באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם: 7.5 מש”ח יושקעו בשכונות הוותיקות

יקנעם: 7.5 מש”ח יושקעו בשכונות הוותיקות

שר הבינוי והשיכון, ח”כ יואב גלנט מלווה בצוות משרדו הבכיר ובהנהלת מחוז הצפון במשרדו הגיע לביקור וסיור ביקנעם במהלכו  קיים פגישת עבודה, סייר בפארקי התעשייה ובחברת ‘אלביט’, והרצה לתלמידי יא-יב מתיכון ‘אורט אלון’.

צילום: רועי אדוט
צילום: רועי אדוט

הביקור החל בסיור בשכונת “שער הגיא”, והשר עמד מקרוב על בניית השכונה ומוסדות החינוך שבתוכה, והתעניין במחירי הדירות ביקנעם. השר הדגיש שמשרדו מתרכז בקידום תכניות לדירות עבור זוגות צעירים וציין שהגבלת השכר כתנאי להשתתפות במכרזי “מחיר למשתכן” יבוטל. משם המשיך הביקור לצומת אליקים והשר שמע מרה”ע על פעילותו להרחבת כביש 672 לארבעה נתיבים. לאחר מכן ביקרה המשלחת בפארק “מבוא כרמל” והשר  שיבח את שיתוף הפעולה האזורי של יקנעם עם מגידו, עוספיה ודליית אל כרמל. משם נסעו כולם לפארק התעשייה לביקור בחברת “אלביט” ושמעו סקירה על הפעילות במקום ועל הפיתוחים השונים. השר עבר בין היתר בקו הרכבות הנשק, צפה בתערוכה של כלים ועוד.

לאחר הסיור  התקיימה פגישת עבודה בעירייה. רה”ע, סימון אלפסי פתח את הישיבה ונתן סקירה על יקנעם ועל מערכת החינוך שלה, וציין שכאן משקיעים רבות בחינוך ובערכים, וכפועל יוצא מכך יקנעם היא מקום ראשון בגיוס בנים לצה”ל. רה”ע סיפר עוד שיקנעם היא עיר ירוקה מובילה, והוסיף שכאן שומרים על הסביבה. השר שמע גם על התפתחות פארקי התעשייה ביישוב וצפה במצגת פיתוח העיר שהכינה מהנדסת העיר שציינה שהרשות פועלת לתת פתרונות דיור, פתרונות תחבורתיים ותעסוקה. רה”ע אמר לשר שיסייע לו בקידום פרויקטים לדיור בר השגה לזוגות צעירים תושבי המקום ובקידום תכנית בינוי-פינוי בשכונת ‘נוף לכרמל’ ובחיזוק 5 בתים בשכונה שחיזוקם הוא הכרח. לשאלת השר אם העירייה תהיה מוכנה להיכנס למצ’ינג השיב רה”ע שכן, ואמר שהוא מוכן להתחייב לכל הפיתוח מבחוץ. רה”ע ביקש מהשר את השתתפות משרדו בשיפוץ מוסדות ציבור בשכונות הוותיקות, ובבניית מרכז תרבות כולל לאוכלוסייה האתיופית וציין שהוא כבר עובד על מרכז כזה בעלות של כ- 2.5 מש”ח. מ”מ רה”ע, אורי שמואל, קרא לשר לפעול להורדת מחירי פיתוח הקרקעות מה שיאפשר לתת מענה לדיור לצעירים. סגן רה”ע רומן פרס אמר שישראל עדיין מדינת רווחה ושיש לקדם את הדיור הציבורי. המשנה לרה”ע לאה פדידה אמרה לשר שמשרדו  צריך לדאוג גם לרווחת התושבים והיא מבקשת לאשר תקציב לשיפוץ הבריכה, ויחד עם פיתוח הבנייה לשמור על יקנעם ירוקה. חברי מועצת העיר, יאיר פריימן ואריק וקנין ביקשו מהשר  לקדם דיור בר השגה לצעירים וציינו שהם ימשיכו להוביל תכניות לדיור כזה ביקנעם. ח”כ איילת ורבין נחמיאס אמרה שהיא מתרגשת להיות ביקנעם ומלאת התפעלות ממה שנעשה כאן. חה”כ ציינה שהיא חסידה של התחדשות עירונית והדגישה שהעובדה שביקנעם שומרים על המרחב הביוספרי נותנת עוצמה. חה”כ פרגנה לשר על בקיאותו הרבה וציינה שאיתו יקודמו מהלכים משמעותיים. השר אמר שביקנעם מאזנים בין איכות חיים, חינוך, תחבורה ותעסוקה, וקרא לקידום הסכם בין משרדו לעיריית יקנעם ולתושבים שבמסגרתו יוגדר מה ניתן לבנות בחמש השנים הקרובות. השר ציין שבמדינת ישראל בנייה רוויה היא חובה על מנת לנצל את הקרקעות. בעניין שיפוץ ושדרוג השכונות הוותיקות אמר השר שיושקעו 7.5 מש”ח כאשר משרדו יממן 2/3, ו- 1/3 ימומן ע”י העירייה. השר אמר שיבדוק איפה עוד ניתן לסייע ליקנעם. לאחר פגישת העבודה הרצה השר בפני תלמידי יא’ – יב’ בתיאטרון יקנעם על התפתחות המציאות המדינית, החשיבות בשמירה על המדינה, והעברת הלפיד והדגל בקרוב אליהם. השר אמר לתלמידים שתוך כמה שנים לפיד הובלת המדינה יועבר אליהם וציין שלחיים כאן יש מחיר, אך הוסיף גם שיש לקחת הכל בפרופורציה והמצב הביטחוני כאן כיום הוא לא מזהיר, אך גם לא קטסטרופה. בסיום ההרצאה ענה השר לשאלות התלמידים.

בסיור ובפגישת העבודה השתתפו רה”ע סימון אלפסי, מ”מ אורי שמואל, סגנו רומן פרס, המשנה לאה פדידה, חברי מועצת העיר יאיר פריימן, אריק וקנין וכרמית חובל טון, מנכ”ל העירייה, מהנדסת העיר, ומנהלי מחלקות נוספים. תיאום ביקור שר הבינוי נעשה בשיתוף סיעת ״יקנעם הצעירה״ בעירייה. לאור מעורבותם בנושא קידום תחום הדיור בר השגה ביקנעם. ראש העיר סימון אלפסי ויו״ר הסיעה יאיר פריימן יסדו קבינט דיור בו דנים על אפשרויות הניתנות לסייע לצעירי העיר לרכוש דירה ביקנעם. הנושא גם עלה בישיבת העבודה עם השר.

שר הבינוי והשיכון, ח”כ יואב גלנט:

“יש להסתכל  על המרחב ולאכלס שטחים שלא משרתים אף אחד. אני מכיר את סימון כ-30 שנה. סימון הוא חיבור  של חזון, מנהיגות, אישיות, מאבק בלתי פוסק והסתכלות קדימה. נעים לבוא למקום כמו יקנעם שנראה טוב ובמגמת שיפור כל הזמן. מה שנעשה פה מרשים בצורה בלתי רגילה. אני מודה לסימון על כל מה שעשה ועל כל מה שעוד יעשה”.

ראש העיר, סימון אלפסי:

“אני מוקיר את השר ופועלו הרב למען עם ישראל ומודה לו שנענה להזמנתנו והגיע לביקור ביקנעם. ביקשתי מהשר לסייע לנו בשורה של נושאים בדגש על דיור בר השגה לזוגות צעירים ושדרוג השכונות הוותיקות. אני שמח שגלנט עם ניסיונו הרב בתחומי ניהול וביטחון הוא שותף בכיר בממשלה ומוביל את אחד המשרדים החשובים ביותר וכולי תקווה שיחד נוביל כאן תכניות לטובת הדור הצעיר ותושבי יקנעם”.

יו”ר סיעת יקנעם הצעירה, יאיר פריימן:

“אנו מברכים את שר הבינוי יואב גלנט על ביקורו ביקנעם והנכונות להשקעה בפיתוח התחדשות עירונית ואת ראש העיר סימון אלפסי על נכונות לקידום דיור בר השגה. העלנו בפני השר מספר בעיות הקשורות לרמה הלאומית ועל אפשרויות לשינויים ברמה הארצית כדי לאפשר דיור בר השגה. השר עמל בימים אלה על מספר תכניות, כולל רפורמות בנושא ה״הון הראשוני״, דיור בהשכרה ומתן דירות לבני המקום. נמשיך לעבור מול ראש העיר ושר הבינוי למציאת פתרונות”.

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter