באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם: פארק אקולוגי ייחודי ייבנה מול שכונת שער הגיא

יקנעם: פארק אקולוגי ייחודי ייבנה מול שכונת שער הגיא

פארק אקולוגי הדומה בסגנונו לפארק נחל קרת יוקם על גדתו של נחל השניים ובסמוך לשכונת שער הגיא בעלות של כחמישה מליון ₪. אלפסי ” הובלת הפרויקט היא נדבך נוסף בפעילותינו לשמירה על הירוק”

ביקנעם דואגים לירוק וממשיכים לשמור על הירוק ועל הנופים הירוקים. כפועל יוצא מכך יוקם בשכונת שער הגיא, השכונה הירוקה ביקנעם שבנייתה קורמת עור וגידים בימים אלו פארק אקולוגי עירוני ייחודי מוביל.

נחל השניים
פארק נחל קרת, ביקנעם רוצה לשחזר את ההצלחה. צילום: רונן צומר

במסגרת בניית השכונה תוכננה עבורה  מערכת ניקוז על פי עקרונות של בנייה משמרת נגר עילי כאשר במגרשי השכונה מתוכננים שטחים לקליטת נגר והחדרתו לתת הקרקע, ובפאתי השכונה מתוכננים שטחים לאגנים עיליים להשהיית עודפי הנגר ולאיגומו. במסגרת עבודות הניקוז שמבצע משרד הבינוי והשיכון בשכונה הוחלט לקדם בסמוך לשכונה, מצומת עין העמק לכניסה ליער אודם, פיתוחו של פארק אקולוגי ייחודי לאורך שדרות רבין בקטע של נחל השניים הנמצא בין יקנעם לגבעה של עין העמק. הפארק המתוכנן ישלב וייתן מענה לשני צרכים עיקריים: טיפול במי הנגר של השכונה תוך שימור הסביבה הטבעית, וכן הפיכת השצ”פ (שטח ציבורי פתוח) ותוואי הזרימה, לפארק ציבורי פתוח ונגיש בסמיכות לאזורי הבינוי. הפארק החדש יהיה דומה במתכונתו לפארק בריכות נחל קרת והוא יכלול בין השאר בריכות איגום והשהיית מי נגר. לאורך הפארק יהיו שבילים שמאפשרים הליכה נוחה בשיפועים מתונים, וכן תוכננו פינות ישיבה מוצלות לאורך המסלול לנוחיות המטיילים. השבילים  המתוכננים עשויים להתחיל כבודדים ולהתפצל בהמשך לשבילים מעגליים ארוכים דבר שיאפשר הליכה נינוחה למספר רב של מטיילים בו זמנית. במסלול השבילים יהיו נקודות תצפית בהן ניתן יהיה לצפות בחי ובצומח מסביב, ובטבע במלוא הדרו.

בבניית הפארק יושם דגש מרבי על יצירת מרחב המזמין תנועה מתונה תוך התבוננות בטבע והיטמעות מרבית בסובב. הפארק הוא נדבך נוסף מפרויקט “הטבעת הירוקה” סובב יקנעם. תכנית הקמת הפארק האקולוגי אושרה כבר עקרונית בוועדת השיפוט של רשות הניקוז, והפרויקט יוצא בימים אלו לתכנון מפורט. הביצוע מתוכנן במהלך שנת 2014 בשילוב רשות הניקוז ומשרד הבינוי והשיכון ואומדן הפרויקט הוא למעלה מ- 5 מיליון ₪.

ראש העיר, סימון אלפסי: “יקנעם היא עיר ירוקה בה שומרים על הטבע ועל הסביבה בכל פינה, ומטפחים שטחים ירוקים. הובלת הפרויקט היא נדבך נוסף בפעילותינו לשמירה על הירוק. אנו ממשיכים לדבוק בפיתוח לצד טיפוח הסביבה כסביבה ירוקה. גם בבניית שכונת שער הגיא נמשיך ונשמור על הנופים, המערכות האקולוגיות ומשאבי הטבע שיקרים לנו מאוד. אנו בונים את הפארק כפארק ציבורי פתוח לטובת תושבי השכונה והעיר, והפארק יהיה ירוק ונגיש ויהפוך את השכונה כולה ליפה יותר עם נוף מדהים וצמחייה עשירה. הפארק ייבנה על פי עקרונות ברי קיימא ויהיה ריאה ירוקה נוספת לתושבי השכונה ויקנעם בכלל. השלמת הפרויקט תוסיף לאיכות החיים הגבוהה בעיר ותאפשר לתושבים ליהנות ולטייל באזור קסום ובטבע פורח ומלבלב”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter