באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

תלמיד ‘אורט אלון’ יקנעם העפיל לשלב הסופי באולימפידע לפיזיקה

תלמיד ‘אורט אלון’ יקנעם העפיל לשלב הסופי באולימפידע לפיזיקה

דקל טופל תלמיד כיתה י-4 בתיכון “אורט אלון” זכה להישג מרשים ביותר והגיע לשלב הסופי באולימפידע לפיזיקה לשנת 2012 בנושא “המצאות ותגליות ששינו את העולם”.

טופל עבר תחרות ארוכה ומתישה אשר כללה מספר שלבים. בשלב הראשון השתתפו למעלה מ- 5000 מתחרים בבחינות בהן נשאלו שאלות בנושאי מתמטיקה וידע. 500 מתחרים עברו לשלב השני בו נבחנו על חקר האטום, מוליכים למחצה, האור ותכונותיו, ומדעי הגרעין והלייזר. לשלב השלישי העפילו 31 מתחרים ואלו השתתפו בסדנת קיץ. הסדנה כללה 6 ימים מלאים בטכניון ובמדעטק בהם שמעו המשתתפים הרצאות רבות שעסקו במספר רב של נושאים כגון: אינפרא אדום, קרינה גרעינית,

עלה לשלב הסופי
דקל טופל באולמפידע. צילום: דוברות עיריית יקנעם

מדפסת תלת מימדית, המצאות עתידיות ועוד. בשלב זה כל מתחרה היה צריך להכין הרצאה בנושא מסוים, ודקל הרצה על המצאותיו של המתמטיקאי הבריטי, שנחשב בעיני רבים לאחד מאבות מדעי המחשב, אלן טיורינג. טיורינג פיתח את רעיון “מכונת טיורינג” כשמטרתו היא ליצור הגדרה מתמטית מדויקת של אלגוריתם. “מכונת טיורינג” משמשת עד היום במדעי המחשב כבסיס לחקר יכולותיו ומגבלותיו של המחשב. מבין 31 המתמודדים שישה עלו לשלב הגמר ודקל ביניהם. בשלב זה הוצגו בפני המתחרים שאלות שקשורות למוצגים במוזיאון והשופטים היו 3 חוקרים ופרופסור לפיזיקה מהטכניון. מתוך 50 נקודות אפשריות צבר דקל 47, רק חצי נקודה פחות משלושת המתמודדים שעלו לשלב הסופי.

דקל טופל “האולימפידע הייתה חוויה מדהימה ומיוחדת שאזכור עוד שנים רבות.  ההרצאות של חבריי היו מאוד מעניינות והיו תלמידים שהרצו ברמה שלא מביישת אף מרצה. ההרצאה שלי זכתה למשובים חיוביים רבים. התחברתי עם רבים ממשתתפי הסדנה והכרתי חברים מדהימים, ואני מודה על הזכות שנפלה בחלקי.”

מנהלת “אורט אלון” עדה אבר-כהן שמש “דקל השתתף באחת התחרויות הקשות, הארוכות והיוקרתיות ביותר והגיע לשלב הסופי והמכובד מתוך אלפי תלמידים שניגשו לתחרות. דקל הלומד במגמה המדעית הנדסית הפגין ידע מדהים לאורך כל שלבי התחרות ובתחרות עצמה. אנו גאים בו על ההישג המרשים , אין לנו כל ספק שדקל יגיע רחוק מאוד ובוודאי נשמע עליו בעתיד”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter