באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

כיצד להימנע מפגיעות במהלך חגיגות יום העצמאות

כיצד להימנע מפגיעות במהלך חגיגות יום העצמאות

המרכז הרפואי זיו בצפת מזהיר את הציבור מכוויות מזיקוקי דינור ומנגלים ומהשימוש בתרסיסי קצף ושלג מסוכנים, העלולים לפגוע בעיניים יום העצמאות נחגג באירועים המתקיימים בכל רחבי הארץ, המלווים בזיקוקים, מנגלים והמולה.מדי שנה במהלך החג מגיעים רבים לחדר המיון לאחר שנפגעו משימוש בתרסיסי קצף, זיקוקי דינור, מנגלים ושיפודי עץ. מרבית הנפגעים הם ילדים.

ד”ר יוסף נביה, מנהל מחלקת המיון במרכז הרפואי זיו אומר, כי הקפדה על מספר כללי בטיחות בסיסיים תבטיח שההנאה בחגיגות יום העצמאות תעבור בשלום וללא פגע. ד”ר נביה מסביר מהן הסכנות מהן רצוי להימנע: “על מנת לעבור את החג בשלום מומלץ להיזהר מפגיעה בעיניים מזיקוקים ומתרסיסי הקצף. עשן הזיקוקים עלול לחדור לעיניים ולגרום לצריבה ולדמע של שעות רבות, במיוחד לבעלי עדשות מגע.  “תרסיס קצף”, הינו תערובת דביקה של סבון וחומרים כימים רעילים, המהווים סכנה לעיניים, שורפים במגע ופגיעתם מזיקה לעיתים קרובות, עד שנזקקים לאשפוז של מספר ימים ובתרחיש החמור ביותר אף לנזק בלתי הפיך. החומר הכימי שבספריי עלול לגרום לכוויה ברמה כזו או אחרת של קרנית ולחמיות העין, מה שמסב כאב רב, מגביל את יכולת עצימת העין ועלול לנטרל את העין ליממה ואף יותר.
לפני השימוש בתרסיס קצף, יש לבדוק שהוא אכן מאושר על ידי מכון התקנים, לקרוא את ההנחיות שעל הבקבוק המדגישות לא להתיז לכיוון העיניים ולהימנע משימוש במקומות הומים וצפופים. במידה וישנה פגיעה מתרסיס קצף המצריכה טיפול רופא, עדיף להביא עם הנפגע גם את בקבוק התרסיס לחדר מיון, על מנת שהצוות הרפואי יוכל להעניק טיפול מיטבי בהתאם לסוג החומרים הנמצאים בתרכובת התרסיס ועדיף יותר שלא להשתמש בתרסיסים כלל”, אומר ד”ר נביה.
עוד מזהיר ד”ר נביה מזיקוקים, העלולים לגרום לכוויות: “גם אם רכשתם זיקוקים מחנות ויש עליהם תווי  תקן הם עדיין מסוכנים לשימוש, בלתי מקצועיים ועלולים לפצוע. מומלץ לא לקרב לאש חזיזים וקפצונים ולא להניחם בכיסים. אם עושים בהם שימוש, אז אך ורק במקום פתוח”.
כידוע, יום העצמאות הנו חג המנגלים. לפיכך חשוב לשים לב שהמנגל מונח על הקרקע באופן יציב, בכדי שלא יתהפך בזמן השימוש. כמו כן, אין לאפשר לילדים להיות בקרבה למנגלים. חשוב לנעול נעליים גבוהות בזמן העמידה סמוך לאש ולמנגל ולא להסתובב יחפים, מאחר ועלולים לדרוך על גחלים לוהטות, שיפודים משומשים, ברזלים שנפלו מהאש וכד’.
עוד מציין ד”ר נביה, כי במהלך טיולי החג והמנגלים, חשוב מאוד להצטייד בכמויות גדולות של שתייה, במיוחד בימים חמים הצפויים לנו, בהם מאבדים נוזלים ומלחים בזיעה ואפשר להגיע להתייבשות.
במרכז הרפואי זיו מאחלים חג עצמאות שמח ובטוח לכולם!

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter