באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם: ליקויים במערך הכשרות

יקנעם: ליקויים במערך הכשרות

למרות דו”ח מבקר העירייה הליקויים במערך הכשרות לא תוקנו. הרב ועקנין “הטעות היא המינוי של החשב המלווה”

ליקויים חמורים והתנהלות לא תקינה במערך הכשרות ביקנעם, כך עולה מפרוטוקול דיון שהגיע לידי YCOM. מדובר בליקויים קשים אשר הופיעו כבר בדו”ח מבקר העירייה לשנת 2010 שהיה חמור במיוחד. מהפרוטוקול עולה כי חלק מהמשגיחים מקבלים שכר של 30 ₪ לשעה בעוד שחלק אחר מקבל 50 ₪ לשעה ואילו הנחיות משרד הדתות הינן שמשגיח יקבל 37 ₪ לשעה. הבדל זה נובע מכך שרוב המשגיחים הינם משגיחים חיצוניים המקבלים את שכרם מהמפעלים בהם הם עובדים על כך כתב מבקר העירייהה בדו”ח הבקורת “תלותו של משגיח כשרות בבעל עסק המשלם את שכרו מעמידה אותו בניגוד עניינים”. יו”ר המועצה הדתית צ’רלי בוחבוט “מזה שנים שהרבנות הראשית נאבקת שכל המשגיחים יעבדו דרך המועצות הדתיות והדבר לא עולה בידה” בוחבוט מוסיף ” ראש המועצה הדתית לא קובע את שכר המשגיחים ולא משבץ את המשגיחים, לאמר לכם שזה לפי הנוהל או לא, אז לא. כיום שכר המשגיחים נקבע ע”י הרב בלבד בניגוד לנהלים” גם הרב מיכאל ועקנין התייחס לנושא ” המועצה הדתית מרוויחה אגרת כשרות מהעסקים ולא מגיע לה מה שהיא גובה כי היא לא נותנת כלום. אם המועצה הדתית תשלם את שכרם של המשגיחים החיצוניים אני מעביר אותם מייד אבל למועצה אין תקציב לכך” הרב ועקנין גם הלין על אחד משני משגיחי הכשרות הקבועים המקבלים את שכרם מהמועצה הדתית ” האיש הזה נכנס בדלת האחורית בתקופת היו”ר הקודם, הכל פוליטי. שיקום אדם ויאמר אחרת” בנוגע לחשב המלווה של המועצה הדתית אמר הרב ועקנין “הטעות היא המינוי של החשב המלווה מה הוא בא להסדיר לנו סדרים. הוא בא ומחליט שהרב לא יכול לקחת מונית לכשרות או לבית עלמין”

ליקויים במערך הכשרות
המועצה הדתית ביקנעם. ליקויים במערך הכשרות

על השאלה האם לכל משגיחי הכשרות יש הסמכה ענה הרב “אני מעדיף אחד שהוא ירא שמים מאשר אחד שעבר את הקורס. אני מעדיף אנשים מלומדים בוגרי ישיבות” וזאת למרות הוראת משרד הדתות כי המשגיחים יהיו מוסמכים או בעלי תואר רב..

כמו כן עולה מהפרוטוקול כי המשגיחים החיצוניים אינם מגישים למועצה הדתית דו”חות בקורת, נושא שמבקר העירייה התייחס אליו בדו”ח שלו והרב ועקנין ביקש לחדש את הנוהל לפיו עליהם להגיש דו”חות.

הנושא הבעייתי ביותר הועלה ע”י חברת המועצה הדתית, שרונה מלול, מלול העלתה את סוגיית משגיחי הכשרות שהם קרובי משפחתו של הרב דבר שעל פי משרד הדתות מהווה ניגוד עניינים. נושא זה הועלה גם בדו”ח מבקר העירייה “נמצא כי חלק ממשגיחי הכשרות החיצוניים מועסקים למרות היותם בקרבת משפחתית עם הגורם הממונה הישיר”  הרב ועקנין ” כשכתבו קרבה משפחתית התכוונו לבן ולא לחתן”

מלול ” הנוהל פורסם ב 2010, היתה שנה חצי לרענון , כיום ההוראות הישנות אינן תקפות ויש קרבה בין מפקח הכשרות שהוא הרב עצמו לבין משגיחים, לא אחד ולא שנייים”

הרב ועקנין ” הם מוכנים לעזוב ,מישהו ישלם להם פיצויים? המועצה הדתית לא משלמת להם משכורת”

תגובת יו”ר המועצה הדתית , צ’רלי בוחבוט “בנוגע לשכר המשגיחים אנחנו מנסים לפעול לפי הנחיות משרד הדתות. יש מפעלים גדולים שיכולים להרשות לעצמם אבל עסק קטן יכול להתמוטט. יש ועדה שיושבת ומחליטה, עסק קטן תמיד יקבל הנחה יותר גדולה עד שהוא יתבסס” לגבי המשגיחים החיצוניים אמר בוחבוט “זה ליקוי שיופיע גם בעוד חמישים שנה, יש לנו רק שני תקנים, כל השאר זה פרילאנסרים. אנחנו היינו שמחים אם כולם היו עובדי המועצה הדתית” לגבי חתניו של הרב העובדים כמשגיחי כשרות אמר בוחבוט “אנחנו לא יכולים לפטר אותם, קלטו אותם כשזה עוד היה בהתאם לנהלים” לגבי המשגיחים הלא מוסמכים אמר בוחבוט ” נתנו למשגיחים שכבר נקלטו אפשרות לעשות הסמכה עד אמצע 2013, הם משגיחים מיומנים וטובים. משגיחים חדשים יקלטו רק אם תהיה להם הסמכה”

תגובת יו”ר ועדת הבקורת, צחי דקל ” לצערי הרב, למרות המלצותיה של וועדת הביקורת בראשותי על תיקון דרכי ההתנהלות והעבודה של המועצה הדתית, ממשיכה המועצה הדתית בהתנהלות המערבת מינויים פוליטיים ותרבות שילטונית שעבר זמנה מן העולם . מאסנו בהתנהלות הזו, צריך לשנות את כללי המשחק. הגיע הזמן לשינוי”.

את תגובתו של הרב מיכאל ועקנין לא ניתן היה להשיג.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter