באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם: מעגלים של שלום

יקנעם: מעגלים של שלום

בתיכון ‘אורט אלון’ יקנעם ממשיכים  להוביל זו השנה השנייה ברציפות את פרויקט ‘מעגלים של שלום’, במסגרתו, יוצרים תלמידי התיכון קשרים באמצעות המחשב עם מקביליהם הבדואים מתיכון ‘אורט אום בטין’ מבאר שבע.

במסגרת הפרויקט בו משתתפים תלמידי כיתה ט’1 מחולקת הכיתה למספר קבוצות כשבכל קבוצה ארבעה תלמידים והללו יוצרים קשר עם חבריהם החדשים באמצעות מערכת ‘גוגל  הנגאאוט’ (Hangout) המאפשרת תקשורת וידאו עם עשרה משתתפים בו זמנית – ארבעה תלמידים מכל בית ספר ושני מנחים.  חברי הקבוצה עורכים שיחת וידאו ובמהלכה מכיר כל צד את רעהו לעומק. כך שתלמידי ‘אורט אלון’ לומדים על הבדואים ואלו האחרונים לומדים על יקנעם. בנוסף לכך, שני הצדדים מקדמים יחד פרויקטים שונים כגון: מגזין משותף בשתי השפות, ‘מאסטר שף’ – לימוד על המאכלים המסורתיים של שני הצדדים, פירושם של שמות משפחה של כל צד, הכרות עם מנהגים וחגים ועוד. כחלק מהפרויקט מקדמת גם כל קבוצה נושא מרכזי גדול והתוצרים כולם יופצו בהמשך לקבוצות ולשכבות האחרות, כשגולת הכותרת היא הצגת הפרויקטים במרכז פרס לשלום ובגוגל ישראל. במהלך הפרויקט צפויים התלמידים לפגוש את חבריהם פנים אל פנים במרכז פרס לשלום ביום פעילות מרוכז שבמהלכו תתקיים עבודה משותפת במעגלים.

מעגלים של שלום
משתתפי הפרויקט עם כבוד הנשיר מר שמעון פרס. צילום: מרכז פרס לשלום.

הפרויקט ‘מעגלים של שלום’  זוכה להצלחה רבה והתלמידים משני הצדדים מדווחים על התרגשות רבה ועל הרגשה מיוחדת לאור חיזוק הקשרים עם חבריהם החדשים, ובמיוחד על העשרת עולם הידע שלהם כלפי הצד השני. חלקם כבר העידו שרכשו חברים גם מעבר לשיעורים, והם משוחחים ברשתות החברתיות השונות.

הפרויקט הינו הוא אחד הפרויקטים המובילים ביותר ברשת אורט. הרציונל שעומד מאחוריו הוא שהקדמה הטכנולוגית כיום מאפשרת אינטראקציה חברתית גם עם בתי ספר רחוקים פיזית והיא מגשרת על מגבלות רבות. לפרויקט מטרות רבות כגון:  הנחלת ערכי שלום וחיים משותפים בקרב צעירי היום-מנהיגי המחר, יצירת תשתית לתקשורת בין תלמידים יהודים-ערבים ישראליים, היכרות אישית בין המשתתפים ויצירת תהליך אפשרי של שינוי עמדות, הרחבת מעגלי ההיכרויות של התלמידים ועוד. במהלך הפרויקט התלמידים מוכשרים לקיום דיאלוג, הכלה וסובלנות, כיבוד האחר גם אם אני לא מסכים לדעתו, והקשבה.

ראש העיר, סימון אלפסי: “זהו פרויקט מבורך ומצוין שמביא לקירוב לבבות ולאהבה בין תושבי המדינה ללא הבדלי דת. בזכות הפרויקט תלמידי שני הצדדים מתוודעים ולומדים על האחר ועל תרבותו ולכך חשיבות עצומה. כל אחד ואחת  מן הנערים והנערות הללו יכול/ה לצמוח ולהיות מנהיג/ה  ואולי מכאן תצא בשורת המנהיגות שכל כך חסרה לנו כיום”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter