגוד להמלצת הרופאים. וגם כמה טיפים לאלה שכן יכולים לצום.

ד”ר אדוה ליר, סגנית המנהל הרפואי של שירותי בריאות כללית במחוז חיפה וגליל מערבי ומומחית ברפואת משפחה במרפאת נעמן, מתריעה כי בעקבות צום יום הכיפורים נתקלים מומחי כללית מידי שנה בעליה באירועי היפו- מצב של נפילה פתאומית ומסוכנת ברמת הסוכר בדם, בקרב חולי סוכרת. כמו כן, חולים אלה מועדים לסבול מהתייבשות.

חולי סוכרת חייבים לשמור על אכילה מאוזנת ורמת סוכר לאורך היום והצום משבש מערכות אלו, מסבירה ד”ר ליר. סכנת התייבשות מופיעה גם אצל חולים כרוניים הנוטלים תרופות משתנות, כמו חולי יתר לחץ דם ומחלות אחרות.

בנוסף, מי שנוטל מספר רב של תרופות, צריך בדרך כלל להימנע אף הוא מצום מלא. בנושא ההתייבשות, יש לציין שהצום השנה עתיד לחול בימים עם עומס חום כבד ובנסיבות אלו הסכנה אף גוברת.

מומחי כללית מבקשים להדגיש כי אינם מתנגדים לצום יום הכפורים, נהפוך הוא, נעשה מאמץ לאפשר לכל מי שרוצה לקיים את המצווה לעשות כן.  אך חשוב שמי שמבחינה רפואית, הצום מסכן אותו יפעל רק לאחר קבלת הדרכה מהרופא באשר לעצם קיום הצום ומינוני האינסולין הנדרשים ויפעל בהתאם לכך.  לדאבוננו, אנו נתקלים בלא מעט אנשים שמתעלמים מההמלצות ומזיקים לעצמם, אומרים בכללית. מסר זה תואם את ההנחיה הדתית, שאוסרת צום במצב בו הרופא הורה על הימנעות ממנו וכי שמירת בריאות החולה עולה על מצוות הצום.

קבוצה נוספת שחשוב כי תקבל ייעוץ היא נשים הרות ומיניקות. בחלק מן המקרים, ניתן להסתפק בשתייה והימנעות מאכילה בלבד, אך הדבר מצריך הדרכה ומודעות כיצד לנהוג אם מתפתחות תופעות בלתי רצויות.

למי שכן יכול לצום, גיבש צוות היחידה לתזונה ודיאטה של כללית במחוז חיפה, בניהולה של  עירית בוקעי, שורה של טיפים: לפני הצום רצוי להרבות בשתייה כבר ביום שלפני ערב החג, רצוי לשתות  12-15 כוסות  מים  לאורך היום, ולא רק בסמוך לתחילת הצום כשעדיף לשתות מים ולא משקאות ממותקים ,מוגזים  או שתייה חמה. כמו כן ממליצים בכללית לפזר את הארוחות על פני היום ולא לאכול ארוחה אחת כבדה, רצוי שהארוחה המפסקת תהיה מאוזנת ( למשל מנת בשר, תוספת פחמימה וירקות ), כשההמלצה היא לא לשלב מזונות מתוקים או מלוחים מדי, מכיוון שהם מצמיאים. יש לצרוך כמות מספקת של פחמימות מורכבות במשך כל היום, ולא רק בארוחה המפסקת. הפחמימות סופחות נוזלים וכך משרות תחושת שובע לאורך זמן.  דוגמאות לפחמימות מורכבות: לחם, פסטות, אורז, קוסקוס, תפוחי אדמה, בטטה, תירס, עדיפות לדגנים מלאים כגון- כוסמת, בורגול, גריסי פנינה, עדשים, קינואה וכו’. לצד הפחמימות חשוב לשלב בכל ארוחה גם חלבון או שומן בריא כדי להאט את קצב העיכול ולמתן את  עליית רמות הסוכר והאינסולין בדם.

לאחר הצום רצוי להתחיל בארוחה קלה ( כמו מרק, פרוסת לחם או פרוסת עוגה יבשה )  עם כוס שתיה כמו מים או תה . לנוח מעט ואז לאכול לארוחה מלאה. מומלץ לאכול לאט ללעוס טוב ולאפשר עיכול איטי ויסודי. רצוי לחלק את השתייה במשך הערב, ולא לשתות כמות רבה בבת אחת עם האוכל

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter