באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

כבוד: יקנעם חנכה רחוב ע”ש המשחתת אח”י אילת

כבוד: יקנעם חנכה רחוב ע”ש המשחתת אח”י אילת

בטקס מרגש במיוחד בהשתתפות ראש העיר סימון אלפסי, מ”מ אורי שמואל, סגנים, חברי מועצת העיר, בכירים מחיל הים בעבר ובהווה, משפחת יצהרי, תושבים ואורחים, נחנך בפארק התעשייה רחוב אח”י אילת על שם המשחתת שהוטבעה בשנת 1967

מנחת הטקס, ד”ר סימה ניסלבאום פתחה את האירוע בהקראת קטע מאחד השירים שכתב ניצול המשחתת ותושב העיר, יוחאי יצהרי שהבטיח לקדוש ברוך הוא שאם ינצל יקדיש את חייו לזולת וכך עשה. ניסלבאום ציינה שלקרוא שם לרחוב בפארק תעשייה בעיר שהפכה לעמק הסיליקון של המדינה זה דבר טבעי ורגע מיוחד במינו. לאחר דברי הפתיחה נערך טקס הסרת הלוט בהשתתפות ראש העיר, בני משפחת יצהרי, וסא”ל גיא לייטר מחיל הים. ראש העיר, סימון אלפסי אמר ש 50- שנים עברו מאותה מלחמה עם הניצחון המפואר ביותר של מדינת ישראל שכלל בין היתר את שחרורה של ירושלים, ואין זמן טוב יותר מלחנוך את הרחוב החדש. רהאש עיריית יקנעם שיבח את יוחאי יצהרי על היותו אדם מיוחד לדבריו עם סיפור חיים עשיר שמאז אותו מקרה תורם את כל כולו לקהילה, ועושה רבות בהתנדבות, בשמחה ובנועם הליכות.

נציג עמותת חיל הים, אל”מ במיל’ צבי ינאי אמר שיקנעם היא עיר מיוחדת והוסיף שהוא גאה על הזכות לעמוד כאן ולברך. ינאי ציין שאח”י אילת ואח”י דקר הן אבני דרך בהתפתחות המדינה, וקרא להמשיך ולספר על המורשת שלנו כל הזמן כי חשוב להנציח ולזכור. יו”ר ארגון נכי צה”ל הארצי, חיים בר פרגן לרה”ע ואמר שאין דבר שארגון נכי צה”ל רוצה עבור הנכים וסימון אינו נותן ומסייע. בר הדגיש שביקנעם יש ראש עיר נהדר עם אוכלוסייה נהדרת. בר ציין שבהתאם לתפיסת החיל יש להביא לפה תלמידים ולהסביר על מורשת ישראל, והוסיף שהגיבורים של אז הם הגיבורים של היום ושל מחר. סגן מפקד מפתן כח אדם בחיל הים, סא”ל גיא לייטר אמר שזרוע ים מודה לראש העיר, וקרא לכולם לספר על המורשת. חתן הטקס וניצול המשחתת, יוחאי יצהרי סיפר שעבר באירוע רשמים עמוקים שמלווים אותו מאז בכל חייו, והוסיף שהחליט שאם יינצל הוא יפרסם את הניסים שקרו לו. יצהרי סיפר שקיבל את חייו במתנה מספר פעמים, והוסיף שלמרות שאהב לכתוב שירים הוא זנח הכל על מנת להקדיש את חייו למען אנשים, וכדי שאנשים יוכלו לחיות, לאכול ולשבוע. יצהרי קרא לכולם לראות רק את האור שיש בכל דבר שאנו עושים. יצהרי הודה לרה”ע ואמר שבשבילו הוא לא רק רה”ע אלא כמו אח. רעייתו, ציונה יצהרי סיפרה על אותו לילה נורא, הדאגות והחששות וחוסר הוודאות. ציונה פרגנה לבעלה ואמרה שהוא איש של נתינה, והוסיפה שהחיבור בינו לבין ראש העיר נוצר למען דאגה לתושבי העיר.

החלק האמנותי בטקס כלל צמד שירים של מנהל הקונסרבטוריון איציק חנן, והסתיים בשירת התקווה. המשחתת אח”י אילת פעלה בשירות חיל הים משנת 1956 וטובעה בשנת 1967 על ידי סטי”לים מצריים. באירוע נהרגו 47 ונפצעו 911 מלחים. יוחאי יצהרי שהודות לו ולפעילותו נקרא הרחוב על שם המשחתת, היה עליה בזמן המתקפה. יצהרי היה ברשימת הנעדרים ולאנשי קצין העיר לא היה מידע לגביו. הידיעה כי יוחאי ברשימת הפצועים ושוכב בבי”ח הגיעה למשפחה באקראי. החלמתו של יוחאי הייתה מורכבת וממושכת, וצלקות הפציעה נותרו בו עד עצם היום הזה. ראש העיר, מר סימון אלפסי: “גאים לחנוך ביקנעם רחוב ע”ש המשחתת אח”י אילת. יוחאי יצהרי הוא אדם מיוחד עם עבר מפואר, הווה ועתיד מלא נתינה. אדם שמקדיש את כל כולו למען האנשים והקהילה. חנוכת הרחוב ע”ש המשחתת היא אות הוקרה לאיש יקר, יוחאי יצהרי, לנכי צה”ל ולמשפחות השכולות”. ניצול המשחתת ותושב העיר, מר יוחאי יצהרי: “כמה סמלי הוא להנציח את שם המשחתת במלאות 50 שנה לטיבועה. זוהי פעולה חינוכית מבורכת לשמר את זכרה, ולחנך על פי מורשתה. ההנצחה עבורי היא זכות יקרה ונדירה, כמי שנושא את זכרה בליבו, וכמי שחווה את צלקותיה עד היום. עבורי זו סגירת מעגל, כחייל שניצל מהתופת באירוע הנורא של הטבעת המשחתת. אני מבקש להודות לראש העיר שבחסותו ובברכתו נחנך הרחוב, לכל הנוכחים ולכל מי שעסקו במלאכה”.

צילום דוברות העירייה

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter