באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

כולם זוכרים את יצחק רבין. טקסים לציון יום השנה ה-18 לרצח יצחק

כולם זוכרים את יצחק רבין. טקסים לציון יום השנה ה-18 לרצח יצחק

טקסים לציון יום השנה ה-18 לרצח יצחק, התקיימו בישובים רבים. 

יקנעם עלית

באשכול פיס מלא בבני נוער, חניכי תנועות הנוער, מד”צים, סטודנטים, ותושבי העיר, ובמעמד ראש העיר סימון אלפסי, חברי מועצת העיר, מנהלי מחלקות ועובדי העירייה והמתנ”ס, נערכה  עצרת הזיכרון לראש הממשלה המנוח במלאות 18 שנה להירצחו.

הטקס לזכר יצחק רבין יקנעם עלית. צילום דוברות יקנעם.
הטקס לזכר יצחק רבין יקנעם עלית. צילום דוברות יקנעם.

העצרת נערכה השנה בסימן “ובחרת בחיים” והיא הונחתה על ידי תלמידי “אורט אלון” וחניכי תנועות הנוער. התלמידים שלא נולדו כשהרצח התרחש אמרו שמנגינת חייו של  יצחק הופסקה באמצע, והוסיפו שיצחק חזה עתיד אחר למדינת ישראל והרצח ירה בנו עד סוף הדורות. התלמידים הדגישו שדבריהם הם זעקת מחאה על הניסיון לרצוח את הדמוקרטיה בישראל, ונשבעו שהם לא יתנו לכך לקרות. הם ציינו בדבריהם שמדינת ישראל חטאה בשנאת חינם ומיעטה באהבת חינם, וכי הם לא ישכחו ולא יסלחו.

ראש העיר סימון אלפסי אמר בנאומו, שלפני 18 שנה נפל דבר בישראל ומאז האומה מלקטת את שבריה ופצעיה שטרם הגלידו. אלפסי הוסיף ואמר שרבין שנא את השנאה והבין את ההרסניות שהיא נוטעת. ראש העיר סיפר לקהל על ההתרגשות העצומה שאחזה בו עת הגיע למרוקו עם רבין להשתתף בוועידה הכלכלית בקזבלנקה וציין שבשבילו זו הייתה סגירת מעגל לאחר שכנער הוא ומשפחתו עזבו את המדינה בין לילה ועלו לארץ  ישראל.

החלק האמנותי היה כלל קטעי טלוויזיה מתחנות חייו של יצחק המדינאי והמפקד, וקטעי שירה של להקת הזמר של “אורט אלון”. כמו כן הובאו דבריהם של מנהיגי העולם שהשתתפו בהלוויה. הטקס הסתיים בתפילת אל מלא רחמים ובשירת התקווה.

בבית החינוך “תדהר” הוקדש יום השנה לרצח ליום פעילות ייחודית בסימן “יוצרים שלום”. כהכנה ליום זה למדו התלמידים בכיתות את החזון של יצחק רבין ואת האמונה שלו בדמוקרטיה, כבוד ואהבת האדם. במהלך הפעילות עסקו התלמידים בכל השכבות ביצירת כרזות, פלקטים, פאזלים  וסיסמאות הקוראות לא לאלימות כן לשלום, ולאחר מכן נערך טקס מרגש שקרא לשלום תוך כדי ריקוד, תנועה ושירה. טקסי זיכרון לרבין נערכו בכל בתי  הספר וצוינו בגני הילדים ביישוב.

בתוך כך הוזמנו ילדי תזמורת הקונסרבטוריון של יקנעם להופיע בטקס שערך משרד החינוך במחוז הצפון וזאת לאחר שנבחרו מתוך כלל התזמורות של המחוז. נגני התזמורת זכו למחמאות רבות מכל המשתתפים, ומסגנית מנהלת המחוז יעל שטיינברג ומהמפקחת המחוזית רחל שחם שאמרו שנגינה ערבה ונוגעת ללב כזאת לא נשמעה מעולם במחוז.

טקס יישובי מכובד לזכרו של יצחק רבין (הגדל)
טקס יישובי מכובד לזכרו של יצחק רבין בקרית טבעון. צילום דוברות המועצה.

קרית טבעון

בערב יום הזיכרון השנתי ליצחק רבין, שנערך בשבוע שעבר באולם צוותא, התכנסו תושבים רבים לערב שירה ושיח על מורשתו ודרכו של רבין. הטקס המרגש התקיים במעמד צוות בכיר של הרשות המקומית,  הוא נפתח בשירתה של הזמרת אורית קורן-שחר ובהמשך, בדרכם המיוחדת חיברו שחקני בית הספר לדרמה את אישיותו של יצחק רבין אל הסופרים והמשוררים ובעיקר המחישו את הקשר עם חיים גורי.  

האירוע היה כולו ערב זמר ושירת ארץ ישראל בה לקחו חלק רבים מהיושבים בקהל. מקהלת קול הזהב ולהקת סינקופה הופיעו במקצועיות רבה והסולנים, שכולם היו תלמידי הקונסרבטוריון, ריגשו בשירתם. את הניהול המוזיקלי הוביל רונן לן-רידר, ואת הטקס הנחה חזי פלד. הערב לזכרו של רבין הופך יותר ויותר לאירוע לחיזוק ושמירה על הדמוקרטיה, עם דגש על אהבת האדם בחברה הישראלית.

רמת ישי

 יום השנה ה-18 לרצח יצחק רבין צויין בשבוע שעבר ברמת ישי בטקסים מרגש. הטקס המרכזי התקיים בבית מרים בהשתתפות תושבים רבים. את הטקס ארגנו רכז הנוער במתנ”ס גיא סרוסי ורכזת קהילה במתנ”ס ענבר חיים והשתתפו בו חניכי תנועת מנו”ר, הנוער העובד והלומד ולהקת הזמר הצעירה של רמת ישי. במהלך הטקס הוקראו ציטוטים נבחרים של יצחק רבין ז”ל בנקודות שונות בחייו, קטעי שירה, קטעי וידאו ועוד.

ראש מועצת רמת ישי עופר בן אליעזר ציין את הערכים שאנחנו כחברה מחוייבים אליהם ואת הפעולות שנעשות בפועל ברמת ישי כדי לממש ערכים אלה. הרב זלמן וולוסוב נשא דברים וקרא להבנה סובלנות והקשבה הטקס ננעל בשירת התקווה.

טקס יום הזכרון לזכר יצחק רבין ברמת ישי. צילום דוברות רמת ישי.
טקס יום הזכרון לזכר יצחק רבין ברמת ישי. צילום דוברות רמת ישי.

באותו היום נערכו בבתי הספר בישוב, בית הספר ארזים וחטיבת הביניים היובל, טקסים מרגשים לזכרו של יצחק רבין במהלכם צויינה מנהיגותו מהובלה למלחמה בצעירותו ועד למנהיגותו לשלום בבבגרותו .

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter